Dom derwiszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom derwiszy
The Dervish House
Autor Ian McDonald
Tematyka fantastyka naukowa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 2010
Wydawca Pyr
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2011
Wydawca Wydawnictwo Mag
Przekład Wojciech Próchniewicz

Dom derwiszy (tyt. oryg. ang. The Dervish House) – powieść fantastycznonaukowa brytyjskiego pisarza Iana McDonalda. Wydana w 2010 roku przez wydawnictwo Pyr (​ISBN 1-61-614204-9​). W Polsce wydana w 2011 roku przez wydawnictwo Mag w ramach serii Uczta Wyobraźni w jednym tomie wraz ze zbiorem opowiadań Dni Cyberabadu w tłumaczeniu Wojciecha Próchniewicza (​ISBN 978-83-7480-221-5​)[1].

Powieść zdobyła w 2011 nagrodę im. Campbella za powieść oraz nagrodę BSFA dla najlepszej powieści w 2010, była ponadto nominowana do kilku innych nagród: Hugo, Locusa, nagrody Clarke’a[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w Stambule niedalekiej przyszłości, gdzie islam, przeszłość i legendy stykają się z najnowszą nanotechnologią. Nanotechnologia pomaga studentom w nauce, menadżerom w pracy, może też działać na umysły ludzkie jak narkotyk. Niestety, wiedzą o tym również terroryści. W ciągu pięciu dni poznajemy bohaterów, których losy splatają się ze sobą. Młody biznesmen szykuje wielki biznes na rynku surowców, jego dziewczyna szuka mitycznego człowieka zmumifikowanego w miodzie, a w tle działają terroryści i odradzają się bractwa islamskie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jarek 'jareckr' Rusak: Wizjoner McDonald (pol.). Poltergeist. [dostęp 10 lipca 2018].
  2. Ian McDonald (ang.). science fiction awards database. [dostęp 10 lipca 2018].