Douglas Adams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Douglas Adams
Ilustracja
Douglas Adams
Data i miejsce urodzenia

11 marca 1952
Cambridge

Data i miejsce śmierci

11 maja 2001
Santa Barbara

Dziedzina sztuki

fantastyka naukowa

Ważne dzieła

Autostopem przez Galaktykę

podpis
Strona internetowa

Douglas Noël Adams (ur. 11 marca 1952 w Cambridge, zm. 11 maja 2001 w Santa Barbara, Kalifornia) – brytyjski pisarz science fiction, dziennikarz i scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W St John’s College na Uniwersytecie Cambridge[1] ukończył kurs literatury. Pisał skecze m.in. dla Monty Pythona oraz scenariusze do serialu Doktor Who.

Przez wiele lat pracował jako dziennikarz, głównie w rozgłośni radiowej BBC. Tam też 8 marca 1978 o godzinie 22:30 rozpoczęto nadawanie jego najbardziej znanego dzieła – serialu radiowego Autostopem przez Galaktykę. Seria od samego początku zyskała sobie wielką popularność, głównie z powodu absurdalnego, acz inteligentnego humoru Adamsa.

We wrześniu 1979 ukazała się drukiem pierwsza część powieści wzorowanej na motywach słuchowiska radiowego pod tym samym tytułem, a dwa lata później telewizja BBC wyemitowała pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. W następnych latach historia bohatera Autostopem przez Galaktykę rozrosła się do rozmiarów książkowej „trylogii w pięciu częściach”.

Również dwie inne powieści Adamsa, poświęcone przygodom nietypowego detektywa – Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego i Długi mroczny podwieczorek dusz – zdobyły sporą popularność. Razem z zoologiem Markiem Carwardine'em napisał też Ostatnia okazja, by ujrzeć[2] – książkę o ginących gatunkach zwierząt. Po śmierci pisarza ukazał się zbiór opowiadań, obejmujący niewydane dotąd teksty, zatytułowany Łosoś zwątpienia.

Adams był też pionierem stosowania nowoczesnych technologii – używał e-maila i Usenetu, zanim stały się popularne, przewidywał rozwój hipertekstu, był fanem komputerów Macintosh i wszelkich gadżetów. Założył zbliżony charakterem do Wikipedii portal H2G2 – przewodnik po Galaktyce tworzony wspólnie przez społeczność internetową. Koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu nazwę Deep Thought na cześć maszyny z Autostopem przez Galaktykę, zaś portal AltaVista nazwał swój serwis tłumaczący Babel Fish, zainspirowany rybką-tłumaczem z tej samej książki.

Był współautorem dwóch odcinków serialu animowanego Doctor Snuggles.

Zmarł na zawał serca w trakcie prac nad wyprodukowaniem filmu opartego na motywach pierwszej części cyklu „Autostopem przez Galaktykę”. Film ten trafił na ekrany w 2005.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Douglas Adams Prize ↓.
  2. Douglas Adams, Mark Carwardine, Ostatnia okazja, by ujrzeć, Poznań: Zysk i S-ka, 1998, ISBN 83-7150-325-3, OCLC 69638649.
  3. Richard Dawkins: Bóg urojony. CiS, 2009. ISBN 978-83-85458-28-9. Strona dedykacji znajduje się na samym początku książki, przed spisem treści. Zawiera tekst: Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki? Pamięci Douglasa Adamsa (1952-2001)
  4. Answer to the ultimate question of life the universe and everything w google.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]