Don Carlos (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Don Carlos
ilustracja
Imię i nazwisko Euvin Spencer
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1952
Kingston
Gatunki reggae
roots reggae
Wydawnictwo Negus Roots Records
Greensleeves Records
RAS Records
Don Carlos Records
Zespoły
Black Uhuru
The Dub Vision (riddim band)
Strona internetowa

Don Carlos, właściwie Euvin Spencer (ur. 29 czerwca 1952 w Kingston) – jamajski wykonawca muzyki reggae, współzałożyciel legendarnej grupy roots reggae Black Uhuru.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się przy Bread Lane we wschodniej części stolicy wyspy. Śpiewaniem zainteresował go ojciec, który pracując w domu jako krawiec, często podśpiewywał sobie przy szyciu ubrań. Gdy Euvin miał 3 lata, wraz z rodzicami przeprowadził się na prowizoryczne osiedle zorganizowane w slumsowej dzielnicy Waterhouse District dla ofiar huraganu. Tam w wieku kilkunastu lat poznał Trevora Shawa, pieśniarza znanego szerzej jako Jimmy London, który skomponował i napisał dla niego dwa pierwsze single: „Please Stop Your Lying” (wyprodukowany przez Joego Gibbsa i Errola Dunkleya) oraz „All My Life” (wyprodukowany przez Bunny’ego Lee). W roku 1972 po raz pierwszy spotkał mieszkających w niedalekim sąsiedztwie Derricka „Duckiego” Simpsona i Rudolpha „Gartha” Dennisa; wkrótce założyli trio wokalne pod nazwą Uhuru. Pierwsze single zespołu nie zyskały jednak uznania słuchaczy i przeszły zupełnie bez echa, wobec czego młodzi muzycy zakończyli współpracę. Jak okaże się kilka lat później, pod nazwą Black Uhuru i w zupełnie innym składzie, formacja ta stanie się jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli muzyki reggae na świecie.

Tymczasem niezrażony pierwszymi niepowodzeniami Spencer postanowił rozpocząć karierę solową. Od tej pory w większości podejmowanych działań wspierał go najlepszy przyjaciel z dzieciństwa, Alric Lansfield, znany raczej pod ksywką „Gold” lub też „Goldielocks”, nadaną mu ze względu na płomiennie rudy kolor dreadów (urodził się w regionie Trelawny, ale często spędzał wakacje u mieszkającej w Waterhouse siostry, później zaś zamieszkał w stolicy na stałe; był nie tylko współproducentem dużej części albumów Don Carlosa, ale także zaśpiewał na wielu z nich). W latach 80. ukazało się aż 12 solowych (po części sygnowanych Don Carlos & Gold) płyt długogrających Spencera, wydanych przez takie wytwórnie jak Negus Roots Records, Greensleeves Records, RAS Records oraz kilka mniejszych labeli.

W roku 1989, podczas jednego z koncertów w Kalifornii, całkowicie przypadkowo spotkał również mających tam wystąpić Simpsona i Dennisa. Spotkanie po latach skłoniło ich do podjęcia próby reaktywacji zespołu w jego pierwotnym kształcie. W efekcie nagrali dla Mesa Records cztery kolejne albumy studyjne: Now (1990), Iron Storm (1991), Mystical Truth (1992) oraz Strongg (1994); do wszystkich ukazały się również wersje dubowe. Mimo iż wszystkie cztery płyty odniosły sukces i były nominowane do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album reggae, w połowie lat 90. doszło do osobistego konfliktu na linii Simpson - Don Carlos. W efekcie, w roku 1996 miała miejsce kuriozalna sytuacja, w której na trasę koncertową po USA wyruszyły dwa całkowicie odrębne składy pod nazwą Black Uhuru: jeden firmowany przez Simpsona, drugi zaś przez Don Carlosa i Dennisa. Sprawa znalazła swój ostateczny finał w roku 1997, kiedy to sąd w Los Angeles przyznał wyłączność praw do nazwy Simpsonowi, dodatkowo nakazując Don Carlosowi wypłacić byłemu koledze z zespołu 250 000 $ rekompensaty.

Lata 90. przyniosły zaledwie dwa nowe albumy studyjne muzyka, co zostało jednak w pełni zrekompensowane licznymi trasami koncertowymi. W międzyczasie założył także własny label, nazwany po prostu Don Carlos Records. Jego nakładem wydał w roku 2010 swoją ostatnią jak do tej pory płytę, zatytułowaną Changes.

Podczas swoich europejskich tras koncertowych Don Carlos (wraz ze swoim riddim bandem Dub Vision) czterokrotnie odwiedził Polskę: 23 sierpnia 2007 roku wystąpił w Bielawie podczas 9. edycji Reggae Dub Festivalu[1], 2 sierpnia 2009 roku dał koncert podczas 15. edycji Przystanku Woodstock[2], 28 września 2011 roku wystąpił na deskach wrocławskiego klubu Alibi na pierwszej imprezie z cyklu Reggae Live Shows[3], natomiast 11 sierpnia 2013 roku zaśpiewał podczas 13. edycji Ostróda Reggae Festivalu[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Don Carlosa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program Reggae Dub Festivalu 2007, serpent.pl [dostęp 2011-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-12] (pol.).
  2. Don Carlos zagra na Przystanku Woodstock!, wosp.org.pl [dostęp 2011-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-17] (pol.).
  3. Don Carlos w Alibi, wroclaw dlastudenta.pl [dostęp 2011-12-02] (pol.).
  4. Ostróda Reggae Festival: Don Carlos pierwszy raz u nas, ostrodareggae.com [dostęp 2013-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-10] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]