Domenico Alberti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Domenico Alberti (ur. ok. 1710 w Wenecji, zm. 14 października 1740 w Rzymie) – włoski kompozytor stylu galant[1], klawesynista i śpiewak.

Popularyzację figury akompaniamentu opartą na rozłożonych akordach (nazwanej od jego nazwiska basem Albertiego), którą stosował w swoich sonatach klawesynowych, uznano pośmiertnie za jego istotny wkład w historię muzyki. Nie ma jednak pewności, czy to właśnie on dał początek basowi Albertiego, mimo że stale go używał[2]. Ten rodzaj akompaniamentu stał się charakterystyczny dla faktury klawesynowej stylu galant, a następnie dla faktury fortepianowego klasycyzmu. Stosowali go jeszcze m.in. J. Haydn, L. van Beethoven i W.A. Mozart.

Za życia ceniony był jako śpiewak (jego głosem miał się zachwycić słynny Farinelli[1]) i klawesynista (zdarzało mu się akompaniować samemu sobie[1]).

O jego życiu wiadomo niewiele, poza tym, że kompozycji uczył się u Antonia Lottiego[3][2] służył u ambasadora Wenecji, Pietra Andrei Capelli, podczas jego pobytu w Hiszpanii ok. 1736, a następnie u markiza Giovanniego Carla Molinariego w Rzymie (na ten okres datuje się jego sonaty klawesynowe)[1]. Został pochowany w Bazylice św. Marka w Rzymie.

Twórczość[edytuj]

Z jego twórczości kompozytorskiej zachowało się[1]:

 • 36 sonat klawesynowych[4], część wydana w zbiorach:
  • VIII sonate per cembalo, op. 1 (Londyn, 1748)
  • XX sonate per cembalo di vari autori z opp. 1 i 2 (Paryż, ok. 1758, 1760; wydanie zbiorowe)
 • dwie serenaty: Endimione (Wenecja, 1737), La Galatea (Wenecja, 1737) do librett Metastasia
 • Salve regina
 • liczne arie (częściowo są to opracowania tekstów z Temistocle i L'Olimpiade Metastasia)[1]

Sonaty Albertiego są utworami jedno- lub dwuczęściowymi. W sonatach dwuczęściowych często po początkowym allegro następuje część taneczna. Śpiewność sonat Albertiego świadczy o oddziaływaniu muzyki operowej.

Sonaty Albertiego zostały wydane pod nazwiskiem jego ucznia, śpiewaka i klawesynisty Giuseppe Jozziego (1761)[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. a b c d e f Talbot, Michael, hasło Alberti, Domenico [w:] Grove Music Online, Oxford Music Online, wersja online [dostęp 21 stycznia 2016]
 2. a b c Encyclopaedia Britannica (edycja polska), 1997.
 3. JanuszJ. Zabża JanuszJ., Encyklopedia muzyczna PWM, 1979.
 4. Hasło Alberti, Domenico [w:] The Oxford Companion to Music, red. Alison Latham, wersja online [dostęp 21 stycznia 2016]