Dr. Seuss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dr. Seuss
Ilustracja
Dr. Seuss (1957)
Imię i nazwisko Theodor Seuss Geisel
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1904
Springfield, Massachusetts
Data i miejsce śmierci 24 września 1991
La Jolla, Kalifornia
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater Uniwersytet Oksfordzki
Dziedzina sztuki literatura dla dzieci i młodzieży
Ważne dzieła

Kot Prot, Sam to wszystko widziałem na ulicy Morwowej, Słoń, który wysiedział jajko, Grinch: Świąt nie będzie

podpis
Strona internetowa

Dr. Seuss, właśc. Theodor Seuss Geisel (ur. 2 marca 1904 w Springfield, zm. 24 września 1991 w La Jolla)[1]amerykański autor książek dla dzieci, które weszły do kanonu literatury tego gatunku. Absolwent Lincoln College na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Jest autorem 44 książek dla dzieci, do których sam wykonywał ilustracje. Jego najbardziej poczytną bajką jest The Cat in the Hat (Kot w kapeluszu, polski przekład ze względu na rym zatytułowany Kot Prot) z 1957 roku. Złożona z 223 słów podstawowych, zapoczątkowała serię książek dla dzieci rozpoczynających naukę czytania.

Dr. Seuss zadebiutował w 1937 roku książką And to Think That I Saw It on Mulberry Street (Sam to wszystko widziałem na ulicy Morwowej), która w opinii znawców literatury była takim samym kamieniem milowym w literaturze dziecięcej jak wydana kilkadziesiąt lat wcześniej Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Ale zanim ją opublikował, została ona odrzucona przez 28 wydawców.

W języku polskim ukazała się druga książka autora, z 1940 roku, Słoń który wysiedział jajko w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Łącznie książki Seussa zostały sprzedane w 200 mln egzemplarzy, a kilka książek doczekało się adaptacji filmowej: Jak Grinch ukradł święta (1966), Grinch: Świąt nie będzie (2000), Horton słyszy Ktosia (2008), Lorax (2012), Grinch (2018)[2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Dr. Seuss rysuje Grincha