Drag Reduction System

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy systemu Formuły 1. Zobacz też: DRS.
Zastosowanie DRS w bolidzie Red Bull RB7
Virgin MVR-02 i Toro Rosso STR6 z aktywowanym systemem DRS

Drag Reduction System (DRS) – system wprowadzony w 2011 roku do Formuły 1 ułatwiający wyprzedzanie, który może być aktywowany w wyznaczonej strefie toru.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

System może być aktywowany po trzech okrążeniach od rozpoczęcia wyścigu[1]. Kierowca może wykorzystać system DRS, gdy pojazd przed nim znajduje się w odstępie jednej sekundy w wyznaczonej strefie toru (długa prosta). Kierowca używający DRS ma mniejszy opór powietrza[2], więc jego prędkość może zwiększyć się i tym samym kierowca może wyprzedzić kierowcę jadącego przed nim[3].

System zostaje dezaktywowany gdy kierowca naciska na pedał hamulca. Natomiast gdy na torze panują złe warunki pogodowe stosowanie systemu jest zabronione[1].

Od sezonu 2013 system DRS może być aktywowany w dwóch strefach w większości wyścigów sezonu. Tylko na torach Circuit de Monaco i Suzuka International Racing Course znajduje się jedna strefa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ruchome tylne skrzydło (DRS) (pol.). bestf1.pl. [dostęp 2011-07-25].
  2. YLE Urheilu: Liikuteltava takasiipi on F1-kauden uutuus (fiń.). yle.fi. [dostęp 2011-07-25].
  3. von Roman Wittemeier: DRS: Der indirekte Freistoß der Formel 1 (niem.). motorsport-total.com, 2011-04-16. [dostęp 2011-07-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]