Donald DiFrancesco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Donald DiFrancesco
Data i miejsce urodzenia 20 listopada 1944
Scotch Plains
Gubernator stanu New Jersey
Okres od 31 stycznia 2001
do 8 stycznia 2002
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Christine Todd Whitman
Następca John Farmer (p.o.)

Donald Thomas "Don" DiFrancesco (urodzony w 1944) – amerykański polityk ze stanu New Jersey, związanym z Partią Republikańską.

Ten reprezentant hrabstwa Union w stanowym Senacie, będący przewodniczącym izby wyższej legislatury New Jersey, został po rezygnacji dotychczasowej gubernator, także republikanki Christine Todd Whitman, tymczasowym gubernatorem stanu (ang. Acting Governor). New Jersey nie ma stanowiska wicegubernatora (lieutenant governor), więc pierwszym w linii jest właśnie przewodniczący Senatu, który, w wypadku zostania tymczasowym gubernatorem dalej wypełnia swe dotychczasowe parlamentarne funkcję. Uczyniło to z DiFrancesco, wedle jego własnych słów, "najbardziej wpływowego gubernatora New Jersey w historii i jednym z najbardziej w kraju", gdyż łączył dwie ważne funkcje. Potem tak samo rzecz miała się z innymi tymczasowymi gubernatorami, jak John Farmer (gubernator i prokurator generalny), John O. Bennett (przewodniczący Senatu i gubernator) oraz Richard Codey (także przewodniczący Senatu i szef władzy wykonawczej).

W styczniu 2006 roku uchwalono prawo, iż tymczasowy gubernator New Jersey, który pełnił obowiązki ponad 6 miesięcy, nosi tytuł "pełnego" gubernatora.


Poprzednik
Christine Todd Whitman
Gubernator New Jersey
2001-2002
Następca
John Farmer