Drag king

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
All the Kings Men, performensowa grupa drag king z Bostonu w USA.

Drag kingkobieta, która strojem i wyglądem upodabnia się do mężczyzny, najczęściej podczas występów na estradach klubowych, przy czym nie ma tu znaczenia orientacja seksualna artystki[1]. Według nieco innej definicji lansowanej przez Del LaGrace Volcano (znany drag king z USA) drag king to każda osoba wszystko jedno jakiej płci biologicznej, która w świadomy sposób robi przedstawienie z męskości[2].

Etymologia określenia wywodzi się z języka angielskiego, w którym in drag znaczy w przebraniu osoby innej płci, zaś słowo king (król) zaczerpnięto przez analogię do terminu drag queen oznaczającego mężczyznę występującego w przebraniu kobiety. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej drag kings i drag queens często występują w klubach gejowskich i lesbijskich i mają swoje serwisy internetowe. Organizowane są też specjalne festiwale i warsztaty.

Do drag kings należą osoby homo-, bi-, hetero- i transseksualne. Wybierają dla siebie różne typy męskości i różne style: od agresywnego macho po typ chłopięcy, często prowokacyjnie lub karykaturalnie przerysowane[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziewczyny z boyz bandu: kim są drag kings? (pol.). kobieta.wp.pl. [dostęp 2015-06-21].
  2. Claudia Snochowska-Gonzales: Drag king. crossdressing.pl, przedruk z "Gazety Wyborczej", dodatek "Wysokie Obcasy", 2005-01-08. [dostęp 2015-06-21].
  3. Elżbieta Turlej: Drag king. Kobieca prowokacja w męskich ciuchach. Crossdressing.pl, przedruk z "Świat Kobiety" nr 10/2006. [dostęp 2015-06-21].