Don Tommasino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Don Tommasino (ur. około 1891 roku, zm. 1978) – postać fikcyjna z serii Ojciec chrzestny.

Don Tommasino urodził się i spędził życie na Sycylii. W młodości przyjaźnił się z Vitem Andolini, znanym później jako Vito Corleone. Pracował dla rodziny Dona Ciccio, jednak w 1925 roku umówił Vita Corleone ze swoim donem, by ten mógł go zamordować w ramach wendety za śmierć jego rodziców i brata. Podczas ucieczki z posiadłości Dona Ciccio został postrzelony luparą w nogi. Od tamtego czasu do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim.

Od 1946 roku udzielał schronienia i przydzielał osobistych ochroniarzy ukrywającemu się na Sycylii Michaelowi Corleone, najmłodszemu synu Vita. W tym też czasie zmagał się z rozrastającą się rodziną z Palermo (on sam osiadł w okolicach Corleone). Udzielił błogosławieństwa Michaelowi i córce lokalnego mafioso, Apolloni Vitelli. Ścigający Michaela mafiosi, pomimo starań Dona Tommasino, odnaleźli go i zorganizowali zamach. Fabrizzio został przekupiony przez wrogów Michaela i podłożył bombę pod jego samochód. Za kierownicą siadła jednak Apollonia, w zamachu zginęła ona i Carlo, jednak Michael żył dalej.

W roku 1978 Michael Corleone przybył na Sycylię by zasięgnąć rady starego Dona Tommasino. Ten podpowiadał mu kto sterował działaniami Ozziego Altobello (Licio Lucchesi i arcybiskup Gilday) oraz do kogo może się zwrócić w sprawie arcybiskupa do kardynała Lamberto.

Gdy Don Tommasino jechał wraz z ochroniarzem samochodem, drogę zagradzali mu Mosca ze współpracownikiem, przebrani za pielgrzymów, chcących by podwieziono ich do Dona Corleone. Tommasino rozpoznał Moscę i odmówił im, przez co został zamordowany wraz z ochroniarzem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]