Donna Karan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Donna Karan
Ilustracja
Donna Karan na festiwalu filmowym Tribeca (Nowy Jork, 2012)
Data i miejsce urodzenia

2 października 1948
Queens, Nowy Jork

Zawód, zajęcie

projektantka mody

Narodowość

Amerykanka

Edukacja

George W. Hewlett High School, The New School

Strona internetowa

Donna Karan (ur. 2 października 1948 w Queens, okręgu Nowego Jorku), znana również pod pseudonimem "DK” – amerykańska projektantka mody i twórczyni Donna Karan New York (etykiety odzieżowe DKNY).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karan rozpoczęła swoją karierę jako asystentka projektantki Anne Klein w latach 60. Jako asystentka Kleina, Karan była uczestnikiem Bitwy Versailles Fashion Show 28 listopada 1973 roku. Kiedy Anne Klein zmarła w 1974 roku, Takihyo Corporation z Japonii został nowym właścicielem, a Karan wraz ze swoim byłym przyjacielem Louis Dell'Ollio, zostali głównymi projektantami domu. W roku 1984 Karan i Takihyo Corporation rozpoczęli własną działalność by „zaprojektować nowoczesne ubrania dla nowoczesnych ludzi”. Pokazała swoją pierwszą kolekcję ubrań dla kobiet w 1985 roku. Karan stała się znana ze swojej kolekcji „Essentials”, początkowo oferując siedem prostych elementów, które można w całości wymieszać i dopasować oraz stworzyć w pełni zintegrowana szafę. W roku 1988 Karan została nazywana królową Siódmej Alei. Przedłużając linie „Donna Karan New York” stworzyła tańszą linię odzieży dla młodych kobiet, o nazwie „DKNY”. Dwa lata później stworzyła „DKNY Jeans”. „DKNY” dla mężczyzn został wprowadzony w 1992 roku, rok po kolekcji „Signature”. W 2008 roku, międzynarodowa grupa na rzecz praw zwierząt PETA wszczęła kampanię przeciwko Karan.

Kolekcja wiosenna DKNY (2012)

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Karan zdobyła nagrodę krytyków amerykańskiej mody w 1977 roku i ponownie w 1982 roku (wraz z Louisem Dell'Ollio dla Anne Klein). Została wprowadzona do Coty Hall of Fame w 1984 roku. Rada Fashion Designers of America (CFDA) przyznała jej tytuł projektanta roku odzieży męskiej (1992) oraz projektanta roku odzieży damskiej (1990 i 1996). Była nominowana po raz ostatni w 2003 roku i została uhonorowana nagrodą za całokształt twórczości przez CFDA w 2004 roku. Zdobyła nagrody specjalne CFDA w 1985, 1986 i 1987.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Karan, urodzona jako Donna Ivy Faske, jest z pochodzenia Żydówką. Wyszła za mąż za Marka Karana w roku 1970 (mieli córkę i rozwiedli się w 1978 roku). W 1983 wyszła za mąż za artystę Stephana Weissa, który później stał się wiceszefem firmy Donna Karan. Weiss zmarł na raka płuc w 2001 roku. Karan obecnie mieszka w East Hampton w stanie Nowy Jork i utrzymuje rezydencje w Nowym Jorku oraz na Turks i Caicos.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]