Don Johnson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Don Johnson
Imię i nazwisko Donald Wayne Johnson
Data i miejsce urodzenia 15 grudnia 1949
Stany Zjednoczone Flat Creek Missouri, USA

Don Johnson, właściwie Donald Wayne Johnson (ur. 15 grudnia 1949 we Flat Creek, Missouri) - amerykański aktor filmowy i piosenkarz.

Od 5. roku życia śpiewał w chórze kościelnym. Kiedy miał 12 lat jego rodzice rozwiedli się, a on zamieszkał z ojcem. W szkole średniej wybrał klasę dramatyczną i zagrał rolę Tony'ego w "West Side Story". Po ukończeniu szkoły średniej zdobył stypendium Wydziału Teatralnego uniwersytetu w Kansas. Dwa lata później zdobył stypendium ACT i przeniósł się do San Francisco. W 1970 zadebiutował w filmie The Magic Garden of Stanley Sweetheart i od tego momentu rozpoczęła się jego kariera w Hollywood.

Do największych sukcesów Johnsona można zaliczyć główną rolę w serialu kryminalnym Policjanci z Miami (Miami Vice), po której stał się sławny na całym świecie. Wiele lat grywał w filmach wyprodukowanych na potrzeby telewizji. W 1993 założył firmę producencką i zajął się produkcją filmów i seriali. Jest twórcą bardzo popularnych serii, takich jak The Marshall i Nash Bridges, gdzie zagrał tytułową rolę. Wystąpił również w wielu innych produkcjach, między innymi w Raju (z Melanie Griffith), Tin Cup (z Kevinem Costnerem i Rene Russo).

Johnson był brany pod uwagę przez Universal jako odtwórca roli Michaela Knighta w serialu Knight Rider, jednak ostatecznie przegrał casting z Davidem Hasselhoffem. Dwa lata później zagrał w serialu Policjanci z Miami, w którym rolę Johnsona miał odgrywać Hasselhoff.

Obecnie, oprócz zajmowania się filmem, Johnson prowadzi restaurację o nazwie Ana Mandara, która serwuje potrawy kuchni wietnamskiej. Jest również właścicielem wyspy Bamboo leżącej właśnie u wybrzeży Wietnamu.

Pięciokrotnie żonaty, w tym dwukrotnie z Melanie Griffith. Obecnie jego żoną jest Kelley Phleger[1]. Ze związku z Melanie Griffith ma córkę Dakotę Mayi Johnson.

Filmografia[edytuj]

aktor
reżyser

Dyskografia[edytuj]

  • 1986 – Heartbeat
  • 1989 – Let It Roll
  • 2003 – The Essential

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]