Dorota Zawadzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorota Zawadzka
Ilustracja
Dorota Zawadzka (2016)
Data urodzenia 30 listopada 1962
Zawód psycholog rozwojowy
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Dorota Zawadzka (ur. 30 listopada 1962) – polska psycholog rozwojowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Po ukończeniu studiów na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego pracowała jako wykładowca w katedrze psychologii rozwoju, a następnie psychologii wychowawczej. Oprócz zajęć kursowych prowadziła autorskie fakultety dla studentów „Telewizja dla dziecka” i „Świat według dziecka”. Do 2007 prowadziła zajęcia z psychologii rozwoju człowieka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, czynnie wspierała akcję „Bicie jest głupie”. Współdziałała między innymi z Krajowym Centrum Kompetencji, wspierając takie kampanie jak „Kocham nie biję.”, „Kocham reaguję” oraz inne przedsięwzięcia społeczne. Zaangażowała się w działalność wspierającą nowelizację Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, czynnie uczestnicząc w posiedzeniach komisji sejmowej i senackiej.

Dorota Zawadzka, 2010

Od 2000 współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Jest współautorką pomysłu konkursu „Świat przyjazny dziecku” realizowanego przez KOPD i od samego początku zasiada w jego kapitule.

Jest współautorką projektu „Bezpieczne media”, który zaowocował w 2001 między innymi wprowadzeniem do TVP i innych stacji oznaczeń dotyczących ograniczeń wiekowych dla widzów programów telewizyjnych. W latach 2000–2001 była współautorką (wraz z Anną Schultz) oraz ekspertem w programie Akademia IQ w TVP1, który promował zdolne dzieci. W latach 1998–2007 prowadziła castingi do programu Jaka to melodia? oraz sprawowała opiekę psychologiczną nad uczestnikami w trakcie nagrań.

W latach 2004–2006 była ekspertem w programie Klub Młodej Mamy (na antenie TVN Style) prowadzonego przez Beatę Tadlę. Zyskała popularność jako prowadząca w latach 2006–2008 program Superniania na antenie telewizji TVN. W latach 2006-2007 współprowadziła z Olgą Kuźniak program I Ty Możesz Mieć Superdziecko. W 2009 na antenie TVN Warszawa prowadziła autorski program FIK (Familijny Informator Kulturalny). Od 2008 prowadziła na antenie TVN Style program Świat Według Dziecka, którego jest również współautorką. Od kwietnia 2011 na antenie TVN Style prowadziła program Dorota Zawadzka. Do Tablicy[1].

W latach 2008–2009 występowała na antenie Radia Kolor wraz z Katarzyną Miller, Magdaleną Środą i Andrzejem Komorowskim w audycji Kobiece Prawdy.[potrzebny przypis] W latach 2009-2010 prowadziła w Radiu ZET program Anioły i Bachory.

W 2009 wystąpiła gościnnie w teledysku do piosenki grupy Video „Będzie piekło”. W 2010 brała udział w dwunastej edycji programu Taniec z gwiazdami emitowanym w TVN. Jej partnerem był Cezary Olszewski, z którym zajęła 7. miejsce, odpadając w ósmym odcinku.

Od 2010 jest ambasadorem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Zasiada i aktywnie uczestniczy w kapitułach akcji Firma Przyjazna Mamie i Hotel Przyjazny Rodzinie. We wrześniu 2012 została redaktor naczelną serwisu dla rodziców parenting.pl[2].

Jest aktywną członkinią Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów oraz zasiada w jego Komisji Rewizyjnej. Jest sojuszniczką akcji „Ramię w ramię po równość” Kampanii Przeciw Homofobii.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żoną Roberta Myślińskiego. Z pierwszego małżeństwa ma dwóch synów: Pawła i Andrzeja Zawadzkich[3].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

  • D. Zawadzka, I ty możesz mieć super dziecko!, Warszawa 2006, Wydawnictwo W.A.B.
  • D. Zawadzka, I ty możesz być super tatą!, Warszawa 2007, Wydawnictwo TVN.
  • D. Zawadzka, I.A. Stanisławska, Moje dziecko – Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać, Warszawa 2009, Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza.
  • D. Zawadzka, I.A. Stanisławska, Moje dziecko cz. II – Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać dziecko w wieku szkolnym, Warszawa 2010, wyd. Czarna Owca.
  • R. Myśliński, Siedem Supełków, Poznań 2007, Wydawnictwo Publicat (D. Zawadzka napisała wstęp i wyjaśnienia dla rodziców poprzedzające każdą z siedmiu historii).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dorota Zawadzka. tvnstyle.pl. [dostęp 2011-04-17].
  2. Dorota Zawadzka redaktor naczelną Parenting.pl. wirtualnemedia.pl, 2012-09-26. [dostęp 2012-10-05].
  3. A. Nawrocka: Dorota Zawadzka. Jestem ubrana w IQ. gala.onet.pl. [dostęp 2011-04-08].
  4. PRZYZNANIE ORDERÓW UŚMIECHU. orderusmiechu.pl. [dostęp 06 grudnia 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]