Dominik z Silos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Dominik z Silos OSB
Domingo de Silos
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1000
Cañas w Nawarze
(obecnie w La Rioja)

Data i miejsce śmierci

20 grudnia 1072
opactwo w Silos
(w dzis. Santo Domingo de Silos)

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1720 (zatwierdzenie kultu)
przez Klemensa XI

Kanonizacja

1748 (wpis do Martyrologium)
przez Benedykta XIV

Wspomnienie

20 grudnia

Patron

pasterzy i więźniów

Szczególne miejsca kultu

Hiszpania

Dominik z Silos, hiszp. Domingo de Silos (ur. ok. 1000 w Nawarra, zm. 20 grudnia 1072 w Silos) – hiszpański mnich, benedyktyn, opat i reformator zakonu, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w hiszpańskiej części Pirenejów w podupadłej rodzinie szlacheckiej. Jako chłopiec był pasterzem owiec stada należącego do ojca. Święcenia kapłańskie przyjął mając 26 lat w Cañas[a]. W dwa lata później (1038) wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San Millan de la Cogolla w Logroño, którego z czasem został przeorem. Po konflikcie z królem Nawarry Garcią III pojechał do Kastylii, gdzie ówczesny król Ferdynand I Wielki mianował go w 1041 opatem klasztoru św. Sebastiana w Silos (obecnie Santo Domingo de Silos). Podupadły klasztor, duchowo i materialnie, Dominik doprowadził do świetności i zreformował go na wzór opactwa św. Piotra i Pawła w Cluny przywracając ryt mozarabski, a jego klasztor stał się jednym z centrów tej liturgii. Domingo propagował reformy Kościoła w Hiszpanii oraz rozwinął swój klasztor w główne centrum, gdzie znajdowała się biblioteka i skrypty Wizygotów. Klasztor stał się centrum nauki w tej części Hiszpanii i uznawany jest obecnie za jeden z najważniejszych zabytków kraju.

Według dominikańskiej tradycji do sanktuarium św. Dominika (klasztor w Santo Domingo de Silos w prowincji Burgos) przybyła z pielgrzymką bł. Joanna z Azy[1] wypraszając za wstawiennictwem Dominika syna, późniejszego założyciela Zakonu Kaznodziejskiegośw. Dominika Guzmána. W dowód wdzięczności synowi dała imię po opacie z Silos.

Słowa, które skierował do władcy Nawarry "Panie, możesz odebrać mi życie, ale nic więcej!" stały się inspiracją dla wielu męczenników katolickich doby wojny domowej w Hiszpanii[2].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Kult Dominika z Silos został zatwierdzony w 1720 roku, a w 1748 został wpisany do Martyrologium Rzymskiego.

Jest patronem pasterzy i więźniów. Dominik czczony jest głównie w Hiszpanii, a wiele kościołów nosi jego imię.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 20 grudnia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W Cañas (La Rioja) znajduje się klasztor cystersów Santa María del Salvador, 40 km od Logroño w gminie Nájera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Błogosławiona Joanna z Azy na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 20.07.2010]
  2. Andrzej Solak, Męczennicy katoliccy ostatniego stulecia, Kraków: eSPe, 2012, s. 52, ISBN 978-83-7482-495-8, OCLC 812766448 [dostęp 2019-08-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]