Domicja Lepida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Domicja Lepida Młodsza (Domitia Lepida Minor) występująca w źródłach najczęściej jako Domicja Lepida (Domitia Lepida) (ur. 10 p.n.e.- zm. 54 n.e.) była przedstawicielką rzymskiego rodu Domicjuszy Ahenobarbów. Spokrewniona z najpotężniejszymi osobami końca republiki i początków cesarstwa - była prawnuczką triumwira Marka Lepidusa, wnuczką triumwira Marka Antoniusza i Oktawii Młodszej siostry cesarza Augusta. Jej siostrą była Domicja Lepida Starsza (Domitia Lepida Maior) a bratem Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus, ojciec cesarza Nerona.

Wywód przodków[edytuj | edytuj kod]

4. Gnejusz Domicjusz Ahenobarbus      
    2. Lucjusz Domicjusz Ahenobarbus
5. Emilia Lepida        
      1. Domicja Lepida
6. Marek Antoniusz    
    3. Antonia Starsza    
7. Oktawia Młodsza      
 

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Była trzykrotnie zamężna. Po raz pierwszy z bliskim kuzynem, również wnukiem Oktawii Młodszej, Markiem Waleriuszem Messalą Barbatusem. Ich córka to osławiona Messalina - żona cesarza Klaudiusza. Drugim jej mężem był Faustus Korneliusz Sulla Feliks - potomek dyktatora Lucjusza Korneliusza Sulli, a ich syn poślubił córkę cesarza Klaudiusza - Klaudię Antonię. Trzecim mężem Domicji Lepidy był Gajusz Apiusz Juniusz Sylan. Oboje sprawowali do 41 n.e opiekę nad jej bratankiem, Lucjuszem Domicjuszem, późniejszym cesarzem Neronem, po śmierci jego ojca i wygnaniu matki. Silanus został zabity z rozkazu cesarza Klaudiusza (ponieważ przyśniło się mu się, że to Silanus może go zabić).

Domicja Lepida była silną, bogatą i wpływową osobistością w okresie panowania Kaliguli i Klaudiusza. Skłócona z córką Messaliną w okresie jej największej władzy a jednocześnie ekscesów seksualnych, towarzyszyła jej w ostatnich chwilach. Według Tacyta namawiała córkę skazaną już na śmierć do godnego odebrania sobie życia. Jej bratowa Agrypina Młodsza została w 49 nową żoną cesarza Klaudiusza i doprowadziła do zguby Domicję Lepidę obawiając się jej wpływu na syna Agrypiny, Nerona.

Domicja Lepida
•1.Marek Waleriusz Messala Barbatus
•2.Faustus Korneliusz Sulla Feliks
•3.Gajusz Apiusz Juniusz Sylan
 
 
   
 
   
 
 
           
Messalina
Klaudiusz cesarz
Faustus Korneliusz Sulla Feliks
Klaudia Antonia
 
 
   
 
   
 
   
 
 
               
Oktawia
Neron
Brytanik
Korneliusz Sulla
zmarł przed ukończeniem 2 roku życia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]