Douchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dòuchǐ
豆豉
dodatek
Ilustracja
Dòuchǐ w misce
Kuchnia

globalne kuchnie azjatyckie

Miejsce powstania

Syczuan

Obróbka żywności

fermentacja

Składniki

czarna fasola, sól, pleśń, bakterie

Douchi (mand. 豆豉, pinyin: dòuchǐ) – sfermentowana czarna fasola[1], chiński pikantny dodatek do dań wywodzący się z kuchni syczuańskiej[2], obecnie używany na całym świecie do dań kuchni azjatyckich[3].

Ziarna najpierw zaszczepia odpowiednim gatunkiem pleśni (Aspergillus, np. Aspergillus egypticus do wytwarzania koji[1]) lub bakterii (głównie Tajwan), soli, gotuje na parze, schładza, a następnie pozostawia do sfermentowania i przesuszenia. Podczas procesu (około sześć miesięcy[1]) rozkładane jest białko z ziaren, które łączy się z sodem z soli, tworząc naturalnie glutaminian sodu. Potrawa ma bardzo starą proweniencję. W latach 70. XX wieku archeolodzy odnaleźli ślady douchi w zapieczętowanym chińskim grobowcu z 165 r. p.n.e., co czyni dodatek najstarszym znanym produktem strączkowym na świecie[3].

Obecnie w restauracjach serwuje się m.in. dim sum z małych kawałków żeberek wieprzowych gotowanych są na parze z douchi. W przeciętnym chińskim gospodarstwie domowym douchi nakłada się łyżką na rybę, a następnie delikatnie gotuje na parze z małą ilością imbiru i czosnku. W amerykańsko-chińskich restauracjach douchi jest smażone z kurczakiem i papryką, natomiast w tajwańskich i hongkońskich wrzuca się je do gorącego woka ze świeżymi małżami, winem i odrobiną chili[3]. W południowych prowincjach Chin douchi wytwarza się na dużą skalę w domach[2].

Proces przygotowania douchi jest podobny do sporządzania pasty miso, jednak w przypadku douchi ziarna pozostają całe - nie są zgniatane[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Douchi - an overview | ScienceDirect Topics, www.sciencedirect.com [dostęp 2021-03-01].
  2. a b DouChi | Fermented Black Beans | China Sichuan Food, www.chinasichuanfood.com [dostęp 2021-03-01].
  3. a b c Clarissa Wei, Umami, Salty, and Rich, Douchi Does It All, Bon Appétit [dostęp 2021-03-01] (ang.).