Dom Studencki Mrowisko w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dom Studencki Mrowisko
Ilustracja
Dom Studencki Mrowisko
Państwo  Polska
Miejscowość Opole
Adres ul. Katowicka 87
Typ budynku Dom studencki
Styl architektoniczny socrealizm
Architekt Bohdan Jezierski
Inwestor Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu
Kondygnacje 4
Rozpoczęcie budowy 1954
Ukończenie budowy 1956
Ważniejsze przebudowy 2010
Właściciel Uniwersytet Opolski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dom Studencki Mrowisko
Dom Studencki Mrowisko
Ziemia50°40′13″N 17°55′22″E/50,670278 17,922778

Dom Studencki Mrowisko w Opolu – dom studencki należący do Uniwersytetu Opolskiego (wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu), zlokalizowany w Opolu przy ulicy Katowickiej 87. Obiekt charakteryzuje się socrealistycznymi formami architektonicznymi. Powstał jako pierwszy tego typu obiekt w mieście w latach 1954-1956.

Miasteczko akademickie UO, we wschodniej jego części znajduje się DS "Mrowisko"

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dom Studencki "Mrowisko" znajduje się w centrum Opola, w północno-wschodniej części Śródmieścia. Zlokalizowany jest we wschodniej części kampusu Uniwersytetu Opolskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pole uprawne z widocznym kościołem NSPJ w Opolu, na którym powstało miasteczko akademickie

Budowa akademika[edytuj | edytuj kod]

Teren na którym stoi dzisiejszy dom studencki nie był nigdy zabudowany, wcześniej znajdowało się na pole uprawne. W jego pobliżu znajdował się peryferyjne wille poniemieckie z przełomu XIX i XX wieku oraz kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstały w 1930 roku[2]. W latach 40. i 50. XX wieku władze miejskie proponowały wybudowanie w tym miejscu monumentalnego teatru i targu[3].

Na przełomie 1953 i 1954 roku zawiązał się w Opolu Komitet Budowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w składzie: Lucjan Skalski (przewodniczący), Teodor Musioł (sekretarz), Bohdan Jezierski (członek) oraz Antoni Kolejewski (członek). Komitet pozyskując fundusze z Funduszu Odbudowy Szkół (FOS) zlecił wykonanie projektu przyszłego miasteczka akademickiego Opolskiemu Biurowi Projektów. Jednak po jego odmowie projekt pierwszych trzech budynków w miasteczku, w tym domu studenckiego, wykonał Bohdan Jezierski na prywatne zlecenie Teodora Musioła. W projekcie tym uwidoczniły się wszechobecne wpływy panującego wówczas socrealizmu[4].

Jeszcze na początku 1954 roku bez zgody władz w Warszawie ruszyły pierwsze prace budowlane, którymi kierował Antoni Kolejewski[5]. Niedługo potem w listopadzie tego samego roku władze centralne zalegalizowały całą budowę[6]. uroczystego otwarcia DS "Mrowisko" dokonano 21 stycznia 1956 roku[7]. Akademik ten oferował 600 miejsc noclegowych. Na jego parterze znalazł się klub studencki Skrzat. Poza tym początkowo swoją siedzibę w nim znalazła także filia Biblioteki Głównej WSP[8].

Pierwsze lata[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych latach działalności WSP w Opolu życie studenckie toczyło się na terenie kampusu uczelnianego, w którym w 1960 roku ukończono główny gmach WSP. Z inicjatywy Wojciecha Dindorfa i Zbigniewa Żakiewicza w "Mrowisku" powstał zespół satyryczny Wskazując Palcem oraz akademicki zespół artystyczny, który odgrywał spektakle na terenie całego województwa opolskiego[9].

14 marca 1968 studenci Jan Czech – członek zespołu Teatru Leniwego Widza oraz Adam Kasprzyk rozwiesili w holu "Mrowiska" ulotki informujące o wydarzeniach w kraju. Wieczorem odbył się tu wiec studencki, który zapoczątkował wydarzenia opolskiego marca 68'[10].

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku zakończono przebudowę południowego skrzydła akademika – w miejsce pokojów dla studentów powstało Collegium Iuridicum, siedziba wydziału Wydziału Prawa i Administracji. W związku z tym liczba miejsc zmniejszyła się do 315.

Osoby związane z akademikiem[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy pokoju 27 w roku 1963

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Plan miasta Opola [on-line] [dostęp: 2.03.2012]
 2. Historia kościoła NSPJ w Opolu na stronie parafii jezuitów w Opolu [on-line] [dostęp: 2.03.2012]
 3. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Fakty, ludzie, wydarzenia,, Opole 2004, s. 34.
 4. S. Nicieja, op. cit., s. 15.
 5. S. Nicieja, op. cit., s. 15-16.
 6. S. Nicieja, op. cit., s. 23.
 7. S. Nicieja, op. cit., s. 16.
 8. S. Nicieja, op. cit., s. 34.
 9. S. Nickieja, op. cit., s. 40.
 10. Mariusz Patelski, Niezależne Zrzeszenie Studentów w Opolu 1980-1990 – Fundacja imienia Mieczysława Dumnickiego, Opole 2010

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, wyd. UO, Opole 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]