Dongmyeong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Król Dongmyeong
Imię koreańskie
Hancha 高朱蒙 lub 鄒牟
Transkrypcja poprawiona Go Jumong lub Chumo
Transkrypcja MCR Ko Chumong lub Ch'umo
Krótka nazwa Go Jumong
Imię koreańskie pośmiertne
Hangul 고주몽 lub 추모
Hancha 東明聖王

lub 東明王

Transkrypcja poprawiona Dongmyeong-seongwang
Transkrypcja MCR Tongmyŏng-sŏngwang
Krótka nazwa Dongmyeong-seongwang
Wielki Król Goguryeo
Królowie Goguryeo
Okres od 37 p.n.e.
Następca Yuri
Dane biograficzne
Dynastia Dynastia Go
Data i miejsce urodzenia 58 p.n.e.
Dongbuyeo
Data i miejsce śmierci 19 p.n.e.
Goguryeo
Ojciec Hae Mosu (?)
Matka Yuhwa

Król Goguryeo Dongmyeong kor. 東明聖王 (58 p.n.e. – 19 p.n.e.), znany także jako Jumong był założycielem Królestwa Goguryeo, największego spośród Trzech Królestw Korei. W steli króla Gwanggaeto jest wymieniony jako Chumo-wang (król Chumo). Samguk Sagi i Samguk Yusa określają go jako Go Jumonga. Samguk Sagi dodaje, że był on znany także jako Chumo lub Sangae.

Mit o narodzinach Jumonga[edytuj | edytuj kod]

Najwcześniejszy przekaz mitu o Jumongu odnajdujemy na steli króla Gwanggaeto Wielkiego. Jednak najbardziej znana wersja pochodzi z koreańskich kronik Samguk Sagi i Samguk Yusa.

Kontrowersje dotyczą osoby ojca Jumonga. W najbardziej rozpowszechnionej wersji miał nim być niebiański władca Hae Mosu, który uwiódł Yuhwę, córkę Hwabaeka (bóstwo Rzeki Żółtej. Hae Mosu miał ją uwieść i porzucić, za co została wygnana przez swych rodziców. Odnalazł ją król Dongbuyeo Geumwa, który zabrał ją do swego pałacu jako konkubinę. Tam zamknął ją w odosobnieniu, jednak została zapłodniona przez promienie słoneczne i wkrótce urodziła jajo[1]. Geumwa wielokrotnie próbował zniszczyć jajo, jednak za każdym razem bezskutecznie. Wkrótce wykluł się z niego chłopiec, który został nazwany imieniem Jumong, co oznaczać miało "dobry łucznik"[2].

Życie w Dongbuyeo[edytuj | edytuj kod]

Jumong słynął ze swych świetnych umiejętności łuczniczych, a także ze świetnej jazdy konnej. Król Geumwa miał siedmiu synów i każdy z nich zazdrościł mu umiejętności. Mimo, że Geumwa był już wówczas przychylnie nastawiony do Jumonga, to zazdrość przybranych braci była tak wielka, że musiał on wkrótce uciekać z Dongbuyeo[3]. Szczególną nienawiścią do niego pałał najstarszy syn króla i następca tronu książę Daeso[4].

Pierwszy król Goguryeo[edytuj | edytuj kod]

W 37 p.n.e. Jumong dotarł do na południe, w rejony rzeki Yalu Jiang. Na tym terenie istniało państwo Jolbon, które było luźną konfederacją klanów. Jej władca oddał Jumongowi za żonę swą jedyną córkę So Seo-no, a po jego śmierci tron przeszedł na Jumonga. Ogłosił on powstanie nowego państwa, które nazwał Goguryeo. Zmienił także swoje nazwisko rodowe z Hae na Go.

Dawna luźna konfederacja klanowa została szybko skonsolidowana przez nowego władca, po tym gdy Songyang z klanu Biryu skapitulował przed Jumongiem. Wkrótce ukończono budowę pierwszej stolicy Goguryeo – Jolbon-seong. W roku 28 p.n.e. podbite zostało państwo południowego Okjeo[5]. Także w tym samym roku, w pałacu w Dongbuyeo zmarła matka Jumonga, Yuhwa. Król Geumwa pochował ją z honorami królowej, co było niespotykane, gdyż Yuhwa była tylko konkubiną. W dowód wdzięczności Jumong wysłał do sąsiada poselstwo z darami.

W 19 r. p.n.e. pierwsza żona Jumonga Ye Soya uciekła z Dongbuyeo wraz z synem Yurim. Spowodowało to napięcie na dworze królewskim, a w jego wyniku So Seo-no wraz z dwoma synami opuściła Goguryeo, by wkrótce założyć państwo Baekje. Jumong ogłosił swojego pierworodnego syna Yuriego następcą tronu.

Śmierć i dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Jumong umarł w 19 r. p.n.e., w wieku 40 lat[6]. Jego następcą został jego pierworodny syn Yuri. Państwo założone przez Jumonga wyrosło wkrótce na regionalną potęgę i przetrwać miało 705 lat. Spoczywa rzekomo w wybudowanym w V wieku grobowcu w Pjongjangu.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwsza żona: Ye Soya
 1. Yuri, drugi król Goguryeo
 1. Biryu
 2. Onjo, pierwszy król Baekje

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Ogarek-Czoj H., Pradzieje i legendy Korei, Warszawa 1981.
 • Rurarz P. J., Historia Korei, Warszawa 2005.
 • Ogarek-Czoj H., Mitologia Korei, Warszawa 1988.
 • Seth J.M., A concise history of Korea: from the neolithic period through the nineteenth century, Lanham 2006.
 • Warneńska M., U podnóża Gór Diamentowych, Warszawa 1966.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ogarek-Czoj H., Mitologia Korei, Warszawa 1988, s. 108.
 2. Rurarz P. J., Historia Korei, Warszawa 2005, s. 65.
 3. http://www.seelotus.com/gojeon/gojeon/seol-hwa/dong-myeong-wang.htm (Kor)
 4. Ogarek-Czoj H., Pradzieje i legendy Korei, Warszawa 1981, s. 47.
 5. Seth J.M., A concise history of Korea: from the neolithic period through the nineteenth century, Lanham 2006, s. 20.
 6. Rurarz P. J., Historia Korei, Warszawa 2005, s. 66.