Doubleduck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Doubleduck – tajne wcielenie Kaczora Donalda. Doubleduck jest tajnym agentem wymyślonym przez Fausto Vitaliano i Marco Bosco. Światowa premiera tej postaci odbyła się w kwietniu 2008 roku we Włoszech. Wszystkie komiksy z Doubleduckiem mają swoją premierę we włoskim tygodniku komiksowym "Topolino".

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Przygody Doubleducka poznajemy w momencie, gdy Donald odkrywa, że nie pamięta, co robił przez ostatnie 3 dni. Ponadto zaczyna prześladować go tajemnicza Kay K, która przekazuje mu kasetę z nagraniem. Oglądając film kaczor widzi, jak on sam w stroju tajnego agenta po tajnej misji poddaje się procesowi kasacji pamięci. (W pierwszych komiksach procedurę usunięcia pamięci dyrektor Jay J nazywał Guzikiem Całkowitego Zresetowania. Obecnie ta procedura jest nazywana Przyciskiem Pełnego Resetu. Wynikło to ze zmiany tłumacza komiksów z Doubleduckiem.) Kilka dni później Kay K zabiera Donalda do siedziby Agencji[a], gdzie od dyrektora Jay J dowiaduje się, że ostatnio pełnił służbę tajnego szpiega. Teraz musi powrócić do akcji i rozszyfrowywać wrogą Organizację. W międzyczasie odkrywa, że w Agencji działają zdrajcy, a ktoś próbuje go zabić.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Kaczor Donald vel Doubleduck – tajny agent, przez pewien czas Wielki Szef agencji. Jeden z najlepszych pracowników, wolny strzelec, wykonuje misje mające na celu rozszyfrować plan Organizacji
 • Kaczor Donald vel Wielki Szef – podczas swojego pierwszego pobytu w Agencji Donald sprawował funkcję Wielkiego Szefa. Jego tożsamość została skopiowana i udoskonalona w postaci projekcji komputerowej.
 • Mata Hata vel Kay K – początkowo zdrajczyni, udawała Jay J, a jego samego uwięziła. Obecnie jedna z bliższych współpracownic Doubleducka i Jay J. Kaczka Daisy podejrzewała ją o romans z Donaldem.
 • Jay J – dyrektor Agencji, kieruje agentów na misje i sprawuje kontrolę nad Agencją
 • Liz Zago – sekretarka, Doubleduck podejrzewał, że jest Wielkim Szefem
 • Gizmo – naukowiec i wynalazca pracujący dla Agencji
 • Agent B-Black – orzeł, podobnie jak Donald jest tajnym agentem. W pierwszych komiksach traktował Donalda arogancko, był także podejrzewany o podwójne działanie razem z drugim agentem B-Berrym
 • Head H – nowy dyrektor Agencji, przyszedł na miejsce Jay J
 • Organizacja – wroga Agencji, chce zapanować nad światem i zalegalizować zło. Wynajęła zabójcę Gomesa, który ma na celu zlikwidowanie Doubleducka.
 • 8-osiem - Niemiecki agent agencji. Jest orłem. Pojawił się tylko w komiksie "Ostatnie tango w Berlinie"

Komiksy z Doubleduckiem[edytuj | edytuj kod]

Seria Numer tomiku Tytuł tomiku Tytuł komiksu Opis Włoski tytuł
Gigant Poleca 100 Setny numer "Doubleduck" Donald dowiaduje się, że był przez 3 dni tajnym agentem. Spotyka Kay K, która informuje go o jego tajnej tożsamości. Okazuje się, że należy do Agencji, która odpowiada za porządek na świecie i niweczy plany wrogiej Organizacji. "DoubleDuck 1"
Gigant Poleca 101 Spisek niedoskonały "Tylko dla kaczych oczu" Donald musi ćwiczyć, aby wziąć udział w swojej pierwszej po przerwie misji. "DoubleDuck 2"
Gigant Poleca 102 Donald na prezydenta "W tajnej służbie ich kaczych mości" Padło podejrzenie, że B-Black pracuje dla wrogów. Donald dostaje rozkaz złapania jego na gorącym uczynku "DoubleDuck 3"
Gigant Poleca 103 Skowyt i kiełbasa "Żyje się tylko dwa razy" Kay K zostaje porwana. Przy okazji Doubleduck odkrywa, że prowadziła w agencji podwójne życie. "DoubleDuck 4"
Gigant Poleca 110 Licencja na przygrywanie "Licencja na przygrywanie" Doubleduck musi zniweczyć intrygę we włoskim teatrze La Scala w Milanie. Za pomocą wysokiej fali dźwięków instrumentów podczas koncertów ma zostać zakłócone działanie jednego z satelitów. "Prima della prima"
Gigant Poleca 112 Złodziej z żelaza "Francuska łączniczka" Kay K ucieka z więzienia i kradnie kod, który pozwala zawładnąć każdym komputerem. Doubleduck ma ją powstrzymać, lecz okazuje się, że w międzyczasie ktoś porywa Daisy... "Souvenir de Paris"
Gigant Poleca 117 Operacja Kaczor "Pełny reset" DoubleDuck wyrusza na kolejną tajną misję. Musi odnaleźć byłego Wielkiego Szefa Agencji i uchronić go przed śmiertelnym zagrożeniem. "Total Reset Button"
Gigant Poleca 118 Atak Skrzatów "Zwinna łódź podwodna cz. 1" DoubleDuck, aby zapobiec globalnemu ociepleniu, musi przetransportować najnowocześniejszą łódź podwodną na Biegun Północny. W trakcie podróży odkrywa, że ktoś przyczepił do łodzi pluskwę. Zaczynają ścigać go wrogowie z Organizacji. Jay J okazuje się zdrajcą. "Missione Cuore termico 1"
Gigant Poleca 119 Donald, gola! "Zwinna łódź podwodna cz.2." Ścigający Doubleducka przestępcy zorientowali się o jego zasadzce na nich – przyczepieniu pluskwy na wielorybie. Znowu powracają do ścigania kaczora. Tymczasem agent spotyka statek ekologów zafascynowanych pewnym gatunkiem ośmiornicy. "Missione Cuore termico 2"
Gigant Poleca 120 Wakacje za jeden uśmiech "Zwinna łódź podwodna cz.3." Doubleduck i jego pomocnicy, których wcześniej ze względów bezpieczeństwa zostawił na wyspie, zostają pojmani przez piratów. Doubleduckowi udaje się wyjść z tarapatów, jednak na pokład łodzi podwodnej dostaje się szpieg Organizacji. Jay J oznajmia kaczorowi, że udawał tylko zdradę. "Missione Cuore termico 3"
Gigant Poleca 121 Zemsta Wielkiej Frytki "Zwinna łódź podwodna cz.4" DoubleDuck dopływa do stacji arktycznej naukowców. Wypożyczają kaczorowi samolot. Agent dolatuje do Kaczogrodu i na miejscu okazuje się, że Jay J okłamał go, że tylko udawał zdradę. Wraz z innym szpiegiem postanawiają zastrzelić Donalda. "Missione Cuore termico 4"
Gigant Poleca 129 Zabójczy Duet "Ścigający i ścigani" - 4 części Nowy dyrektor Agencji Head H postanawia zorganizować zawody, by zacieśnić znajomość z agentami. Podczas konkursu ktoś próbuje zastrzelić Doubleducka, ponadto kaczor dowiaduje się o podwójnej tożsamości Jay J. "Cacciatori e prede"
Gigant Poleca 132 Odlot do przeszłości "Bardzo tajemnicza wyspa" Gizmo zostaje porwany. Doubleduck i Kay K muszą go uwolnić. Kaczki przypominają sobie, że ostatnio Gizmo dziwnie się zachowywał. Gdy go odnajdują, ten mówi że zdradził Agencję. W końcu chytrze łapie porywaczy i mówi, że tylko udawał zdradę. "Hong Island"
Gigant Poleca 147 Parówkowi skrytożercy "Kino akcji" Były Agent agencji poddany procedurze PPR, pisząc historię o Jamesie Blondzie przypomniał sobie różne informacje o agencji, które uwiecznił na filmie o agencie 0707. Donald ma za zadanie zniszczyć jedyną kopię filmu, która jest pilnie strzeżona w Wenecji. Zanim DD wyszedł na lotnisko, wujek Sknerus zlecił mu zadanie chronić ten film. "Segreti in bella monstra"
Gigant Poleca 141 Nabity w tłok "Pierwsza misja" 4 części Doubleduck chce odejść z Agencji, ale najpierw chce zobaczyć, co się działo przez trzy dni jego pierwszej misji. Próbuje też się dowiedzieć, kim naprawdę jest szef Organizacji. Ostatecznie Doubleduck nie dowiaduje się kim on jest, ale zostaje w Agencji. "Una missione lunga tre giorni"
Gigant Poleca 134 Wakacje z kaczkami "Kto wrobił kaczora?" Donald zostaje oskarżony o kradzież znanego obrazu z muzeum w Amsterdamie. Z opresji ratuje go Kay K, która chce w ten sposób zapobiec stracie Doubleducka z szeregu agentów. Oboje przybywają do Holandii, gdzie sprawa staje się jeszcze bardziej dziwna. "Chi ha incastrato Double Duck?"
Gigant Poleca 135 Pora na Terminatora "Wielkie jajo" W wielkiej instalacji znanego artysty umieszczonej w centrum Rio de Janeiro w Brazylii przemytnicy Organizacji umieścili wielki maser na mikrofale, który może sprawić całkowite załamanie się komunikacji na świecie. Doubleduck wraz z Kay K muszą go odnaleźć i zdemontować. "L'uovo di Rio"
Gigant Poleca 136 Skąpy i skąpszy "Bardzo łatwe zadanie" Doubleduck wraz z agentem T-Titan ma odzyskać mikrokamerę ukrytą w obrazie. Kamera posiada bowiem informacje na temat nowego członka Organizacji. "Delirio su tela"
Gigant Poleca 137 Ostatnie tango w Berlinie "Triumf miłości" Doubleduck wraz z Kay K jadą do Berlina, podszywając się za kolekcjonerów sztuki, aby przechwycić cenny obraz, w którym znajduje się klucz elektroniczny, bez którego Ramiro Burton, członek Organizacji, nie może objąć w niej przewodnictwa. "Il trionfo dell'amore"
Gigant Poleca nie będzie publikowany "DoubleDuck Agente Zero 1: Nemico pubblico"
Gigant Poleca nie będzie publikowany "DoubleDuck Agente Zero 2: Il segreto di Kay K"
Gigant Poleca nie będzie publikowany "DoubleDuck Agente Zero 3: Progetto Hazard"
Gigant Poleca 150 Szpieg inny niż wszyscy "Agent w operze" Donald dostaje od Agencji w pełni opłacony urlop w Mediolanie na który jedzie z Daisy, lecz jak się okazuje na miejscu, będzie musiał wykonać jedną małą misję. "In convitato di gesso"
Gigant Poleca 153 Stalowy dziób "Zanim spadnie deszcz" – 4 części Doubleduck wyrusza na kolejną misję, tym razem nie będzie musiał walczyć tylko z Organizacją, lecz także z Dywizją: organizacją wywiadowczą, która sprzedaje informacje temu, kto więcej zapłaci. "La macchina delle nuvole"
Gigant Poleca 146 Plażowicz wyczynowiec "Olimpijski niepokój" – 4 części[b] Gizmo kradnie z Agencji Kod Olimpijski - tajemnicze i nie zbadane urządzenie po czym znika bez śladu. Doubleduck i Kay K wyruszają do Anglii na Igrzyska olimpijskie gdzie po raz ostatni widziano Gizma. "Codice Olimpo"
Gigant Poleca 155 Kaczor Zawodowiec "Ostatnia prosta" – 2 części Pewien kaczor dokonał odkrycia, które może na zawsze zmienić oblicze świata. Czyha na niego jednak wielkie niebezpieczeństwo. Jedyna nadzieja w pozostaje w Doubleducku. "Pole Position"
Gigant Poleca nie będzie publikowany "Calcio d'inizio"
Gigant Poleca 169 Zaklęty w czasie "Mnemon" Bogacze z luksusowego hotelu Magnolia Resort płacą Organizacji duże sumy pieniędzy. Doubleduck, B-Black i Kay K jadą sprawdzić o co tak naprawdę chodzi i jako to ma związek z tajnym planem Organizacji o nazwie Mnemon. "Mnemon"
Gigant Poleca 198 Kaczogrodzkie wakacje "Nieznani sprawcy" Członkowie grupy haktywistów o nazwie "Unknown" znikają bez ślady. Doubleduck wraz z Kay K wyruszają do Hongkongu żeby ich odnaleźć. Wpadają w pułapkę. "Unknown"
Gigant Poleca 193 Na krańcu Świata "Na krańcu świata" Genialny informatyk konstruuje miniaturowy komputer, zdolny odszyfrować każdą wiadomość. Wynalazca znika jednak bez śladu w Ameryce Południowej. Doubleduck bierze sprawy w swoje ręce. "Alla fine del mondo"
Gigant Poleca 177 Świąteczna Wyprawa / Donald sam w domu "Coraz bliżej Święta" – 3 części Do Doubleducka przyjeżdża Abel Konnery (Ojciec Kay K). Mówi mu, że miał się spotkać z córką w Paryżu, lecz ona się nie zjawiła. Dzwonił nawet do niej, ale nie odbierała. Doubleduck i Abel ruszają na pomoc. "Regali di Natale"
Gigant Poleca "Elemento 109"
Gigant Poleca 191 Wesołe Zimowisko "Ostatni dzień" - 2 części Nie ustaje fala drobnych trzęsień ziemi, które od kilku dni nawiedzają różne części świata, od biegunów po równik. Nikt nie podejrzewa, co stanowi ich źródło. Do akcji musi wkroczyć Doubleduck! "L'ultimo giorno"
Gigant Poleca 216 Wirtualna pułapka "Duże dziecko" Organizacja prubuje zdobyć sekrety Doubleducka za pomocą zagarka pobierania danych z mózgu właściciela. Gdy Kay K pomaga mu uciec razem próbują zatrzymać pobieranie. Zegarka nie da się zniszczyć, a śledztwo prowadzi do firmy Technoko w Japonii. Na Doubleduck czeka tam jeszcze jedna niespodzianka. "Come un gioco"
Gigant Poleca 207 Doubleduck kontra Superkwęk "Kaczory czasu" To niemożliwe, by Doubleduck spotkał się z Superkwękiem prawda? A jednak! Poznajcie najbardziej niezwykłą historię o podróżach w czasie! "PK vs DD - Timecrime"
Gigant Poleca "Reboot"
Gigant Poleca "Nemici come prima"
Gigant Poleca "Corto circuito"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Pełna nazwa: "Agencja tak tajna, że nie ma nazwy"
 2. Trzecia i czwarta część tego komiksu ukazała się w Polsce wcześniej niż we Włoszech.