Doniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Doniu
Imię i nazwisko Dominik Grabowski
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1980
Szamotuły
Instrumenty instrumenty klawiszowe
Gatunki hip-hop, pop-rap
Zawód raper, producent muzyczny, inżynier dźwięku muzyk, kompozytor
Wydawnictwo UMC Records, My Music, DL Promotion
Powiązania Liber, Kris
Zespoły
Ascetoholix

Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach[1]) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna.

Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003-2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój "Suczki". W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka "Przestrzeń", notowana na licznych listach przebojów w kraju.

Obecność nagrań Ascetoholix i Donia w mediach głównego nurtu przysporzyła mu fali krytyki, a także swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego. Do utożsamianego z komercjalizacją muzyka przylgnęła wówczas etykieta twórcy hip-hopolowego. Po 2005 roku wraz z załamaniem się rynku krajowej sceny muzyki hip-hopowej działalność artysty utraciła na intensywności. Z kolei zrealizowane w latach późniejszych projekty muzyczne spotkały się z komercyjnym niepowodzeniem. W 2011 roku Grabowski wdał się w beef z przedstawicielem nurtu ulicznego rapu Chadą.

Jako producent muzyczny artysta współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Sylwia Grzeszczak, Agnieszka Włodarczyk, Grupa Operacyjna, Owal/Emcedwa, Zipera i Ski Skład. Gościł także m.in. na płytach Slums Attack, Gosi Andrzejewicz, 52 Dębiec i Marcina Kindla. Poza działalnością artystyczną Doniu prowadzi wytwórnię muzyczną i agencję koncertową DL Promotion. Przez krótki okres był związany z telewizją muzyczną VIVA Polska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu.

Działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku w zespole Ascetoholix, którego był współzałożycielem[2]. W składzie artysta, objął, równolegle funkcję rapera i producenta muzycznego. Pięcioosobową grupą utworzyli ponadto m.in. Kris i Liber. Początkowo wraz z zespołem Grabowski występował podczas lokalnych koncertów, w tym na przeglądzie zespołów rockowych w Obornikach. Następnie formacja wystąpiła na festiwalu w Żarowie, gdzie uzyskała 2. miejsce. W międzyczasie ukazał się, ukończony w trzyosobowym składzie, debiutancki nielegal Ascetoholix zatytułowany 3xlak. Kolejne nagrania zespołu ukazały się na nielegalu Nazwij to sam, który został wydany pod koniec 2000 roku. Równolegle powstał pierwszy teledysk składu zrealizowany do utworu "Umiejętności", który wyreżyserował sam Doniu. Trio cieszyło się wówczas lokalną popularnością co umożliwiło nawiązanie współpracy z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W październiku 2001 roku ukazał się pierwszy oficjalny album Ascetoholix pt. A. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Już dawno" wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Sylwestra Latkowskiego Blokersi. W międzyczasie Doniu wraz z pozostałymi członkami Ascetoholix gościł na głośniej produkcji Slums Attack - Na legalu?. Raperzy wystąpili w piosence "Moje miasto". Z kolei sam Doniu rapował także w piosence "Randori".

W 2002 roku Doniu wyprodukował utwór "Panta Rhei", który znalazł się na albumie Owala/EmcedwaEpizod II Rapnastyk. W marcu 2003 roku ukazał się kolejny album Ascetoholix zatytułowany Apogeum[3]. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Suczki" z udziałem Meza i Szada, członka formacji Trzeci Wymiar. Kompozycja do której powstał również teledysk przysporzyła zespołowi ogólnopolskiej popularności. Piosence towarzyszyły także kontrowersje i powszechna krytyka. Obecność nagrań Ascetoholix w mediach głównego nurtu przyczyniła się do swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego członków jego składu. Do utożsamianego z komercjalizacją tercetu przylgnęła wówczas etykieta hip-hopolo. Także w 2003 roku Doniu zmiksowała album producencki DJ-a DecksaMixtape Vol. 3 oraz zmasterował debiut Jeden Osiem LWideoteka. 15 listopada 2004 roku nakładem UMC Records ukazał się pierwszy album solowy Donia pt. Monologimuzyka. Płyta dotarła 31. miejsca listy OLiS. Artystę wspomogli m.in. Duże Pe i Pięć Dwa Dębiec. Materiał został wyprodukowany przez samego Grabowskiego. Z kolei scratche wykonał DJ Story. W ramach promocji powstały teledyski do utworów "Przestrzeń" i "Uciekaj". Pierwsza z piosenek była największym przebojem pochodzącym z wydawnictwa. Utwór uplasował się m.in. na 1. i 2. miejscu, odpowiednio Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i POPListy radia RMF FM. Wcześniej Doniu gościł na debiucie solowym Libera Bógmacher. 18 sierpnia 2005 roku do sprzedaży trafiła ścieżka dźwiękowa Czas surferów do filmu o tym samym tytule, a skomponowana przez Donia[4]. 1 marca 2006 roku ukazał się trzeci oficjalny materiał Ascetoholix pt. Adsum[5]. Płyta dotarła do 46. miejsca zestawienia OLiS.

W październiku 2006 roku Doniu został jurorem pierwszej edycji programu Shibuya, emitowanego przez stację VIVA Polska. Obok rapera w jury zasiedli Doda i Michał Wiśniewski[6]. Również w 2006 roku Grabowski gościł na albumach Vito WS – USTUFFka oraz Gosi AndrzejewiczLustro. 18 czerwca 2007 roku do sprzedaży trafiła album Donia nagrany współpracy z Liberem. Płyta pt. Moderato ukazała się nakładem firmy My Music[7]. Materiał spotkał się z komercyjnym niepowodzeniem, nie został ujęty w zestawieniu OLiS. Jednakże pewną popularność zyskała jedna piosenka pochodząca z płyty - "Dzień dobry Polsko", która dotarła do 31. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. W ramach promocji do utworu został zrealizowany także teledysk. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Sylwia Grzeszczak, Vitows, Evayah, Vitows, Dima oraz Lejery. Również w 2007 roku Grabowski zaangażował się w prace nad debiutem fonograficznym Agnieszki WłodarczykNie dla oka.... Artysta wyprodukował dla aktorki dwa utwory: "Niepotrzebny" i "Spokój". Rok później Doniu podjął prace nad realizacją wspólnego albumu Libera i Sylwii Grzeszczak. Na potrzeby wydanej pod koniec roku płyty pt. Ona i On, muzyk wyprodukował piosenki "Żyje się raz" oraz "Czerń i biel". Grabowski zmiksował także wydany w międzyczasie album producencki DJ-a Decksa – Mixtape 4.

W 2009 roku Grabowski utworzył wytwórnię muzyczną i agencję koncertową pod nazwą DL Promotion[8]. Pierwszym materiałem wydanym przez oficynę był Brudny Zachód Mixtape!. Na płycie znalazły się utwory w wykonaniu m.in. Donia, Krisa i Pięć Dwa Dębiec. 30 sierpnia 2011 roku ukazał się drugi album solowy rapera pt. Dialogimuzyka[9]. Nagrania uplasowały się na 61. miejscu listy ZPAV Top 100. W ramach promocji powstały teledyski do utworów "W trasie", "Wracam", "Świat może stanąć" oraz "Gram swoje". Ostatnia z piosenek stanowiła początek beefu z Chadą, który odpowiedział kompozycją "Sześciogwiazdkowy skurwiel" z udziałem składu HiFi Banda. Wcześniej wraz z Patrycją Śmieją artysta gościł w piosence "To był dobry dzień", która znalazła się na albumie DKA pt. Dekada. W międzyczasie Grabowski napisał także piosenkę dla formacji Pudzian Band pt. "Idę solo". 1 grudnia został wydany pierwszy minialbum Donia pt. Stricte[10]. Wydawnictwo ukazało się nakładem DL Promotion. Na płycie znalazły się m.in. piosenki "W ryj" oraz "To on", które stanowiły kontynuację dissu wobec osoby Chady. Część społeczności hip-hopowej uznała go za zwycięzcę beefu. Do pierwszej z piosenek w ramach promocji materiału został zrealizowany również teledysk.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Ascetoholix, w sekcji Dyskografia.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Donia.
Albumy studyjne
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Monologimuzyka
 • Data: 15 listopada 2004
 • Wydawca: UMC Records
31[11]
Czas surferów (ścieżka dźwiękowa)
 • Data: 18 sierpnia 2005
 • Wydawca: UMC Records
Moderato (oraz Liber)
 • Data: 18 czerwca 2007
 • Wydawca: My Music
Dialogimuzyka
 • Data: 30 sierpnia 2011
 • Wydawca: My Music
61[12]
Stricte (EP)
 • Data: 1 grudnia 2011
 • Wydawca: DL Promotion
"—" album nie był notowany.
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[13]
30 ton
[14]
RMF
[15]
PiK
[16]
"Przestrzeń" 2004 26 26 2 1 Monologimuzyka
Liber - "Skarby" (gościnnie: Doniu) 1 12 Bógmacher
"Rendez - Vous" (oraz Liber, Kombii) 23 9 Monologimuzyka
"Uciekaj" (gościnnie: Pięć Dwa Dębiec) 2005 26 21
"Halo kochanie" 2 Czas surferów
"Dzień dobry Polsko" (oraz Liber) 2007 31 10 Moderato
Marcin Kindla - "Moja ziemia" (gościnnie: Doniu)[17] 2012 Teraz i tu
"Okulary"[18] 2013
"Pij i graj" (gościnnie: V-UNIT, Dima i Sykario)[19]
Ola Kawicka - "Jej ostatni rok" (gościnnie: Doniu)[20] 2014 Obok mnie
"—" singel nie był notowany.
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Slums AttackNa legalu? 2001 gościnnie rap w utworze "Randori" (gościnnie: Doniu) [21]
Owal/EmcedwaEpizod II Rapnastyk 2002 produkcja utworu "Panta Rhei" [22]
DJ DecksMixtape Vol. 3 2003 miksowanie [23]
Jeden Osiem LWideoteka mastering [24]
MezoMezokracja produkcja utworów "Pasja", "Harmonia",
"Rapuj", "Żeby nie było" i "Wodzu prowadź"
[25]
Ski SkładWspólne zadanie produkcja utworu "Klasyczna fuzja" [26]
LiberBógmacher produkcja utworów "Wejście", "Efektownie i skutecznie", "Dranie",
"Szum", "Oczy chcą", "Kolejny szczyt" i "Pomnik" (Remix)
[27]
Pięć Dwa DębiecP-Ń VI produkcja utworów "Dębiec, Dębiec", "Siła" (Remix) i "Drut" [28]
LiberBógmacher 2004 gościnnie rap w utworach "Skarby" i "Dranie" [29]
Hiphopstacja (kompilacja) Liber, Doniu - "Skarby" [30]
ESKA Squad 2 (kompilacja) 52 Dębiec, Doniu - "To my" (Radio Version) [31]
Rap eskadra (kompilacja) Liber, Doniu, Kombi - "Nasze Rendez Vous" (Rmx), Liber, Doniu - "Skarby" [32]
Bravo - Hiphopowy wypas sylwestrowy (kompilacja) Liber, Doniu - "Dranie" [33]
Bravo - Złota płyta polski hip hop (kompilacja) Liber, Doniu - "Skarby" [34]
Owal/EmcedwaEpizod III: Wirus produkcja utworów "Jestem w grze", "Koncert w Polsce", "Mam misję" i "Przełom" [35]
ZiperaDruga strona medalu produkcja utworów "Pokusy życia" i "Vabank" [36]
Rap eskadra 2 (kompilacja) 2005 Doniu - "Przestrzeń" [37]
ESKA Squad 3 (kompilacja) Doniu, 52 Dębiec - "Uciekaj" [38]
Rap eskadra 3 (kompilacja) Doniu - "Halo kochanie", Doniu, 52 Dębiec - "Uciekaj" [39]
Muzyka łączy pokolenia (kompilacja) Liber - "Nasze rendes-vous" (oraz Doniu, Kombii) [40]
Peja/Slums AttackNajlepszą obroną jest atak produkcja utworów "Geneza", "Z miastem w mieście" i "Robię lans" [41]
Vito WS – USTUFFka 2006 gościnnie rap w utworze "3 żółwieee" (gościnnie: Doniu) [42]
Gosia AndrzejewiczLustro gościnnie rap w utworze "Blisko bądź" [43]
DKAStawiam sobie pomnik produkcja utworu "Powiedz" [44]
Grupa OperacyjnaOstry dyżur 2007 produkcja utworu "Kompleksy" [45]
Agnieszka WłodarczykNie dla oka... produkcja utworów "Niepotrzebny" i "Spokój" [46]
Sylwia Grzeszczak & LiberOna i On 2008 produkcja utworów "Żyje się raz" i "Czerń i biel" [47]
DJ Decks – Mixtape 4 miksowanie [48]
KrisDar gościnnie rap w utworze "Wolę wyjść stąd" [49]
52 DębiecP-Ń X gościnnie rap w utworze "Uciekaj" [50]
Liber – Wczoraj i dziś 2009 gościnnie rap w utworach "Skarby", "Rendez-Vous" (Remix),
"Dzień dobry Polsko" i "Najszybszy w mieście"
[51]
Pudzian BandIdę solo (singel) 2011 muzyka i słowa [52]
DKADekada gościnnie rap w utworze "To był dobry dzień" [53]
RemoWithout You (Pozdro z piekła) 2012 gościnnie rap w utworze "Without You (Pozdro z piekła)" [54]
Marcin KindlaTeraz i tu gościnnie rap w utworze "Moja ziemia" [55]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Ascetoholix, w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
"Przestrzeń" 2004 Tomasz Jarosz, Paweł Śmietanka Monologimuzyka [56][57]
"Uciekaj" (gościnnie: 52 Dębiec) Tomasz Jarosz, Mikołaj Kubicz [58]
"Nasze rendes-vous" (gościnnie: Liber, Kombii) 2005 Tomasz Jarosz, Paweł Śmietanka [59][57]
"Dzień dobry Polsko" (oraz Liber) 2007
Moderato [60]
"Najszybszy w mieście" (oraz Liber; gościnnie: Dima)
[61]
"All Inc." (oraz Liber) 2008
[62]
"Czuję że wygrywam!" 2010 Grupa 13
[63]
"W trasie" DL Promotion DialogiMuzyka [64]
"Wracam" 2011 Ostro-Video [65]
"Świat może stanąć" Cam-L Studio [66]
"Gram swoje" [67]
"W ryj" Stricte [68]
"Kilka centymetrów" 2012
DialogiMuzyka [69]
"Okulary" 2013 Dominik "Doniu" Grabowski [70]
"#Hot16Challenge" 2014 [71]
Gościnnie
Liber - "Skarby" (gościnnie: Doniu) 2004 Grupa 13 Bógmacher [72]
Marcin Kindla - "Moja ziemia" (gościnnie: Doniu) 2012
Teraz i tu [73]
Remo - "Without You (Pozdro z piekła)" (gościnnie: Doniu, Amila) Cam-L Studio Without You (Pozdro z piekła) (singel) [74]
Inne
Brudny Zachód - "Wbijam się/ Oni/ Znam to" 2010 Tony M. Brudny Zachód Mixtape [75]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Uwagi
2005 Superjedynki Najlepszy album hip-hop (Monologimuzyka) Nagroda[76]
Yach Film Scenariusz (Doniu feat. Pięć Dwa Dębiec - "Uciekaj") Nominacja[77]
Grand Prix (Doniu feat. Pięć Dwa Dębiec - "Uciekaj") Nominacja[77]
2007 VIVA Comet Awards Artysta Roku Nominacja
2010 Zespół 10-lecia - Ascetoholix Nominacja
2011 Najlepsze na VIVA-TV.pl ("Muzyki moc" z VIVA i Przyjaciele) Nagroda
OGAE Video Contest 2011 – reprezentant Polski[78] Teledysk ("Muzyki moc" z VIVA i Przyjaciele) Nominacja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Doniu (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2011-05-24].
 2. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 71. ISBN 83-89738-75-9.
 3. Ascetoholix - Apogeum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 4. Doniu "Czas Surferów" (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2011-03-05].
 5. Ascetoholix - Adsum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 6. Doniu współpracuje z Dodą i M. Wiśniewskim (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-11-05].
 7. Doniu/Liber - Moderato (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 8. Dl Promotion PHU Dominik Grabowski (pol.). www.firmy.net. [dostęp 2012-08-01].
 9. Doniu powraca z autorskim materiałem (pol.). Onet.pl. [dostęp 2011-08-15].
 10. Stricte (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-23].
 11. OLiS - sprzedaż w okresie 29.11.2004 - 05.12.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-05-24].
 12. ZPAV Top 100 - lista miesięczna sierpień 2011 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-12-19].
 13. SLiP - Statystyki dla wykonawcy Doniu (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15].
 14. 30 ton - lista, lista przebojów - 4 kwietnia 2004 (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
  30 ton - lista, lista przebojów - 30 stycznia 2005 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 15. Doniu - Przestrzeń (pol.). www.rmf.fm. [dostęp 2012-08-07].
 16. Archiwum listy przebojów Radia PiK - Notowania z roku 2004 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK - Notowania z roku 2005 do nr 792 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Lista przebojów PR PiK - Notowanie nr: 848 z dnia: 10-12-2006 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 17. Moja Ziemia (Radio Edit) [feat. Doniu - Single Marcin Kindla] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-05].
 18. Okulary - Single Doniu (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-05].
 19. Pij i graj - Single (feat. V-UNIT, Dima & Sykario) - Single Doniu, V-UNIT, Dima & Sykario (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-05].
 20. Jej Ostatni Rok (Remix) [feat. Doniu - Single Ola] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-05].
 21. Slums Attack - "Na Legalu?" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 22. Owal/Emcedwa - Rapnastyk (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-08-08].
 23. DJ Decks – Mixtape Vol. 3 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 24. Jeden Osiem L – Wideoteka (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 25. Mezo/Lajner – Mezokracja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 26. Ski Skład – Wspólne Zadanie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 27. Liber – Bógmacher (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 28. Pięć Dwa Dębiec – P-Ń VI (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 29. Liber - "Bógmacher" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 30. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 31. ESKA Squad 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 32. Rap Eskadra (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 33. Bravo - Hiphopowy Wypas Sylwestrowy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 34. Bravo - Złota płyta Polski Hip Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 35. Owal/Emcedwa - Wirus (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-06-27].
 36. Zipera – Druga Strona Medalu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 37. Rap Eskadra 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 38. ESKA Squad 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 39. Rap Eskadra 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 40. Łukasz Mijała: Kompilacja - Muzyka Łączy Pokolenia (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2012-06-16].
 41. Slums Attack – Najlepszą Obroną Jest Atak (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 42. Vito WS - "USTUFFka" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 43. Gosia Andrzejewicz – Lustro (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 44. DKA - Stawiam Sobie Pomnik (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2012-06-27].
 45. Ostry dyżur - Grupa Operacyjna (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-27].
 46. Agnieszka Włodarczyk – Nie Dla Oka... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 47. Sylwia Grzeszczak & Liber – Ona I On (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 48. DJ Decks – Mixtape Vol. IV (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 49. Kris - "Dar" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 50. 52 Dębiec - "P-Ń X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 51. Liber - "Wczoraj I Dziś" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 52. Pudzian Band – Idę Solo (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-11-02].
 53. DKA - "Dekada" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 54. Without You (Pozdro Z Piekła) [feat. Doniu & Amila - Single - Remo] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-11-05].
 55. Teraz I Tu (Edycja Specjalna) - Marcin Kindla (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-11-02].
 56. Doniu - "Przestrzeń" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-24].
 57. a b Rendez Vous Libera Donia i Kombii (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-11-05].
 58. Pięć Dwa Dębiec, P-Ń X, My Music, 2008, Nr katalogowy My Music 268
 59. Liber & Doniu feat KOMBII - Nasze rendez-vous (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 60. Liber & Doniu - "Dzień dobry Polsko" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 61. Doniu&Liber feat. Dima - Najszybszy w mieście! (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-02].
 62. Teledysk Doniu & Liber - All Inclusive (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-11-05].
 63. Doniu - Czuję że wygrywam ! HD [Official Video] (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 64. Doniu - "W Trasie" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-24].
 65. Doniu "Wracam" w Hip-Hop.pl TV (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-02-11].
 66. Doniu spowalnia świat. Zobacz efekty (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-05-24].
 67. Doniu - "Gram Swoje" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 68. Doniu "W Ryj" (Chada Diss) - teledysk / album "Stricte" (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-05-05].
 69. Doniu - Kilka Centymetrów - Dialogimuzyka 2011/2012 (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 70. Doniu - Okulary (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-01-05].
 71. Mateusz Natali: Waldemar Kasta, Shellerini, Duże Pe, Deep, Bas Tajpan, RY23, CNE i inni odpowiadają na "#Hot16Challenge" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-01-26].
 72. Liber - "Skarby" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 73. Marcin Kindla - Moja Ziemia ft. Doniu (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 74. Remo feat. Doniu, Amila - Without You (Pozdro z piekła) (Official Video) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 75. Doniu - "Wbijam Się/ Oni/ Znam To" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-24].
 76. Superjedynki 2005 rozdane! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 77. a b Yach Film Festiwal > 14. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20].
 78. Artur Onacki: OGAE Video Contest 2011 - nasz wybór. eurowizja.org, 13 września 2011. [zarchiwizowane z tego adresu (13 listopada 2011)].