Domu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Domu: Dziecięcy sen
童夢
(Dōmu)
Gatunek horror
Manga
Autor Katsuhiro Otomo
Wydawca Japonia Futabasha
Wydawana 19 stycznia 19806 lipca 1981
Liczba tomów 1

Domu: Dziecięcy sen (Domu - A Child's Dream) to manga autorstwa Katsuhiro Otomo. Twórca ten jest znany w Polsce ze swojego innego dzieła, Akiry wydanego przez wydawnictwo JPF. Obydwie prace są do siebie zbliżone, z powodu występującego w nich motywu dzieci, obdarzonych zdolnościami psychokinetycznymi. Tytuł ten został uhonorowany Japońską Science Fiction Grand Prix. Był to pierwszy przypadek przyznania tej nagrody komiksowi.

Opis fabuły[edytuj]

Akcja rozgrywa się na jednym z ogromnych betonowych osiedli, pełnym bezimiennego tłumu. Nocą jeden z mieszkańców, Ueno, popełnia samobójstwo. Jest to tylko jeden przypadek z całej serii mu podobnych. Tamura jest detektywem, któremu powierzone zostało śledztwo.

Po kolei zostają wykluczani wszyscy podejrzani: Yoshio Gujiyama (lub też "Mały Yo"), chory umysłowo mężczyzna o ogromnej posturze, ale dziecięcym rozumie, Yoshikawa, obelżywy alkoholik i Uchida (Cho-san) infantylny starzec.

Po śmierci jednego z oficerów w kompleksie mieszkalnym Yamagawa, zwierzchnik Tamury, odkrywa prawdę. Uchida posiada zdolności psychokinetyczne. Niestety Yamagawie nie udaje się przeżyć spotkania z mężczyzną.

Cho-san spotyka godnego przeciwnika, dziewczynkę o imieniu Etsuko. Starzec przejmuje kontrolę nad młodym mężczyzną, by ten zabił Etsuko. Gdy plan się nie powodzi, zmusza mężczyznę do poderżnięcia sobie gardła na oczach dziewczynki. Następnie Yoshikawa pod wpływem Cho-sana usiłuje zastrzelić Etsuko, jednak kończy się to śmiercią jego syna, Małego Yo i samego Yoshikawy.

Dochodzi do pojedynku między Etsuko a Cho-sanem, który powoduje olbrzymie zniszczenia w kompleksie mieszkalnym. Starzec zostaje pokonany, lecz przeżywa.

Tamura łączy ze sobą wszystkie ślady i odkrywa, że sprawcą wszystkich samobójstw był Cho-san. Kiedy obserwuje starca, jest świadkiem ostatecznego starcia, w którym Etsuko zabija mordercę.

Linki zewnętrzne[edytuj]