Dom towarowy Stockmann w Helsinkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom towarowy podczas nocy polarnej w grudniu 2004
Wejście do domu towarowego podczas "szalonych dni"

Stockmanndom towarowy znajdujący się w centrum Helsinek między ulicami Aleksanterinkatu i Mannerheimintie. Jest jednym z wielu sklepów sieci Stockmanna. Z roczną liczbą klientów wynoszącą 17 mln[1] jest największym domem handlowym w Finlandii oraz największym w krajach nordyckich pod względem obrotu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek domu towarowego został zaprojektowany przez Sigurda Frosterusa i wykończony w 1930. Rozbudowa budynku, którą prowadzono w latach 2009–2010, była przewidziana przez architekta, który zostawił na nią miejsce[3]. Dom towarowy otworzono przed jego wykończeniem w roku 1926, a sprzedaż prowadzono na trzech z siedmiu pięter. Na otwarciu był obecny prezydent kraju Lauri Kristian Relander[4]. Budynek został uszkodzony w 1944 przez dwie bomby, które spowodowały tylko spalenie archiwum i dwutygodniową przerwę w działalności sklepu[4]. 18 listopada 1958 w domu Stockmanna zrobiono pierwszą audycję telewizji fińskiej.

Oferta[edytuj | edytuj kod]

Stockmann sprzedaje towary markowe, w tym również oferuje asortyment najdroższych firm. W ofercie ma zarówno towary klasy popularnej, jak i luksusowej. Dom towarowy prowadzi również od lat 30. XX w. dużą księgarnię akademicką. Dwa razy w roku odbywają się pięciodniowe wyprzedaże znane jako Hullut Päivät ("szalone dni")[1].

Dom towarowy w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Zegar analogowy przy wejściu do sklepu jest miejscem spotkań.
  • W helsińskim slangu miejskim dom handlowy nosi nazwę Stocka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stockmann Tavaratalo Helsinki. [dostęp 2011-12-01].
  2. Stockmann Kauppakeskuksia ja tavarataloja/. [dostęp 2011-12-01].
  3. Expansion of Stockmann to affect traffic in city centre for years. [dostęp 2011-12-01].
  4. a b Stockmann through the years (ang.). [dostęp Hullut Päivä 2011-12-01].