Dorota Osińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorota Osińska
Ilustracja
Dorota Osińska podczas prób do występu w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji (2016)
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1978
Wrocław, Polska
Zawód piosenkarka, aktorka
Zespół artystyczny
Teatr Rampa
Strona internetowa

Dorota Osińska (ur. 12 listopada 1978[1] we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka, związana z Teatrem Rampa w Warszawie, zdobywczyni drugiego miejsca w drugiej edycji programu The Voice of Poland.

Edukacja[edytuj]

Ukończyła andragogikę i animację kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera muzyczna[edytuj]

Dorota Osińska podczas prób do występu w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, marzec 2016

Występowała na scenach muzycznych i teatralnych w Polsce a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji. Jej dotychczasowy repertuar tworzyli m.in.: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll. Śpiewała u boku takich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Grupa MoCarta.

W 1999 roku zajęła drugie miejsce w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie, a także wygrała festiwal na Zamkowych Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. W 2000 roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu oraz zdobyła Grand Prix w konkursie piosenki artystycznej w Rybniku w 2000 roku. W tym samym roku, w konkursie „Debiutów” podczas 37. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała drugą nagrodę jury oraz większość regulaminowych wyróżnień, w tym od Polskiego Radia, dziennikarzy i fotoreporterów. Była też dwukrotnie wyróżniona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w 2003 roku otrzymała na przeglądzie specjalną nagrodę z rąk Ewy Demarczyk.

W 2004 roku pod opieką Włodzimierza Korcza nagrała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Idę. Płytę wydały Agencja Fonograficzna Polskiego Radia (na rynku polskim) i agencja artystyczna The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago (na rynku amerykańskim). Promocji albumu towarzyszył recital pt. „Wpadłam na chwilę” w reżyserii Laco Adamika, którego premiera odbyła się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

22 stycznia 2010 odbyła się premiera drugiej płyty artystki pod tytułem Kamyk zielony z piosenkami, których teksty napisała Magda Czapińska. Premierze towarzyszył spektakl w warszawskim Teatrze Rampa. W teatrze współpracuje z Jerzym Satanowskim. Oprócz wspólnego przedsięwzięcia „Oskary, Oskary…” kompozytor powierzył jej rolę w swoich widowiskach, takich jak: „Ulica Szarlatanów”, „Nie ma szatana” (premiera telewizyjna jako „Myślenie ma kolosalną przeszłość”), „Para nasycona”, „Dobranoc panowie” oraz „Wyjście z tła. Muzyka teatralna i filmowa Jerzego Satanowskiego” - koncert z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego w Olsztynie w 2012 roku w ramach 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Śpiewała także w widowisku „Trzymaj się swoich chmur” w reżyserii Magdy Umer, w oratoriach „A kto się odda w radość” i „Woła nas Pan” Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza w reż. Krzysztofa Jaślara oraz w „Mszy Polskiej” ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Po rolach w spektaklach teatru „Sztukmistrz z miasta Lublina”, „Brat naszego Boga” i „Jajokracja”, wykonuje piosenki u boku aktora Roberta Kowalskiego.

W 2013 roku wzięła udział w drugiej edycji programu The Voice of Poland emitowanego w TVP 2. Ostatecznie doszła do finału i głosami widzów zajęła w nim ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie z Natalią Sikorą. Na początku listopada tego samego roku premierę miał jej trzeci album studyjny zatytułowany Teraz.

W lutym 2016 zakwalifikowała się do udziału w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosiła się z utworem „Universal”[2]. 5 marca wystąpiła w finale selekcji, w którym zajęła 4. miejsce, zdobywając 8,71% głosów[3].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja na liście
POL
[4]
2004 Idę
2010 Kamyk zielony
2013 Teraz 39
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Przypisy

  1. Dorota Osińska (pol.). teatr-rampa.pl. [dostęp 2013-11-24].
  2. Jakub Kasprzyk: (UPD) Znamy uczestników polskich preselekcji do Eurowizji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2016-02-16. [dostęp 2016-02-16].
  3. Wyniki polskich preselekcji (pol.). eurowizja2015.tvp.pl. [dostęp 2016-03-10].
  4. OLiS - sprzedaż w okresie 12.11.2013 - 17.11.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-11-24].
  5. Płyta Idę - Dorota Osińska (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2005-03-23].
  6. Kamyk Zielony Dorota Osińska (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2013-11-24].
  7. Płyta Teraz - Dorota Osińska (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-11-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]