Domenico Dragonetti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Domenico Dragonetti
Ilustracja
Domenico Dragonetti ze swoim kontrabasem Gasparo da Salò
Pseudonim

Il Drago

Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1763
Wenecja

Pochodzenie

włoskie

Data i miejsce śmierci

16 kwietnia 1846
Londyn

Instrumenty

kontrabas

Gatunki

muzyka poważna, muzyka klasycystyczna

Zawód

kontrabasista, kompozytor

Instrument
kontrabas
  • „Dragonetti” Gasparo da Salò (data nieznana)

skrzypce

  • „Dragonetti” Stradivarius (1700)
  • „Rivaz, Baron Gutmann” Stradivarius (1707)
  • „Dragonetti, Milanollo” Stradivarius (1728)
  • „Dragonetti, Walton” Guarneri (1742)

Domenico Carlo Maria Dragonetti, zwany Il Drago (ur. 7 kwietnia 1763 w Wenecji, zm. 16 kwietnia 1846 w Londynie)[1]włoski kontrabasista i kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do 30 roku życia mieszkał w rodzinnej Wenecji. Grał na kontrabasie w katedrze Świętego Marka i w Teatrze Wielkim w Vicenzy. Dzięki niesłychanej na owe czasy wirtuozerii w grze na kontrabasie uzyskał znaczną sławę w Europie, nie opuszczając rodzimych Włoch. Zrezygnował z podpisania wielu intratnych kontraktów i propozycji pracy za granicą, z zaproszeniem od cara Rosji włącznie. W 1794 w końcu wyjechał, aby podjąć pracę w orkiestrze Teatru Królewskiego w Londynie, gdzie spędził resztę swojego życia.

Regularnie grywał koncerty w londyńskim Towarzystwie Filharmonicznym (Philharmonic Society of London), a także na zaproszenia osób prywatnych. W tym okresie poznał Josepha Haydna i Ludwiga van Beethovena, którego wielokrotnie następnie odwiedzał w Wiedniu i któremu osobiście zademonstrował możliwości kontrabasu jako instrumentu solowego. Dragonetti przeszedł do historii także jako twórca smyczka, zwanego od jego nazwiska smyczkiem Dragonettiego[1].

Wartościowe instrumenty[edytuj | edytuj kod]

Dragonetti był zapalonym kolekcjonerem obrazów, tabakier, lalek oraz instrumentów[1], wśród których obok kontrabasu Gaspara Bertolottiego da Salò „Dragonetti”, było troje skrzypiec Antonia Stradivardiego: „Dragonetti” (1700), „Rivaz, Baron Gutmann” (1707), „Dragonetti, Milanollo” (1728) oraz skrzypce Bartolomeo Giuseppe Guarneriego „Dragonetti, Walton” (1742)[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jako kompozytor był samoukiem. Komponował koncerty i utwory koncertowe z towarzyszeniem orkiestry; kwintety (na kontrabas solo, skrzypce, dwie altówki i basso continuo), duety na wiolonczelę i kontrabas, wariacje na temat popularnych arii operowych na kontrabas solo, partie kontrabasu obbligato do arii operowych, a także pieśni, utwory fortepianowe i kaprysy na skrzypce[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Fiona M. Palmer: Dragonetti, Domenico (Carlo Maria) [‘Il Drago’]. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. D. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)
  2. Owners – Domenico Dragonetti, Tarisio [dostęp 2020-10-28] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia muzyczna PWM. Elżbieta Dziębowska (red.). Wyd. I. T. 2: CD część biograficzna. Kraków: PWM, 1984, s. 446. ISBN 83-224-0223-6. (pol.)