Doniczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Doniczka ozdobna
Doniczki występują w wielu rozmiarach
Donice miejskie na rynku w Gostyniu
Donice miejskie Terra na rynku w Gostyniu

Doniczka – pojemnik, naczynie służące do uprawy roślin. Doniczki wypełniane są substratem uprawowym (ziemią) odpowiednio do wymagań danego gatunku i posiadają otwór odpływowy (pojemniki bez otworów pełnią rolę osłonek). Wykonywane są z różnych materiałów – z plastiku, ceramiki lub metalu[1].[2]

Tylko rośliny stosunkowo małe, nie posiadające grubego i rozbudowanego systemu korzeniowego (wyjątkiem są specjalnie przycinane rośliny), mające określone wymogi świetlne oraz akceptujące zakres temperatur w miejscu uprawy, mogą być trzymane w doniczkach – są to tzw. rośliny doniczkowe. Pod doniczką zwykle umieszcza się podstawkę, mającą za zadanie zapobieganie rozlewaniu się wody wyciekającej z otworów odpływowych w dnie doniczki. Otwory te pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wilgoci oraz dostarczenie tlenu, aby nie dopuścić do rozpoczęcia się procesu gnilnego rośliny[1] (wyjątkiem jest uprawa hydroponiczna, w której roślina bez przerwy znajduje się w wodzie).

Celem oszczędności miejsca i zastąpienia tradycyjnej małej architektury, we wspólnych przestrzeniach stosowane są donice z dodatkowymi funkcjami, w tym między innymi stołu czy siedziska[3].

Oprócz zadań praktycznych, niektóre doniczki spełniają również rolę estetyczną, ozdabiając miejsce w którym się znajdują. W takim wypadku roślina i doniczka powinny ze sobą współgrać, tworząc piękny i harmonijny efekt[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Patrick Mioulane (red.): Praktyczna encyklopedia Rośliny pokojowe. Warszawa: Hachette Livre Polska, 2009, s. 10-11. ISBN 978-83-7575-544-2.
  2. Różne Rodzaje Doniczek. [w:] donium.pl [on-line]. 2012. [dostęp 2015-08-25].
  3. Nie tylko funkcja! - Inspirowani Naturą, „Inspirowani Naturą”, 4 lipca 2018 [dostęp 2018-07-17] (pol.).