Dorothy Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorothy Day 1934.jpg
Dorothy Day w 1934
Data i miejsce urodzenia 8 listopada 1897 r.
Brooklyn
Data śmierci 29 listopada 1980 r.
Rodzaj działalności dziennikarka, działaczka społeczna

Dorothy Day (ur. 8 listopada 1897 roku w Brooklynie, zm. 29 listopada 1980 roku) – amerykańska dziennikarka, działaczka społeczna, Służebnica Boża Kościoła rzymskokatolickiego, zdeklarowana anarchistka.

Urodziła się w rodzinie protestanckiej; miała trzech braci i jedną siostrę. Zapisała się do Partii Socjalistycznej. Jej kochankiem był Lionel Moise, z którym zaszła w ciążę, jednak namawiana przez niego dokonała aborcji. Wyszła za mąż za zamożnego wydawcę, jednak małżeństwo szybko zakończyło się rozwodem. Następnie związała się z Forsterem Battingham. Z tego związku miała córkę. W grudniu 1927 roku przyjęła chrzest, ale nikt z rodziny nie zaakceptował jej wyboru.

Była współzałożycielką i aż do swojej śmierci redaktorką pisma „The Catholic Worker”, którego pierwszy numer ukazał się 1 maja 1933 roku. Wokół pisma powstał ruch o tej samej nazwie, tworząc przytuliska dla bezdomnych. Pierwszym takim ośrodkiem było jej mieszkanie; do 1936 roku powstało ponad trzydzieści takich domów. W 1971 roku Day dostała za swoją działalność społeczną nagrodę Pacem in terris.

Brała udział w protestach przeciw wojnom, za co w latach 1917-1973 wielokrotnie trafiała do więzienia. W czasie Soboru watykańskiego głodowała z grupą kobiet w intencji potępienia przez Sobór wszelkiej wojny.

Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]