Drag king

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
All the Kings Men, performensowa grupa drag king z Bostonu w USA.

Drag kingkobieta, która strojem i wyglądem upodabnia się do mężczyzny, najczęściej podczas występów na estradach klubowych, przy czym nie ma tu znaczenia orientacja seksualna artystki. Według nieco innej definicji lansowanej przez Del LaGrace Volcano (znany drag king z USA) drag king to każda osoba wszystko jedno jakiej płci biologicznej, która w świadomy sposób robi przedstawienie z męskości[1].

Etymologia określenia wywodzi się z języka angielskiego, w którym in drag znaczy w przebraniu osoby innej płci, zaś słowo king (król) zaczerpnięto przez analogię do terminu drag queen oznaczającego mężczyznę występującego w przebraniu kobiety. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej drag kings i drag queens często występują w klubach gejowskich i lesbijskich i mają swoje serwisy internetowe. Organizowane są też specjalne festiwale i warsztaty.

Do drag kings należą osoby homo-, bi-, hetero- i transseksualne. Wybierają dla siebie różne typy męskości i różne style: od agresywnego macho po typ chłopięcy, często prowokacyjnie lub karykaturalnie przerysowane[2].

Przypisy

  1. Claudia Snochowska-Gonzales Drag king, "Gazeta Wyborcza" dodatek "Wysokie Obcasy" 2005-01-08, przedruk w portalu Crossdressing.pl, dostęp 2008-11-12
  2. Elżbieta Turlej Drag king. Kobieca prowokacja w męskich ciuchach, "Świat Kobiety" nr 10/2006, przedruk w serwisie Crossdressing.pl, dostęp 2008-11-12

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]