Doula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doula z ciężarną, Portugalia

Doula (z jęz. gr. δούλη, dosłownie: kobieta, która służy) – wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie.

Określenie "doula" na kobietę, która wspiera młodą matkę w karmieniu piersią i opiece nad noworodkiem, zostało użyte przez antropolog Danę Raphael po raz pierwszy w latach 70. w Stanach Zjednoczonych w książce Tender Gift: Breastfeeding. W latach późniejszych zostało rozszerzone również na wsparcie w czasie porodu przez autorów przełomowej książki Mothering the Mother (obecnie The Doula Book) Marshalla Klausa i Johna Kennela. Pod koniec lat 80. idea douli trafiła do Europy Zachodniej, gdzie w kilku krajach została oficjalnie uznana za zawód. W Polsce pierwsze doule działają od niespełna 10 lat. W roku 2011 powstała pierwsza organizacja zrzeszająca doule – Stowarzyszenie DOULA w Polsce.

W 2015 roku w Wielkopolskiej Szkole Medycznej otwarto pierwsze w Polsce Roczne Studium dla Doul - w oparciu o autorski program dr n. med. Małgorzaty Chochowskiej.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.