Dragon's Lair

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dragon's Lair
{{{nazwa}}}
Producent Readysoft
Data wydania 1983
Gatunek zręcznościówka
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, PC, Atari ST, Atari Jaguar
Kontrolery Joystick

Dragon's Lair — zręcznościowa gra akcji wydana na nośniku Laserdisc przez Cinematronics w 1983 roku.

Pomysłodawcą był Rick Dyer, a autorem grafiki Don Bluth - były animator ze stajni Walta Disneya. Gra zyskała niebywałą popularność i rok później doczekała się kontynuacji pod nazwą "Dragon's Lair 2". Seria "Dragon's Lair" opowiada o przygodach rycerza o dźwięcznym imieniu Dirk The Daring przybywającego do zamku czarownika, w którym zły smok Singe przetrzymuje księżniczkę Daphne. Pomysł opierał się na stworzeniu interaktywnej bajki, którą gracz nie tylko ogląda, ale także bierze w niej udział wykonując określone czynności joystickiem (wychył w którąś ze stron lub wciśnięcie przycisku fire) w odpowiednim momencie. Wykonanie "akcji" nieprawidłowej lub w niewłaściwym momencie zawsze skutkuje przerwaniem odtwarzania "bajki" i odegraniem animacji, która daje nam jasno do zrozumienia, że niestety w tej próbie polegliśmy i musimy spróbować ponownie.

"Dragon's Lair" doczekał się także adaptacji na komputery domowe. Za konwersję odpowiedzialna była firma Readysoft i w roku 1989 wydała pierwszą, jednak niepełną wersję "Dragon's Lair" znanego z automatów. Rok później, w ramach reedycji, ReadySoft wydało pełną, nieokrojoną wersję oryginału pod nazwą "Dragon's Lair: Escape from Singe's Castle". Autorzy dodali więcej funkcji do dosyć ubogiej części pierwszej, pozwalając ustalić liczbę wcieleń, które będzie miał gracz do dyspozycji (od 3 do 5), poziom trudności, który determinował czas trwania gry oraz istnienie ewentualnych podpowiedzi.

"Dragon's Lair 2" na automaty pojawiła się w roku 1984. Księżniczka Daphne ponownie została porwana, lecz tym razem przez czarownika Mordroca, który chce się z nią ożenić. Dirk, korzystając z maszyny czasu, musi podążyć śladami czarownika i uratować ukochaną. Obszerność sequelu zmusiła ReadySoft do podzielenia konwersji na dwie części. "Dragon's Lair 2: Time Warp" to pierwsza połówka oryginalnego "Dragon's Lair 2" wydana na komputery domowe w roku 1991, podczas gdy drugą połówkę stanowi wydana w 1992 roku "Dragon's Lair 3: The Curse of the Mordread".

linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]