Donald Douglas (żeglarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Donald Douglas
Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1917
Waszyngton

Data i miejsce śmierci

3 października 2004
Riverside

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
srebro Los Angeles 1932 żeglarstwo
(6 metrów)

Donald Willis "Don" Douglas, Jr. (ur. 3 lipca 1917 w Waszyngtonie, zm. 3 października 2004 w Riverside) – amerykański żeglarz sportowy, medalista olimpijski.

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Los Angeles (1932) zdobył, wspólnie z Robertem Carlsonem, Temple'em Ashbrookiem, Charlesem Smithem i Fredericem Conantem, srebrny medal w żeglarskiej klasie 6 metrów.

Donald Douglas jest najmłodszym amerykańskim mężczyzną, który zdobył medal olimpijski w jakimkolwiek sporcie. Podczas igrzysk w 1932 był uczniem liceum, wkrótce potem rozpoczął naukę na uniwersytecie Stanforda, gdzie studiował inżynierię mechaniczną i inżynierię lotniczą. Jako żeglarz z powodzeniem kilkakrotnie brał udział w regatach Transpacific Yacht Race(ang.) z Los Angeles na Hawaje. Wkrótce po ukończeniu nauki w 1938 rozpoczął karierę w Douglas Aircraft Company, firmie założonej przez jego ojca, a później pracował przez ponad cztery dekady w wytwórni lotniczej McDonnell Douglas. Ostatecznie został prezesem i dyrektorem generalnym tego przedsiębiorstwa i był bardzo aktywny w tworzeniu programów badawczo-rozwojowych w dziedzinie lotnictwa w południowej Kalifornii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]