Dominique Lesage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dominique Lesage
Data i miejsce urodzenia

12 listopada 1951
Nancy

Zawód

inżynier budowlany, aktor, reżyser, menadżer

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja)

Dominique Lesage (ur. 12 listopada 1951 w Nancy) – absolwent Narodowej Szkoły Sztuk Pięknych (wydział budownictwa i architektury) oraz inżynier budowlany, z zamiłowania aktor i reżyser sztuk teatralnych. Posiada polskie obywatelstwo od listopada 2008.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Współpracował m.in. z Teatrem STU oraz Instytutem Francuskim w Krakowie, Królewskim Teatrem Flamandzkim, a także Comedie de Lorraine. Był współzałożycielem Europejskiego Instytutu Aktora. Od 1994 zatrudniony w telewizji Canal+, gdzie zajmował kierownicze stanowiska związane z rozwojem usług na polskim rynku, komunikacją oraz współpracą z władzami polskich i europejskich instytucji. Od stycznia 2007 do grudnia 2014 pełnił funkcję Dyrektora Wykonawczego Grupy TP ds. Komunikacji Korporacyjnej i Kontentu. Odpowiadał między innymi za rozwój usług telewizyjnych, filmowych i muzycznych. Założył wydział koprodukcji filmowej, który w ciągu ośmiu lat wsparł ok. 40 filmów, między innymi : Katyń, Generał Nil, Dzieci Ireny Sendlerowej, Obława, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Jack Strong, Miasto 44, Bogowie.

Założyciel „Polskiej Fundacji im. Saint Exupery’ego”, wspierającej działalność szkół oraz hospicjów dla chorych dzieci.

Były przedstawiciel Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce, członek Zarządu Aeroklubu Warszawskiego oraz Izby Producentów Niezależnych. W 2005 został mianowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ponownie mianowany w 2014. W 2007 otrzymał nominację do Rady Doradców Handlu Zagranicznego Republiki Francuskiej (mianowany był przez francuskie Ministerstwo Gospodarki).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 bez powodzenia kandydował z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim.

Jest pasjonatem lotnictwa (posiada licencję pilota).

Odznaczony Narodowym Orderem Zasługi Republiki Francuskiej, w 2006 – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[1], a w 2013 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żonaty - żona Polka, syn Igor.

Produkcje filmowe (koproducent)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieczór Noworoczny. Wręczenie medali Gloria Artis. pisf.pl, 12 stycznia 2006. [dostęp 2013-01-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]