Dominika Zamara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominika Zamara
Ilustracja
Dominika Zamara (2017)
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1981
Wrocław
Typ głosu sopran
Zawód śpiewaczka operowa
Strona internetowa

Dominika Zamara (ur. 11 sierpnia 1981 we Wrocławiu) – polska śpiewaczka (sopran dramatyczny), solistka operowa mieszkająca we Włoszech.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W 2007 ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną w klasie prof. Barbary Ewy Werner[potrzebny przypis].

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie[1] i kształciła tam swój głos u wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Enrico De Mori, Alida Ferrarini, Mirella Freni, Mario Melani, Alessandra Althoff-Pugliese, Danile Anselmi.

Współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych[potrzebny przypis].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jej kariera rozpoczęła się w 2008. Odbyła trasę koncertową po Francji z francuskim organistą Fabrice’em Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze w obecności prezydenta kraju. Występ transmitowany był przez telewizję.

W 2009 zadebiutowała na scenie we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimì w operze Pucciniego Cyganeria oraz partię Giorgietty w operze Płaszcz (Il tabarro), pierwszej części tzw. Tryptyku. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta Maestro Enrico De Mori.

W 2010 koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych. Wykonywała również dzieła sakralne Gloria i Laudate pueri Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei.

W 2011 zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery Un Tramonto Gaetano Coronaro[2], pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji. Zaśpiewała m.in. partię Silvii w operze Zanetto skomponowanej przez Pietro Mascagniego.

W 2012 zadebiutowała w USA, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa Chun-yu Chena[3] – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej[4].

W 2013 koncertowała Rzymie w Teatro Orione (koncert był transmitowany przez telewizję) oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sową w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne[5].

Zaśpiewała we Włoszech partię Rozyny w operze Gioacchino Rossiniego Cyrulik sewilski. Odbyła trasę koncertową po USA wspólnie z gitarzystą klasycznym, prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Filadelfia, Princeton, Baltimore. Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego.

We wrześniu zadebiutowała w nowojorskiej sali koncertowej Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 muzyków. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey[6][7].

Śpiewała główną partię w operze La serva padrona Giovanniego Battisty Pergolesi, wykonując ją w wielu teatrach operowych we Włoszech z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Maestro Claudio Colmaneta. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. La Serva di Padova w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z Laudate Pueri Vivaldiego oraz Exultate, jubilate Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festiwalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali. Koncertowała ze „Stabat Mater” Pergolesiego w kościołach we Włoszech wspólnie z orkiestrą La Certosa. Otrzymała w Cremonie nagrodą A.N.L.A.I. Stradivari za płytę DVD z muzyką Vivaldiego i Mozarta. Zaśpiewała w New Jersey z Baroque Orchestra pod dyrekcją Roberta W. Buttsa. Towarzyszył jej kompozytor z Watykanu, ksiądz Mons Frisina. Zadebiutowała w Meksyku w Sala Manual Pomce wraz z pianistą Alejandrem Barrañónem.

W 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze La Serva Padrona G.B. Pergolesiego we włoskim Teatro San Domenico w mieście Crema pod dyrekcja Maestro Robert W Butts. Zaśpiewała w Rzymie w sali koncertowej Watykanu Pontificio Istituto di Musica Sacra w obecności kardynałów z Watykanu. Zaśpiewała recital dla Telewizji Cremona 1 wraz z pianistą Andrea Musso. Odbyła tournée po Chinach z ariami Verdiego i Pucciniego wraz z orkiestra symfoniczna ze Zhuhai pod dyrekcja Maestro Thomas Chun-yu Chen. Zaśpiewała w Katedrze w Asyżu podczas Festivalu Assisi Suono Sacro pod dyrekcja Maestro Roberto Miele z Teatro alla Scala, koncert został transmitowany przez włoską telewizję RAI. We wrześniu 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze La serva Padrona Pergolesiego w Teatrze Operowym w New Jersey (USA) pod dyrekcja Maestro Robert W. Butts. Zaśpiewała dla prezydenta RP Andrzeja Dudy w Ambasadzie Polskiej w Rzymie.

Na początku stycznia 2016 wzięła udział w polonijnym koncercie kolęd zorganizowany przez Rzymską Polonię we wnętrzach kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie[8]. W tym samym roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti. Zaśpiewała podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w Asyżu oraz podczas Festiwalu w Krakowie „Noc Cracovia Sacra” wraz z włoskim flecistą Andreą Ceccomorim podczas wizyty papieża Franciszka. W sierpniu 2016 zaśpiewała partię Zuzanny w operze „Wesele Figara” Mozarta pod dyrekcją Maestro Roberta W. Buttsa w New Jersey, inaugurując Letni Festiwal Operowy w New Jersey. Zaśpiewała recital podczas sezonu koncertowego w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

W 2017 zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę „Drzewo Życia” za wybitne osiągnięcia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Wiceprezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. W Rumunii nagrała płytę DVD z rumuńską orkiestrą symfoniczną z Filharmonii w Ploiesti pod dyrekcją Maestro Samer Hatoum. Zainaugurowała Festiwal „Chopin Forever” recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem pianisty Joaquína Achúcarra. Zaśpiewała w Tallinnie podczas Festiwalu Alion Baltic Music Festiva l z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Grigory Soroko. Ponownie zaśpiewała podczas Festiwalu „Noc Cracovia Sacra” oraz podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej we Francji w mieście Sigean oraz w Olsztynku podczas Koncertu Jakubowego w towarzystwie wirtuozów Jarosława Ciecierskiego oraz Silvano Rodi z transmisją w TVP Olsztyn.

2018 Festival Mozart Nacht Und Tag IX w Turynie, w Wenecji zainterpretowała główną rolę we współczesnej operze Afrodita amerykańskiej kompozytorki S. Constantinidis. W trakcie swojego U.S.A. Tour 2018 wystąpiła w Stabat Mater di G.B. Pergolesiego w Dallas i w Miami w Steinway Hall al XX Festival de Musica Contemporanea, w Belluno wystąpiła na 2. Biennale Arte Dolomiti, następnie w Lethorad w Czechach w Mezinárodní Hudební Festival, w Solarino International Guitar Festival in Sicilia ed a Roma wystąpiła w Teatro Marcello. W Tallinnie w Estoni w Alion Baltic Festival wraz z Alion Baltic Chamber Orchestra poprowadzonej przez M. Josephine Koh, następnie w 51. edycji Festival dei Saraceni[9] (festivwal muzyki antycznej i barokowej) w Mondovi (CN). Jako solistka sopran w Teatro Filarmonico w Jeleniej Górze. Zadebiutowała na tournée w Vancouver (CA). W Warszawie zaśpiewała podczas Gran Galà „Polish Businness Woman Award[10]”, gdzie została utytułowana statuetką i wyróżniona za osiągnięcia artystyczne oraz promocję polskiej muzyki klasycznej na całym świecie. W Dallas odbyła się amerykańska premiera, podczas której zaprezentowała muzykę współczesnego polskiego kompozytora A. Panufnika, wykonała w Rzymie koncert w Watykanie i w bazylice Świętego Antoniego w Padwie na inauguracji otwarcia Capelli Świętego Stanisława po odrestaurowaniu obiektu. W roku 2019 wzięła udział w prawykonaniu utworu Missa Brevis (kompozytor Paweł Pudło) które odbyło się w Kościele Pokoju w Świdnicy[11].

W 2019 zaśpiewała Il Tramonto Respighi w Audytorium Pollini w Padwie. W Mediolanie w bazylice św. Marka zaśpiewała solową  partię  w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowala w Buenos Aires  z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała  Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles.W Teatrze Sena[12] w Feltre kreowała rolę Sesto w światowej premierze opery Livia A.Caldary pod dyrekcją  Maestro Fabrizio da Ros.W Świdnicy w Kościele Pokoju zaśpiewała światową premierę Missa Brevis skomponowaną przez Pawła Pudło. W Turynie zaśpiewała podczas historycznego Festivalu Organalia. W Treviso interpretowała partię Donny Elviry w operze Don Giovanni Mozarta pod dyrekcją Maestro Fabrizio da Ros i w reżyserii Golata Ludka. W Teatro Marcello w Rzymie zaśpiewała rolę Serpiny w operze La Serva Padrona Pergolesiego. W mieście Pavia zaśpiewała główna partie Violetty w operze La Traviata Verdiego pod dyrekcją Maestro Gianmarco Moncalieri.W Warszawie zaspiewala w Teatrze Palladium pieśni J. I. Paderewskiego z orkiestrą pod dyrekcją Maestry Anny Duczmal-Mroz.Koncert był pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.Zadebiutowala w Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie z recitalem złożonym z pieśni F. Chopina. Wystapiła podczas Festiwalu Tempia w Turynie w Teatro Vittoria. Koncertowała w Słowenii w Koprze wraz z barytonem Nevenem Stipanovem. Zaśpiewała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przy akompaniamencie Agaty Steczkowskiej.


Nagrania wokalne[edytuj | edytuj kod]

Nagrała dla Edit Music Italy i wydała we Włoszech dwie płyty. W 2015 wydala płytę wraz z amerykańskim gitarzystą klasycznym Stanleyem Alexandrowiczem z dziełami chorwackiego kompozytora Ivana Padoveca, wyprodukowaną przez włoską wytwórnię płytową muzyki klasycznej Sheva Record.

Działalność pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Pracuje jako nauczycielka śpiewu solowego w prywatnej szkole muzycznej Accademia Musicale La Certosa[13] we Włoszech.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Dreams (2009)
 • Life (2012)
 • Ivan Padovec, Works for Guitar and Soprano (2015)
 • Chopin Lieder Op. 74 (2018)

Dyskografia koncertowa[edytuj | edytuj kod]

 • IL CONCERTO 2014 dvd, product by CREMONA 1 TV.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Zamara – diva „metalowa” str. 1 :: Świat Rezydencji :: Luksusowa strona życia – rezydencje, wnętrza, design, architektura, technologie, ogrody, swiatrezydencji.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 2. Un Tramonto, operagiocosaitaliana.wordpress.com [dostęp 2017-11-15] (wł.).
 3. Create Your Own Stunning Website for Free with Wix, cicamusicfestival.org [dostęp 2018-01-17] (ang.).
 4. Create Your Own Stunning Website for Free with Wix, cicamusicfestival.org [dostęp 2018-01-17] (ang.).
 5. Złote Sowy 2013 – Mojabancarella.com – polonijny portal internetowy we Włoszech, mojabancarella.com [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 6. Wywiad Agnieszki Świst-Kamińskiej z Dominiką Zamarą. | Szkoła Męskiego Damskiego Stylu, szkolameskiegostylu.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 7. Dominika Zamara: rozwieję mit życia śpiewaka operowego „usłanego różami” | Polacy we Włoszech – portal informacyjny, polacywewloszech.com [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 8. Polonijny koncert kolęd w Rzymie, rzym.msz.gov.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 9. Festival dei Saraceni, festivaldeisaraceni.it [dostęp 2019-04-09].
 10. VIII Gala Polish Businesswomen Awards zakończona sukcesem | [dostęp 2019-04-09] (pol.).
 11. PAWEŁ PUDŁO – MISSA BREVIS – Telewizja Polska SA, www.tvp.pl [dostęp 2020-03-06].
 12. Teatro de la Sena, Wikipedia, 8 marca 2020 [dostęp 2020-03-25] (wł.).wiki?
 13. Dominika Zamara, accademiamusicalelacertosa.it [dostęp 2017-11-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]