Dom Rządu w Mińsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Rządu Republiki Białorusi
Дом урада Рэспублікі Беларусь
Ilustracja
Dom Rządu Republiki Białorusi, dawna siedziba Rady Najwyższej Białoruskiej SRR
Państwo

 Białoruś

Miasto wydzielone

 Mińsk

Styl architektoniczny

modernizm

Rozpoczęcie budowy

1930

Ukończenie budowy

1934

Położenie na mapie Mińska
Mapa konturowa Mińska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom Rządu Republiki Białorusi”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom Rządu Republiki Białorusi”
Ziemia53°53′46,02″N 27°32′41,20″E/53,896117 27,544778

Dom Rządowy Republiki Białorusi (biał. Дом урада Рэспублікі Беларусь) – monumentalny gmach w stylu radzieckiego modernizmu znajdujący się na pl. Niepodległości, jeden z bardziej charakterystycznych budynków Mińska, obecnie siedziba parlamentu Republiki Białorusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gmach wzniesiono w latach 1930–1934 przy dawnej ulicy Zacharzewskiej w Mińsku, wyburzając pod jego budowę cały kwartał przedwojennych kamienic. Budowę poprzedził zorganizowany w 1929 ogólnokrajowy konkurs na siedzibę Rady Najwyższej – wygrał go białoruski architekt Iosif Łangbard. Budynek powstał w stosunkowo szybkim okresie, architekt nadał mu monumentalny kształt charakterystyczny dla epoki początku lat 30. w ZSRR. Korpus główny składa się z dziewięciu kondygnacji, do tego dochodzą skrzydła boczne oraz segmenty przejściowe. Początkowo planowano budowę specjalnej galerii łączącej lewe i prawo skrzydło boczne na wysokości drugiego piętra, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

W wyniku budowy Domu radykalnej przemianie uległ wygląd centralnej części Mińska – wąska ulica Zacharzewska ustąpiła na tej wysokości nowo powstałemu pl. Lenina, który miał być miejscem mityngów i demonstracji charakterystycznych dla radzieckiego państwa totalitarnego. Przed budynkiem ustawiono pomnik Włodzimierza Lenina dłuta M. Manizera.

W 1944 Niemcy wycofując się z Mińska zaminowali Dom Rządowy, jednak ostatecznie nie doszło do jego wysadzenia. Po wojnie mieściła się tam Rada Najwyższa Białoruskiej SRR, a po uzyskaniu przez Białoruś niepodległości parlament nowego państwa.

Na gmachu mińskiego domu rządowego wzorowany jest podobny budynek w Mohylewie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • red. A. A. Voinau [et al.], "Architektura Belarusi: encyklapedyčny davednik", Mińsk 1993, ISBN 5-85700-078-5