Donald Trump

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Donald Trump
Zdjęcie z 3 września 2015 roku
Podpis Donald Trump
Zdjęcie z 3 września 2015 roku
Data i miejsce urodzenia 14 czerwca 1946
Nowy Jork
Zawód przedsiębiorca, osobowość telewizyjna
Miejsce zamieszkania Nowy Jork
Narodowość amerykańska
Alma Mater Fordham University
University of Pennsylvania
Wyznanie prezbiterianizm
Małżeństwo Ivana Trump (1977-92)
Marla Maples (1993-99)
Melania Trump (od 2005)
Dzieci Donald Trump jr
Ivanka Trump
Eric Trump
Tiffany Trump
Barron Trump

Donald John Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański przedsiębiorca, miliarder; właściciel licznych nieruchomości komercyjnych w USA, kierownik, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadził również w USA TV show – The Apprentice.[potrzebne źródło]

Ma niemieckich, szkockich oraz szwedzkich przodków. Ma czworo rodzeństwa. Jego ojciec Fred Trump był znanym deweloperem, który zajmował się obrotem nieruchomościami. Odziedziczony po ojcu majątek kilkukrotnie pomnożył, zdobywając przy tym światową sławę[1]. Jest posiadaczem jednych z najbardziej prestiżowych nieruchomości w Chicago i Nowym Jorku: hoteli, biurowców, kasyn i apartamentowców.

Z ramienia stworzonej przez siebie Trump Organization zarządza ponad 100 firmami. Posiada liczne hotele, restauracje oraz kasyna na całym świecie. Ponadto wśród zarządzanych przez niego nieruchomości znajduje się Trump University, prywatny uniwersytet o charakterze ekonomicznym.

W 2015 znajdował się na 405. miejscu najbogatszych ludzi na świecie magazynu Forbes. Jego majątek szacowano na 4,0 mld USD[2].

Zapowiedział ubieganie się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w 2016.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]