Dominika Kulczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dominika Kulczyk-Lubomirska)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dominika Kulczyk
Ilustracja
Dominika Kulczyk-Lubomirska (2012)
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1977
Poznań
Zawód sinolog, politolog
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Rodzice Jan Kulczyk
Grażyna Kulczyk
Małżeństwo Jan Lubomirski-Lanckoroński
(2001–2013; rozwód)
Dzieci Jeremi, Weronika

Dominika Kulczyk (ur. 30 lipca 1977 w Poznaniu) – polska sinolog i przedsiębiorca, założycielka i prezes Kulczyk Foundation, założycielka i wiceprezes Green Cross Poland, członek Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, prezes zarządu Polsko Chińskiej Rady Biznesu, współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values. Prowadzi projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, działania społeczne dedykowane lokalnym społecznościom w Polsce i za granicą, akcje charytatywne, sponsoringowe i z zakresu ekologii. Córka Grażyny i Jana Kulczyków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka kierunku sinologia w Katedrze Orientalistyki i kierunku politologia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1999–2000 wyjechała do Chin na stypendium rozwijające znajomość języka mandaryńskiego. Nauka odbywała się na uczelniach: Huadong Shifan University w Szanghaju oraz na Uniwersytecie Pekińskim. Po studiach kontynuowała naukę w The London Institute oraz ukończyła kurs strategicznej filantropii organizowany przez Fundację Rockefellera.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jest założycielką i prezesem Kulczyk Foundation, organizacji filantropijnej współpracującej z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi (NGO), zachęcającej do aktywnego włączania się w wolontariat w krajach rozwijających się.

Jest założycielką i wiceprezesem polskiego oddziału Green Cross International, trzeciej największej na świecie, międzynarodowej pozarządowej organizacji ekologicznej. Green Cross Poland[1] jest platformą dialogu pomiędzy biznesem, administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i ośrodkami naukowymi. Celem organizacji jest wypracowanie porozumienia w sprawie energii ze źródeł odnawialnych, budowanie proekologicznych postaw wśród przedsiębiorców oraz kształtowanie proekologicznej świadomości społecznej, w które Dominika Kulczyk jest osobiście zaangażowana. Prowadzone przez GCPL projekty dotyczą m.in. transformacji gospodarki na bardziej przyjazną środowisku, modernizacji terenów zieleni w miastach i gminach, ochrony zasobów wody czy pomocy infrastrukturalnej.

Razem z Jackiem Santorskim założyła Grupę Firm Doradczych Values, której jest wiceprezesem. Firma specjalizuje się w szkoleniach z zakresu psychologii biznesu oraz jest zaangażowana w projekt Akademii Psychologii Przywództwa współorganizowany przez Uniwersytet Warszawski, którego podstawą jest program szkoleniowy dla menedżerów średniego i wyższego szczebla.

W czerwcu 2013 roku dołączyła do Rady Nadzorczej w przedsiębiorstwie Kulczyk Investments[2]. W holdingu stworzonym przez jej ojca odpowiada za działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR i CSI) oraz komunikację międzynarodową.

Na zaproszenie międzynarodowej organizacji Crans Montana Forum z siedzibą w Szwajcarii dołączyła do inicjatywy Young Leaders for Tomorrow[3], zrzeszającej grupę młodych liderów z całego świata.

W 2013 r. uhonorowana została tytułem „Kobiety Dekady” magazynu Glamour[4].

Od 2013 do 2016 roku pełniła rolę wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, aktualnie pozostając doradcą Prezesa PKOl[5]. W ośrodku analitycznym THINKTANK pełni rolę eksperta w zakresie komunikacji i relacji multikulturowych, strategicznej filantropii oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Pomoc rozwojowa[edytuj | edytuj kod]

Pomaga krajom dotkniętym przez biedę, klęski żywiołowe i różnego rodzaju katastrofy naturalne. Założona przez nią Kulczyk Foundation w programie telewizyjnym „Efekt Domina” wspólnie ze stacją TVN pokazuje realizację założonych celów statutowych oraz propaguje ideę wolontariatu.

Angażuje się w działalność charytatywną, w szczególności w projekty związane z pomocą rozwojową[6].

W czerwcu 2013 spotkała się z wiceprzewodniczącą Alwaaled Bin Talal Foundations, księżną Ameera Al-Taweel. Panie rozmawiały o perspektywie długoterminowej współpracy oraz o wspólnej realizacji projektów pomocowych[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest córką Jana Kulczyka[8] i Grażyny Kulczyk[9]. W latach 2001–2013 była żoną Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego[10], mają dwoje dzieci: Jeremiego i Weronikę. Bratem Dominiki Kulczyk jest Sebastian Kulczyk[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]