Dom wariatów (obraz Goi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dom wariatów
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Dom wariatów
Autor Francisco Goya
Rok wykonania 1815-1819
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 46 × 73 cm
Muzeum Królewska Akademia Sztuk Pięknych św. Ferdynanda

Dom wariatów (hiszp. Casa de locos lub Manicomio) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Francisca Goi przedstawiający scenę rozgrywającą się w domu dla obłąkanych[1].

Obraz należy do serii czterech namalowanych na desce dzieł gabinetowych o niewielkich rozmiarach, w skład której wchodzą także: Walka byków w miasteczku, Trybunał Inkwizycji i Procesja biczowników. Przedstawiają one niektóre aspekty życia w Hiszpanii początków XIX wieku, które zwolennicy oświecenia i liberałowie próbowali zreformować. Według inwentarza dzieł Goi przeprowadzonego w 1928 roku ta seria nie została nigdy sprzedana; nie wiadomo czy malarz postanowił zatrzymać ją dla siebie czy też nie znalazł kupca[2].

Goya przedstawia klaustrofobiczne pomieszczenie domu dla obłąkanych, w którym jedynym źródłem światła jest okno z żelazną kratą. Znajdują się w nim różne postaci – dumnie stojący mężczyzna z pióropuszem na głowie, inny w trikornie wydaje się walczyć z niewidzialnym wrogiem, obok pacjent z papieską tiarą wykonuje gest błogosławieństwa oraz wielu innych nagich, groteskowych i wzbudzających litość. Być może te postaci są alegorią znajdujących się u władzy klas społecznych takich jak kler czy wojskowi[3]. Kwestia zakładów psychiatrycznych była jednym z tematów podejmowanych przez zwolenników oświecenia. Możliwe, że ten obraz miał za zadanie ukazać aktualny stan tych instytucji. Z drugiej strony temat szaleństwa, deformacji czy perwersji nie był Goi obcy. Temat domu dla obłąkanych podjął już w 1793 roku malując Dziedziniec szaleńców. Jednak tym razem różnorodność i indywidualizm postaci są większe, a pensjonariusze zostali przedstawieni z większym humanizmem jako ofiary marginacji i odrzucenia[3].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Hiszpański kolekcjoner sztuki i przyjaciel malarza Manuel García de la Prada zapisał serię Święta i zwyczaje i Pogrzeb sardynki w swoim testamencie z 1834 Akademii św. Ferdynanda. Nie wiadomo jednak, kiedy i w jakich okolicznościach nabył obrazy. Wszystkie zostały włączone do kolekcji akademii w grudniu 1839[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francisco Goya. Poznań: Oxford Educational, 2006. ISBN 83-7425-497-1.
  2. a b Ricardo Centellas: Corrida de toros en un pueblo (hiszp.). almendron.com/artehistoria. [dostęp 2013-09-16].
  3. a b Valeriano Bozal: Francisco Goya, vida y obra. Madryt: Tf. Editores, 2005. ISBN 84-96209-39-3.