Dom Prowincjonalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Prowincjonalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Toruniu
Symbol zabytku nr rej. A/1347 z 29 stycznia 2008
Ilustracja
Fasada kamienicy
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Żeglarska 9

Typ budynku

klasztor

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom Prowincjonalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Dom Prowincjonalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom Prowincjonalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Toruniu”
Ziemia53°00′31″N 18°36′19″E/53,008611 18,605278
Strona internetowa

Dom Prowincjonalny Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Toruniu – siedziba władz prowincji sióstr elżbietanek w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Dom mieści się na terenie Zespołu Staromiejskiego, w sąsiedztwie Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty i Muzeum Diecezjalnego, na rogu ulic Żeglarskiej i Rabiańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor widziany od strony ul. Rabiańskiej

Dom znajduje się w kamienicy, która pochodzi z przełomu XIII/XIV wieku. W XIX wieku została ona przebudowana, m.in. rozebrano jej szczyt, a w zamian rozbudowano gzyms. W latach 1848-1850 mieściła się tu siedziba Ligi Polskiej. Od 1886 roku budynek jest siedzibą Prowincji Toruńskiej sióstr Elżbietanek. Posługują one m.in. w toruńskich parafiach, w kurii diecezji toruńskiej oraz na Wydziale Teologicznym UMK[1].

W dniach 10-12 września 1966 roku, podczas diecezjalnych uroczystości milenijnych Chrztu Polski, w Domu przebywał Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński.

Natomiast w dniach 28-29 kwietnia 1968 roku nocował w nim Metropolita Krakowski, kardynał Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, który przyjechał do Torunia, aby wygłosić wykład w Kościele Akademickim[2].

W 2008 roku kamienica została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków[3]. Figuruje ona także w gminnej ewidencji zabytków (nr 804)[4].

26 lipca 2009 roku przy klasztorze otwarto Okno Życia[5].

30 września 2021 roku na ścianie budynku odsłonięto tablicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II oraz błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, która upamiętnia ich pobyt w tymże Domu[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]