Dominika Zamara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominika Zamara
Ilustracja
Dominika Zamara (2017)
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1981
Wrocław
Typ głosu sopran
Zawód śpiewaczka operowa
Strona internetowa

Dominika Zamara (ur. 11 sierpnia 1981 we Wrocławiu) – polska śpiewaczka (sopran dramatyczny) – solistka operowa mieszkająca we Włoszech.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W 2007 ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie[1] i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Enrico De Mori, Alida Ferrarini, Mirella Freni, Mario Melani, Alessandra Althoff-Pugliese, Danile Anselmi.

Współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jej kariera rozpoczęła się w 2008. Odbyła trasę koncertową po Francji z francuskim organistą Fabrice’em Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze w obecności prezydenta kraju. Występ transmitowany był przez telewizję.

W 2009 zadebiutowała na scenie we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego Cyganeria oraz partię Giorgietty w operze Płaszcz (Il tabarro), pierwszej części tzw. Tryptyku. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta Maestro Enrico De Mori.

W 2010 koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych. Wykonywała również dzieła sakralne Gloria i Laudate pueri Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei.

W 2011 zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery Un Tramonto Gaetano Coronaro[2], pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji. Zaśpiewała m.in. partię Silvii w operze Zanetto skomponowanej przez Pietro Mascagniego.

W 2012 zadebiutowała w USA, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa Chun-yu Chena[3] – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej[4].

W 2013 koncertowała Rzymie w Teatro Orione (koncert był transmitowany przez telewizję) oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne[5].

Zaśpiewała we Włoszech partię Rozyny w operze Gioacchino Rossiniego Cyrulik sewilski. Odbyła trasę koncertową po USA wspólnie z gitarzystą klasycznym, prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Filadelfia, Princeton, Baltimore. Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego.

We wrześniu zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey[6][7].

Śpiewała główną partię w operze La serva padrona Giovanniego Battisty Pergolesi, wykonując ją w wielu teatrach operowych we Włoszech, z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Maestro Claudio Colmaneta. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. La Serva di Padova w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z Laudate Pueri Vivaldiego oraz Exultate, jubilate Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festiwalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali. Koncertowała ze “Stabat Mater” Pergolesiego w kościołach we Włoszech wspólnie z orkiestrą La Certosa. Otrzymała w Cremonie nagrodą A.N.L.A.I. Stradivari za płytę DVD z muzyką Vivaldiego i Mozarta. Zaśpiewała w New Jersey z Baroque Orchestra pod dyrekcją Roberta W. Buttsa. Towarzyszył jej kompozytor z Watykanu, ksiądz Mons Frisina. Zadebiutowała w Meksyku w Sala Manual Pomce, uchodzącej za najbardziej prestiżową salę koncertową Ameryki Łacińskiej, wraz z pianistą Alejandro Barranon.

W 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze La Serva Padrona G.B. Pergolesiego we włoskim prestiżowym Teatro San Domenico w mieście Crema pod dyrekcja Maestro Robert W Butts. Zaśpiewała w Rzymie w sali koncertowej Watykanu Pontificio Istituto di Musica Sacra w obecności kardynałów z Watykanu. Zaśpiewała recital dla Telewizji Cremona 1 wraz z pianistą Andrea Musso. Odbyła tournée po Chinach z ariami Verdiego i Pucciniego wraz z orkiestra symfoniczna z Zhuhai pod dyrekcja Maestro Thomas Chun-yu Chen. Zaśpiewała w Katedrze w Asyżu podczas Festivalu Assisi Suono Sacro pod dyrekcja Maestro Roberto Miele z Teatro alla Scala, koncert został transmitowany przez włoską telewizję RAI. We wrześniu 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze La serva Padrona Pergolesiego w Teatrze Operowym w New Jersey (USA) pod dyrekcja Maestro Robert W.Butts. Zaśpiewała dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polskiej Ambasadzie w Rzymie.

Na początku stycznia 2016 wzięła udział w polonijnym koncercie kolęd zorganizowany przez Rzymską Polonię we wnętrzach kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Rzymie[8]. W tym samym roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti. Zaśpiewała podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w Asyżu oraz podczas Festiwalu w KrakowieNoc Cracovia Sacra” wraz z włoskim flecistą Andrea Ceccomori podczas wizyty Papieża Franciszka. W sierpniu 2016 zaśpiewała partię Zuzanny w operze „Wesele Figara” Mozarta pod dyrekcją Maestro Roberta W.Butts w New Jersey  inaugurując Letni Festiwal Operowy w New Jersey. Zaśpiewała recital podczas sezonu koncertowego w Filharmonii im.H.Wieniawskiego w Lublinie.

W 2017 zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę "Drzewo Życia" za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. W Rumunii nagrała płytę DVD z rumuńską orkiestrą symfoniczną z Filharmonii w Ploiesti pod dyrekcją Maestro Samer Hatoum. Zainaugurowała Festiwal "Chopin Forever" recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem światowej sławy pianisty Joaquín Achúcarro. Zaśpiewała w Estonii w stolicy Tallinn podczas Festiwalu Alion Baltic Music Festival z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Grigory Soroko. Ponownie zaśpiewała podczas Festiwalu „Noc Cracovia Sacra” oraz podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej we Francji w mieście Sigean oraz w Olsztynie podczas Koncertu Jakubowego w towarzystwie wirtuozów Jarosława Ciecierskiego oraz Silvano Rodi z transmisją w TVP Olsztyn..

Nagrania wokalne[edytuj | edytuj kod]

Nagrała dla Edit Music Italy i wydała we Włoszech dwie płyty. W 2015 wydala płytę wraz z amerykańskim gitarzystą klasycznym Stanleyem Alexandrowiczem z dziełami chorwackiego kompozytora Ivan'a Padovec wyprodukowana przez włoską wytwórnię płytową muzyki klasycznej Sheva Record.

Działalność pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Pracuje jako docent śpiewu solowego na włoskiej Accademia Musicale La Certosa[9] we Włoszech.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Dreams (2009
 • Life (2012)
 • Ivan Padovec, Works for Guitar and Soprano (2015)
 • Chopin Lieder Op. 74 (2018)

Dyskografia koncertowa[edytuj | edytuj kod]

 • IL CONCERTO 2014 dvd, product by CREMONA 1 TV.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Zamara - diva "metalowa" str. 1 :: Świat Rezydencji :: Luksusowa strona życia - rezydencje, wnętrza, design, architektura, technologie, ogrody, www.swiatrezydencji.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 2. Un Tramonto |, operagiocosaitaliana.wordpress.com [dostęp 2017-11-15] (wł.).
 3. Create Your Own Stunning Website for Free with Wix, www.cicamusicfestival.org [dostęp 2018-01-17] (ang.).
 4. Create Your Own Stunning Website for Free with Wix, www.cicamusicfestival.org [dostęp 2018-01-17] (ang.).
 5. Złote Sowy 2013 - Mojabancarella.com - polonijny portal internetowy we Włoszech, mojabancarella.com [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 6. Wywiad Agnieszki Świst-Kamińskiej z Dominiką Zamarą. | Szkoła Męskiego Damskiego Stylu, szkolameskiegostylu.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 7. Dominika Zamara: rozwieję mit życia śpiewaka operowego ”usłanego różami” | Polacy we Włoszech - portal informacyjny, www.polacywewloszech.com [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 8. Polonijny koncert kolęd w Rzymie, www.rzym.msz.gov.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 9. Dominika Zamara |, www.accademiamusicalelacertosa.it [dostęp 2017-11-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Kanały na YouTube[edytuj | edytuj kod]