Dora Diamant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dora Diamant (Dwojra Dymant / Dora Lask, ur. 4 marca 1898 w Pabianicach, zm. 15 sierpnia 1952 w Londynie) – kochanka Franza Kafki, przechowywała część jego dzieł dopóki nie zostały skonfiskowane przez Gestapo w 1933 roku.

Urodziła się w 1898 roku jako córka Herszla Dymanta, drobnego przedsiębiorcy. Po śmierci matki Frajdy rodzina Dymantów przeniosła się do Będzina. Po I wojnie światowej Dora Dymant została wysłana do Krakowa, gdzie miała uczyć się na przedszkolankę, jednak wbrew życzeniu ojca wyjechała do Berlina, gdzie zaangażowała się w życie tamtejszej żydowskiej społeczności. Zmieniła też brzmienie swojego nazwiska na 'Diamant'. W lipcu 1923 roku w Graal-Müritz poznała Kafkę, który leczył się w tej miejscowości na gruźlicę. Spędzili kolejne trzy tygodnie razem, a po krótkim powrocie do Pragi Kafka wyjechał do Berlina i żył z Dorą Diamant do końca swojego życia.

Po śmierci Kafki, mimo prośby Maxa Broda, Diamant nie oddała mu wszystkich rękopisów Kafki, które były w jej posiadaniu. 35 listów Kafki i około 20 notesów zostały skonfiskowane przez Gestapo w mieszkaniu Diamant w 1933 roku. Poszukiwania tych zaginionych pism Kafki jak dotąd nie dały rezultatów.

W latach 20. Diamant studiowała teatrologię w Düsseldorfie i pracowała jako profesjonalna aktorka. W latach 30. została członkinią partii komunistycznej i poślubiła Lutza Laska, redaktora pisma "Die Rote Fahne", syna pisarki i aktywistki komunistycznej Berty Lask i neurologa Louisa Jacobsohna. Córka Dory i Lutza Franziska Marianne Lask urodziła się 1 marca 1934.

W 1936 roku Dora z córką uciekła z Niemiec i dołączyła do męża w Związku Radzieckim. Gdy w 1937 roku podczas stalinowskich czystek Lutz Lask został aresztowany i zesłany do łagru, Dora Lask z córką uciekły ze Związku Radzieckiego i trafiły do Wielkiej Brytanii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Diamant, K: Kafka's Last Love: The Mystery of Dora Diamant; Pub: Basic Books, 2003 ​ISBN 0-465-01550-6
  • Murray, N. Kafka; Pub: Yale University Press, 2004.