Dom Turysty PTTK w Szczyrku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Turysty PTTK w Szczyrku
Ilustracja
Miejsce po rozebranym budynku.
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

520 m n.p.m.

Data otwarcia

1965

Data zamknięcia

2008

Właściciel

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Dom Turysty PTTK w Szczyrku”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Turysty PTTK w Szczyrku”
Ziemia49°42′58,061″N 19°01′07,115″E/49,716128 19,018643

Dom Turysty PTTK w Szczyrku – nieistniejący obecnie obiekt noclegowy (hotel), kwalifikowany jako schronisko górskie PTTK[1]. Budynek znajdował się w Szczyrku przy ul. Górskiej 7 i był położony na wysokości 520 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze czynności związane z budową Domu Turysty w Szczyrku miały miejsce w 1957 roku, kiedy to dokonano wizji terenowych oraz zredagowano założenia projektowe. Projekt obiektu został opracowany przez Miastoprojekt Stolica Południe, a jego autorami byli: Wojciech Onitzch i Marian Sulikowski. Sama budowa obiektu trwała od sierpnia 1961 do marca 1965 roku.

Uroczyste otwarcie Domu miało miejsce 27 marca 1965 roku z udziałem m.in. ówczesnego przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i TurystykiWłodzimierza Reczka oraz sekretarza generalnego Zarządu Głównego PTTK Stefana Strogulskiego. Obiekt posiadał 296 miejsc noclegowych w 72 pokojach 1, 2, 3 i 4 osobowych, z których część wyposażono w łazienki. Ponadto na terenie Domu Turysty działały: kuchnia, stołówka, świetlica, taras widokowy, sauna, siłownia, plac zabaw, punkt fryzjerski, a w latach 80. XX wieku – również sklep Pewex. Będąc własnością PTTK, obiekt o dość wysokim na owe czasy standardzie był ogólnodostępny.

Dom Turysty funkcjonował do 2008 roku, kiedy to z uwagi na pogarszający się stan techniczny i konieczność przeprowadzenia remontów, został wyłączony z eksploatacji. W kolejnych latach pojawiały się informacje o planowanych remontach i przebudowach budynku (miały tam powstać m.in. spa, basen z jacuzzi oraz sale konferencyjne), żadne jednak prace nie zostały wykonane. Opuszczony obiekt niszczał do wiosny 2020 roku, kiedy to dokonano jego rozbiórki.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu dawnej lokalizacji Domu Turysty przebiegają następujące piesze szlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schroniska Górskie PTTK – Beskid Śląski (pol.). cotg.pttk.pl. [dostęp 2020-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-22)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]