Alpinizm przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dostęp linowy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alpinizm przemysłowy wykorzystywany jest m.in. do czyszczenia elewacji budynków.

Alpinizm przemysłowy (polskie nazewnictwo) na świecie znany jako "przemysłowy dostęp linowy" -- z ang. rope access.

Przemysłowy dostęp linowy to inaczej praca na wysokości wykonywana w podwieszeniu lub w podparciu. Techniki używane w dostępie linowym wywodzą się z technik wspinaczkowych i jaskiniowych, które z czasem ewoluowały tworząc systemy pracy, dedykowany sprzęt, liny etc.

Prace w dostępie linowym wykonywane są wszędzie tam gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, czyli tam gdzie konwencjonalne metody jak drabiny, podnośniki, rusztowania i inne są relatywnie za drogie do wymiaru i zakresu prac.

Popularność prac w dostępie linowym nie słabnie pomimo rozwoju urządzeń i konstrukcji dostępowych, a jest to spowodowane coraz bardziej złożona architekturą inżynieryjnych konstrukcji budowlanych i maszyn.

Do nie dawna w Polsce prace na wysokości kojarzone głównie z malowania masztów i mycia okien, dziś coraz częściej rozpoznawane jako skomplikowane rzemiosło "nie dla każdego".

Najbardziej znanym na świecie systemem pracy w dostępie linowym jest IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Stowarzyszenie Techników Przemysłowego Dostępu Linowego).

Przemysłowy dostęp linowy został wprowadzony ponad 25 lat i jest rozwijany przez IRATA International do momentu, w którym jest to najczęściej wybierany system dostępu dla większości prac w przemyśle naftowo-gazowym na morzu, jak również dla wielu projektów w budownictwie, inżynierii lądowej i wodnej, oraz wielu innych.

Jego sukces opiera się na gruntownym szkoleniu i ścisłych wytycznych dotyczących pracy, które rok po roku zapewniają niezrównany rekord bezpieczeństwa pracy.

Na wzór IRATA powstało kilkanaście innych systemów "rope access" w różnych krajach ale tylko ten jest rozpoznawalny praktycznie wszędzie i uznany jako „bezpieczny”.

W Polsce w 2009 roku powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL), która przyjęła standardy z IRATA uwzględniając narodową legislację w zakresie pracy na wysokości.

Organizacje dostępu liniowego w wybranych krajach: Japonia – Tokushu Kosho Gijutsu; Hiszpania - ANETVA; Niemcy - FISAT; Norwegia - SOFT; Nowa Zelandia - IRAANZ; Południowa Afryka - SAIRAA (RAFAA); Stany Zjednoczone - SPRAT; Wielka Brytania - IRATA.