Domenico Fetti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Domenico Fetti
Ilustracja
Portret kompozytora Claudio Monteverdiego
Data i miejsce urodzenia

ok. 1589
Rzym

Data i miejsce śmierci

1624
Wenecja

Narodowość

Włoch

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Domenico Fetti lub Feti (ur. ok. 1589 w Rzymie, zm. 1624 w Wenecji) – włoski malarz epoki baroku. Nawiązywał w swej twórczości do szkoły weneckiej i Caravaggia. Działał głównie w Rzymie, Mantui i Wenecji. Malował obrazy o treści religijnej (zwłaszcza nawiązujące do tematyki biblijnej, freski i portrety.

Urodzony w Rzymie w rodzinie mało znanego malarza, Pietro Fettiego, Domenico terminował początkowo u Ludovico Cigoliego, lub jego ucznia Andrea Commodiego w latach 1604-1613. Następnie pracował w Mantui od 1613 do około 1621-1622, kiedy to patronował mu kardynał, a później książę Ferdinando Gonzaga. W Palazzo Ducale di Mantova namalował Cud chleba i ryb.

W 1622 r., po zatargu z kilkoma prominentnymi mieszkańcami Mantui, przeniósł się do Wenecji, gdzie zmienił styl malowania, wzbogacając m.in. kolorystykę swych obrazów. Zabiegał usilnie o znalezienie weneckiego patrona, lecz zmarł w roku 1623 bądź 1624. Jego malarstwo miało wpływ na twórczość artystów weneckich, takich jak Pietro della Vecchia i Sebastiano Mazzone.

Dzieła artysty[edytuj | edytuj kod]