Dorothea Klumpke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorothea Klumpke Roberts
Dorothea Klumpke
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1861
San Francisco, USA
Data i miejsce śmierci 5 października 1942
San Francisco, USA

Dorothea Klumpke Roberts (ur. 9 sierpnia 1861 w San Francisco, zm. 5 października 1942 w San Francisco) – amerykańska i francuska astronom.

Urodziła się w rodzinie Amerykanów pochodzenia niemieckiego. W 1877 Dorothea zamieszkała w Paryżu. Studiowała na Sorbonie astronomię, w 1886 otrzymała w tej dziedzinie licencjat i podjęła pracę w Obserwatorium paryskim. Współpracowała z Guillaume Bigourdanem i Lipót Schulhofem, a następnie z pionierami astrofotografii braćmi Henry, którzy fotografowali asteroidy. Pracowała również nad powstaniem „Atlasu Nieba”.

W 1889 roku otrzymała nagrodę Towarzystwa Astronomicznego Francji, a w 1893 jako pierwszą kobietę mianowano ją oficerem Francuskiej Akademii Nauk. 14 grudnia 1893 również jako pierwsza kobieta otrzymała stopień doktora nauk Sorbony za pracę badawczą nad pierścieniami Saturna. Następnie została pierwszą kobietą-dyrektorem Biura Miar Obserwatorium Paryskiego.

Uczestniczyła w wielu wyprawach badawczych: m.in. w 1899 obserwowała z balonu deszcz meteorów. W 1901 wyszła za mąż za walijskiego astronoma Isaaca Robertsa i rozpoczęła współpracę naukową z mężem, porzucając pracę w Obserwatorium paryskim. Roberts zmarł w 1904, pozostawiając żonie znaczny majątek i dorobek naukowy. Dorothea wróciła do pracy w Obserwatorium paryskim, gdzie kontynuowała badania Robertsa, m.in. nad mgławicami.

22 lutego 1934 została odznaczona Legią Honorową. Następnie przeniosła się do San Francisco, gdzie zmarła. Przeznaczyła część majątku na pomoc dla zdolnych młodych astronomów, ustanowiła nagrodę nazwaną jej imieniem. Planetoidy: (339) Dorothea i (1040) Klumpkea zostały nazwane na jej cześć.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]