Przejdź do zawartości

Dr. Seuss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dr. Seuss
Ilustracja
Dr. Seuss (1957)
Imię i nazwisko

Theodor Seuss Geisel

Data i miejsce urodzenia

2 marca 1904
Springfield, Massachusetts

Data i miejsce śmierci

24 września 1991
La Jolla, Kalifornia

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Alma Mater

Uniwersytet Oksfordzki

Dziedzina sztuki

literatura dla dzieci i młodzieży

Ważne dzieła

Kot Prot, Sam to wszystko widziałem na ulicy Morwowej, Słoń, który wysiedział jajko, Grinch: Świąt nie będzie

podpis
Odznaczenia
Legionista Legii Zasługi (USA)
Strona internetowa
Dr. Seuss rysuje Grincha

Dr. Seuss, właśc. Theodor Seuss Geisel (ur. 2 marca 1904 w Springfield, zm. 24 września 1991 w La Jolla[1]) – amerykański autor książek dla dzieci, które weszły do kanonu literatury tego gatunku. Absolwent Lincoln College na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Był autorem 44 książek dla dzieci, do których sam wykonywał ilustracje. Jego najbardziej poczytną bajką jest The Cat in the Hat (Kot w kapeluszu, polski przekład ze względu na rym zatytułowany Kot Prot) z 1957 roku. Złożona z 223 słów podstawowych, zapoczątkowała serię książek dla dzieci rozpoczynających naukę czytania.

Dr. Seuss zadebiutował w 1937 roku książką And to Think That I Saw It on Mulberry Street (Sam to wszystko widziałem na ulicy Morwowej), która w opinii znawców literatury była takim samym kamieniem milowym w literaturze dziecięcej jak wydana kilkadziesiąt lat wcześniej Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Ale zanim ją opublikował, została ona odrzucona przez 28 wydawców.

W języku polskim ukazała się druga książka autora, z 1940 roku, Słoń który wysiedział jajko w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Łącznie książki Seussa zostały sprzedane w 200 mln egzemplarzy, a kilka książek doczekało się adaptacji filmowej: Jak Grinch ukradł święta (1966), Grinch: Świąt nie będzie (2000), Horton słyszy Ktosia (2008), Lorax (2012), Grinch (2018)[2].

Geisel był liberalnym demokratą i zwolennikiem prezydenta Franklina D. Roosevelta oraz Nowego Ładu[3]. Jego wczesne karykatury polityczne charakteryzowały się żarliwym sprzeciwem wobec faszyzmu i wzywały do działań przeciwko niemu – zarówno przed, jak i po przystąpieniu Stanów zjednoczonych do II wojny światowej. Jego karykatury przedstawiały strach przed komunizmem jako przesadę, znajdując większe zagrożenia w Izba Reprezentantów ds. Działalności Antyamerykańskiej[4][5].

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr. Seuss, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2017-10-18] (ang.).
  2. „Ukazują ludzi w krzywdzący i zły sposób”. Nie będą publikować popularnych książek dla dzieci.
  3. Dahleen Glanton, Column: The liberal Dr. Seuss probably would have thought ‘cancel culture’ was bunk [online], Chicago Tribune [dostęp 2023-04-16] (ang.).
  4. Cold War Allegory in The Cat in the Hat Comes Back [online], www.shmoop.com [dostęp 2023-04-16] (ang.).
  5. Fiona Macdonald, The surprisingly radical politics of Dr Seuss [online], www.bbc.com [dostęp 2023-04-16] (ang.).
  6. a b c d e f Accolades and Honors [online], The Art of Dr. Seuss Collection, Published by Chaseart Companies [dostęp 2021-12-13] (ang.).
  7. These 18 Facts Prove Dr. Seuss was a Huge Influence in World War II [online], HistoryCollection.com, 31 stycznia 2019 [dostęp 2021-12-13] (ang.).