Doraemon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doraemon
ドラえもん
Gatunek komedia, science Fiction, kodomo muke
Manga
Autor Fujiko Fujio
Wydawca Shogakukan
Drukowana w Shogakukan
Wydawana grudzień 19691996
Liczba tomów 45
Telewizyjny serial anime
Reżyser Tsutomu Shibayama (1984), Kozo Kusuba (2005)
Studio Shin-ei Animation
Stacja telewizyjna TV Asahi
Premierowa emisja 1 kwietnia 1979
Liczba odcinków 26+1049+300+

Doraemon (jap. ドラえもん) – tytułowa postać mangi i serialu telewizyjnego anime, stworzona w latach 1969-1970 przez Fujimoto Hiroshi i Motoo Abiko. Bohaterami rysunkowych historii są: chłopiec Nobita Nobi i jego niebiesko-biały robokot – Doraemon, który stał się jedną z ikon japońskiej animacji na świecie.

Premiera serialu anime miała miejsce 1 kwietnia 1979 roku na japońskim kanale TV Asahi. W Polsce premiera serialu odbyła się 21 stycznia 2014 roku na antenie Disney XD.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Doraemon – kot robot z przyszłości. Jego ulubionym daniem są placki dorayaki (nadziewane bardzo słodkim dżemem z czerwonej fasoli rodzaju Azuki). Narodził się w 2112 roku i znany jest także jako Ding-dong. Waży 129.3 kg, jego wzrost wynosi 129.3 cm i potrafi biec 129.3 km/h. Boi się myszy i nienawidzi szczurów, dlatego, że jego uszy zostały przez nie zjedzone.
  • Nobita Nobi – jest on główną postacią. Na testach zawsze dostaje najgorsze oceny. W przyszłości ma wziąć ślub z Shizuką, ale wszyscy uważają, że ona jest dla niego za dobra. Nobi zresztą, zawsze przeszkadza jej w kąpieli.
  • Shizuka Minamoto – jest jedyną dziewczyną grającą pierwszoplanową postać w tej mandze. Uwielbia brać kąpiele (potrafi nawet co dziesięć minut, kiedy jest w domu). Zawsze dostaje bardzo dobre oceny na testach i jest bardzo lubiana przez chłopaków.
  • Dorami – jest młodszą siostrą Doraemona. Jest koloru żółtego. Mieszka w przyszłości i pojawia się tylko w sytuacjach, których Doraemon nie może kontrolować.
  • Suneo – Honekawa Suneo jest kłamcą o lisiej twarzy. Okłamywanie i oszukiwanie to dla niego chleb powszedni. Zawsze dostaje wszystko o co poprosi i dlatego nie może znieść tego, że Doraemon nie mieszka z nim. Jego najlepszym przyjacielem jest Gian.
  • Gian Takeshi Goda – jest liderem paczki. Ma straszny głos kiedy śpiewa, ale za to jest bardzo silny. Jest bardzo zazdrosny o rzeczy, które dostają Suneo i Nobita, więc często im je kradnie. Zawsze wpada w jakieś kłopoty.
  • Dekisugi – jest "perfekcyjnym" człowiekiem. Ma zawsze najlepsze oceny, jest dobry w sportach i bardzo popularny. Jedynie Suneo jest bardziej lubiany przez dziewczyny, ponieważ kupuje wszystkim drogie prezenty. Wszyscy uważają, że on i Shizuka bardzo do siebie pasują.
  • Nobisuke Nobi – syn Nobity. Wystąpił jako postać epizodyczna w odcinku "Żona Nobity".

Manga[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy tom mangi pojawił się w grudniu 1969 roku i został opublikowany w sześciu magazynach. Wszystkich części jest ponad 1,344 i mieszczą się w 45 tomach. Zostały opublikowane przez wydawnictwo Shogakukan.

Anime[edytuj | edytuj kod]

Anime na podstawie mangi po raz pierwszy ukazało się w telewizji w 1973 roku. Niestety nie zyskało sobie uznania widowni i zostało zdjęte z anteny po 26 odcinkach. Jednakże anime powróciło do emisji w 1979 roku, tym razem odnosząc sukces. Seria, która była zapoczątkowana w 1979 roku była najdłuższą serią anime – emitowano ją aż do 2005 r. Tego samego roku rozpoczęto nową serię, nadawaną do dziś. Doraemon to popularna na świecie ikona japońskiej animacji.

Ambasador[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2008 r. japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybrało głównego bohatera tego anime na ambasadora. Oficjalną nominację otrzymał z rąk ministra Masahiko Komury. Doraemon będzie pojawiać się filmikach promujących Japonię.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Grzegorz Drojewski
Dialogi:

Montaż:

Mix:

Koordynacja produkcji: Ewa Krawczyk
Udział wzięli:

oraz

i inni

Lektor tytułu serialu i tytułów odcinków: Brygida Turowska

Film[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 2112: Narodziny Doraemona.

Premiera filmu miała miejsce 4 marca 1995 roku w Japonii na kanale TV Asahi, a 19 lat później pojawił się w Polsce 20 stycznia 2014 roku na antenie Disney XD. Film ukazuje życie Doraemona po narodzinach przed przybyciem do Nobity.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]