Douglas Aircraft Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Douglas SBD Dauntless - podstawowy bombowiec nurkujący amerykańskiej marynarki wojennej początkowego okresu wojny na Pacyfiku i bitwy pod Midway, podczas której samoloty tego typu zatopiły wszystkie cztery japońskie lotniskowce.

Douglas Aircraft Company – amerykańska wytwórnia lotnicza założona w 1921 przez Donalda Willsa Douglasa w Santa Monica w Kalifornii po rozpadzie poprzedniej jego firmy Davis-Douglas Company.

Najsłynniejszą konstrukcją Douglasa był samolot transportowy serii DC (od Douglas Commercial) o bardzo charakterystycznej sylwetce, DC-3, budowany także w wersji wojskowej jako C-47 Skytrain. Wiele z produkowanych przez Douglasa samolotów było użytkowanych niezwykle długo i nawet dziś wiele z nich wciąż jest wykorzystywanych. Wytwórnia Douglas zbudowała bardzo wiele maszyn dla amerykańskich sił zbrojnych, głównie dla US Navy.

Początkowo wytwórnia produkowała samoloty bombowo-torpedowe dla marynarki wojennej, opracowując jednocześnie inne ich odmiany, samoloty obserwacyjne i pocztowe. W ciągu pięciu pierwszych lat działalności wyprodukowano ponad 100 maszyn. Pod koniec lat 20. wytwórnia przeniosła się do nowych obiektów w Clover Field w Santa Monica, gdzie rozpoczęto konstruowanie wodnosamolotów. Nowy kompleks fabryczny był tak duży, że dostarczający przesyłki gońcy firmowi musieli używać wrotek. Pod koniec II wojny światowej firma Douglas posiadała fabryki w Santa Monica, El Segundo, Long Beach i Torrance w Kalifornii, w Tulsie i Midwest City w Oklahomie i w Chicago w stanie Illinois.

W 1934 wytwórnia Douglas skonstruowała samolot transportowy DC-2, poprzednik sławnego DC-3 z 1936 roku. Szeroka oferta produkowanych przez Douglas Aircraft samolotów obejmowała lekkie i średnie bombowce, myśliwce, samoloty transportowe, obserwacyjne i eksperymentalne. Podczas II wojny światowej połączył siły z dwoma innymi firmami tworząc BVD (Boeing-Vega-Douglas), mającą na celu wspólną produkcję bombowca B-17 Flying Fortress. Po zakończeniu wojny w zakładach Douglasa budowano inny samolot na licencji Boeinga B-47 Stratojet.

Poza samolotami Douglas Aircraft była pionierem także w innych dziedzinach jak konstrukcja foteli wystrzeliwanych, pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze, ziemia-powietrze i powietrze-ziemia, bomby oraz rakiet kosmicznych.

W 1967 wytwórnia próbowała rozszerzyć produkcję ze względu na duże zapotrzebowanie na samoloty pasażerskie czterosilnikowy DC-8 i dwusilnikowy DC-9, oraz samolot szturmowy A-4 Skyhawk. Problemy z utrzymaniem jakości produkcji oraz płynności finansowej doprowadziły do połączenia się z firmą McDonnell Aircraft Corporation i powstania McDonnell Douglas. W 1997 wytwórnia McDonnell Douglas została przejęta przez Boeinga, co zakończyło ponad 75-letnią działalność firmy Douglas. Ostatni skonstruowany pod starą marką samolot Boeing 717 będący pochodną DC-9 opuścił fabrykę w Long Beach w maju 2006 roku. Inna maszyna C-17 Globemaster III była produkowana do 2014.

Konstrukcje firmy Douglas Aircraft[edytuj | edytuj kod]

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Douglas A-1 Skyraider
Douglas DC-3
Douglas DC-8
C-9 Nightingale wojskowa wersja DC-9

Pociski rakietowe i rakiety kosmiczne[edytuj | edytuj kod]