Dragon Ball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mangi i anime. Zobacz też: inne znaczenia słowa Dragonball.
Dragon Ball
Dragon Ball anime logo.png
jap. ドラゴンボール
(Doragon Bōru)
Gatunekakcja, dramat, fantasy, komedia
Manga
AutorAkira Toriyama
WydawcaShūeisha
Polski wydawcaJaponica Polonica Fantastica
Odbiorcyshōnen
Drukowana wShūkan Shōnen Jump
Wydawana19841995
Liczba tomów42
Telewizyjny serial anime
Dragon Ball
ReżyserDaisuke Nishio
MuzykaShunsuke Kikuchi
StudioToei Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV, Animax
Polska RTL 7, TVN Siedem
Premierowa emisja26 lutego 198619 kwietnia 1989
Liczba odcinków153
Telewizyjny serial anime
Dragon Ball Z
ReżyserDaisuke Nishio
MuzykaShunsuke Kikuchi
StudioToei Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV, Animax
Polska RTL 7, TVN Siedem
Premierowa emisja26 kwietnia 198931 stycznia 1996
Liczba odcinków291
Telewizyjny serial anime
Dragon Ball GT
ReżyserDaisuke Nishio
Osamu Kasai
MuzykaAkihito Tokunaga
StudioToei Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV, Animax
Polska RTL 7, TVN Siedem, AXN Spin, AXN Sci-Fi
Premierowa emisja7 lutego 199619 listopada 1997
Liczba odcinków64
Telewizyjny serial anime
Dragon Ball Kai
MuzykaKenji Yamamoto
Shunsuke Kikuchi
Kontynuacja:
Norihito Sumitomo
StudioToei Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV
Polska AXN Spin (bez sagi Buu)
Premierowa emisja5 kwietnia 2009 –
27 marca 2011
6 kwietnia 2014 –
28 czerwca 2015
Liczba odcinków159
Telewizyjny serial anime
Dragon Ball Super
ReżyserKimitoshi Chioka
MuzykaNorihito Sumitomo
StudioToei Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV
Polska Polsat Games, TV4, TV6
Premierowa emisja5 lipca 201525 marca 2018
Liczba odcinków131

Dragon Ball (jap. ドラゴンボール Doragon Bōru)manga stworzona przez Akirę Toriyamę. Jej pierwsze rozdziały są luźno oparte na motywach zaczerpniętych z szesnastowiecznej powieści chińskiej Wędrówka na Zachód.

Rozdziały mangi ukazywały się w latach 1984–1995 na łamach japońskiego tygodnika Shūkan Shōnen Jump wydawnictwa Shūeisha, a następnie zostały wydane w formie 42 tomów tankōbon. W Polsce została wydana nakładem wydawnictwa Japonica Polonica Fantastica.

Na podstawie mangi studio Toei Animation wyprodukowało anime, które składa się z czterech serii – Dragon Ball (1986–1989) i Dragon Ball Z (1989–1996) opartych na mandze, a także Dragon Ball GT (1996–1997) i Dragon Ball Super (2015–2018), prezentujących nowe przygody bohaterów. W latach 2009–2011 i 2014–2015 emitowana była odświeżona wersja serii Z (z niewielkimi zmianami) pod tytułem Dragon Ball Kai.

Seria zdobyła na świecie wielką popularność. Autorzy obecnie popularnych mang (jak Naruto czy One Piece) przyznają, że czerpali z niej inspirację do własnej twórczości[1][2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Son Gokū, chłopiec z ogonem, wraz z nowo poznaną przyjaciółką Bulmą wyrusza w podróż w poszukiwaniu tajemniczych Smoczych Kul. Legenda głosi, że gdy zbierze się siedem kul, pojawia się smok – Shen Long (pol. Boski Smok), który spełni jedno życzenie. Od wielu lat jednak nikt nie zdołał zebrać wszystkich kul. Son Gokū już jako dziecko dysponuje potężną siłą (potrafi udźwignąć samochód), a z biegiem czasu staje się coraz silniejszy i wraz z przyjaciółmi broni losów Ziemi.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Son Gokū (w polskiej wersji anime Songo) – główny bohater serii. Należy do rasy Saiyan i pochodzi z planety Vegeta, gdzie nadano mu imię Kakarotto. Jest synem Bardocka, wojownika, który zbuntował się przeciwko Freezerowi oraz młodszym bratem Raditza. Jako niemowlę został wysłany na Ziemię w celu jej zniszczenia, jednak w wyniku wypadku stracił pamięć. Jego opiekunem został stary wojownik Gohan, który nadał mu imię Son Gokū. Jest on wojownikiem, któremu wyjątkowo łatwo przychodzi pozyskiwanie nowych umiejętności. Wiele razy ratował świat, ginąc przy tym dwa razy: pierwszy raz z ręki Piccolo podczas walki z Radizem, drugi raz teleportując z Ziemi mającego zaraz wybuchnąć Cella (w czasach Trunksa z przyszłości umarł na serce). Swoim dobrym sercem i pozytywnym nastawieniem szybko zjednuje sobie innych ludzi.
 • Bulma – córka genialnego naukowca i właściciela Capsule Corporation Prof. Briefsa i pani Briefs. Jest ładną i świadomą swoich wdzięków dziewczyną. Po ojcu odziedziczyła inteligencję oraz zamiłowanie do konstruowania wynalazków. Już jako nastolatka skonstruowała Smoczy Radar pozwalający zlokalizować smocze kule, a następnie wyruszyła w podróż, podczas której poznała małego Goku. Z nią Gokū przeżywał pierwsze przygody i to ona powiedziała mu o mocy Smoczych Kul. Początkowo spotykała się z Yamchą, ale ostatecznie związała się z Vegetą, z którym ma dwójkę dzieci – Trunksa i Brę. Skonstruowała wiele innych wynalazków, m.in. statek kosmiczny, kostiumy do walki oraz, w alternatywnej przyszłości, wehikuł czasu.
 • Oolong – Ziemianin, niewielkich rozmiarów zantropomorfizowany prosiak. Wūlóng, a wraz z nim Pǔěr, należy do grupy ziemskich istot, które posiadają zdolność transformacji. Wystarczy, że wyobrazi sobie, w co chce się przemienić, i od razu przybiera daną postać. Maksymalny czas trwania takiej metamorfozy to 5 minut, po których Wūlóng zmuszony jest odpocząć 1 minutę. Kiedy prosiak zmienia postać, jego siła nie ulega zmianie. Do momentu, kiedy Wūlóng spotkał na swej drodze Bulmę i Son Gokū, prosiak parał się terroryzowaniem małych wsi. Porywał z nich młode dziewczęta, którym później zapewniał luksusowy byt w swoim pałacu. Siłą przeciągnięty na stronę dobra, prosiak wyruszył wraz z Sonem i Bulmą na poszukiwanie smoczych kul. Jego jedynym kolegą z czasów dzieciństwa jest Pǔěr, którego to Wūlóng prześladował, gdy obaj chodzili do przedszkola. Wūlóng'a cechuje straszne tchórzostwo, on sam tłumaczy to w taki sposób, że „jest uczulony na niebezpieczeństwo. W ekstremalnych warunkach miewa rewelacyjne pomysły i potrafi zachować zimną krew. Żeby przeszkodzić Pilafowi w wypowiedzeniu życzenia władzy nad światem, pierwszy poprosił Shén Lóng'a o damskie majteczki (to był pierwsze, co mu przyszło do głowy). Później zamieszkał z Bulmą, Pǔěrem i Yamuchą w gł. siedzibie Capsule Corporation, a następnie przeprowadził się do Kame House. Przez pewien etap pierwszej serii Dragon Balla Wūlóng był postacią pierwszoplanową, jednak prędko został wycofany do rangi postaci epizodycznej. W Dragon Ball Z i Dragon Ball GT u boku Żółwiego Pustelnika odgrywa już tylko rolę postaci komediowej.
 • Yamcha (w polskiej wersji anime Jamsza) – jedna z pierwszych postaci poznanych w serii Dragon Ball. Na początku jest pustynnym bandytą, jednak później zakochuje się w Bulmie i pomaga znaleźć Smocze Kule. Drugi z najsilniejszych ludzi na świecie (nie wliczając Tien Shinhana gdyż jego pochodzenie nie jest jasne). Od Sagi Majin Buu nie walczy, bo uważa, że jest za słaby.
 • Pu'ar – Jest to mały niebiesko-zółtawy kotek, przyjaciel i sługa Yamchy. Na początku jedna z głównych postaci serii, ukazuje nam się wypatrujący przez lunetę swoich następnych ofiar. Wraz z Yamchą atakuje Bulmę, Goku i Oolonga. Okazuje się być dawnym szkolnym kolegą Oolonga. W Szkole Transformacji – bo do niej uczęszczali nie specjalnie darzyli się sympatią,
 • Muten Roshi (w polskiej wersji anime Genialny Żółw) – nieśmiertelny staruszek zamieszkujący małą wysepkę pośrodku oceanu. Jest pierwszym nauczycielem Goku i Kuririna. Twórca techniki Kamehame-Ha, która stała się "wizytówką" Son Goku i była wielokrotnie wykorzystywana w walce. Przez długi czas najsilniejszy człowiek na świecie, traci ten tytuł po 22 "Mistrzostwach o tytuł najlepszego wojownika pod słońcem" gdy jego uczniowie go prześcigają. Uwielbia seksowne kobiety i często ogląda magazyny erotyczne.
 • Umigame – wiekowy żółw morski mieszkający wraz z Mutenem Rōshim w Żółwiej Chacie, pustelni mędrca. Morski Żółw potrafi mówić, czytać, posługiwać się sztućcami, zna również zasady savoir-vivre'u i, mimo poziomu bojowego równego 0,001 j, umie również walczyć. Bardzo często stanowi dodatkowe sumienie starego mistrza, przypominając mu o pryncypiach etyczno-obyczajowych, służy mu również radą oraz pamięcią. Morski Żółw poprzez swoją lojalność i przyjaźń, jakimi darzy pustelnika, odwdzięcza się za to, że Muten Rōshi przygarnął go i wychował. Mały Son Gokū spotkał Żółwia po raz pierwszy zaraz na początku historii, gdy zwierzak zabłądził i nie mógł odnaleźć drogi do morza. Saiyanin pomógł mu dotrzeć do wody, za co otrzymał w podarunku koziołkujący obłok, magiczną chmurę, na której chłopiec mógł latać. Morski Żółw jest postacią drugoplanową i w związku z tym nie odgrywa kluczowej roli w biegu zdarzeń, jednak gdyby nie on, Son Gokū nie poznałby Żółwiego Pustelnika ani nie został jego uczniem. W dalszej części serii Żółw występuje jedynie w roli przyzwoitki Mutena.
 • Gyū Maō (jap. 牛魔王 [Gyūmaō], pl. w anime Szatanus, pl. w mandze Byczy Lucyfer) – olbrzym, Ziemianin i zarazem potężny mistrz sztuk walki. Jest ojcem Chichi i teściem Son Gokū. Niegdyś pobierał nauki u Mutena Rōshiego i do czasu Gokū i Kurilína był jego drugim najlepszym uczniem, zaraz po Gohanie. Poznajemy go na początku serii DB, kiedy Gokū, Bulma i Oolong przybywają do jego zamku w celu odnalezienia Smoczej Kuli. Gyū Maō stacza wtedy walkę z małym Saiyaninem, w której okazuje się być słabszym niż jego przeciwnik. Dowiedziawszy się kim jest Gokū, poprosił go, aby ten odnalazł jego córkę i pomógł jej w pożyczeniu Wachlarza Bashō. W rezultacie do jego zamczyska przybył jego dawny mistrz i zgasił gorejącą Górę Frypan. W przygotowaniach do zaślubin Gokū i Chichi, Góra Frypan po raz wtóry pokrywa się płomieniami. Gyū Maō zostaje uwięziony i osaczony przez płomienie w swojej posiadłości. Jego córka wraz z niedoszłym mężem robią wszystko, aby uratować ojca.
 • Chichi – żona Son Goku, matka Gohana i Gotena, babcia Pan. Poznała Goku gdy oboje byli dziećmi, podczas jednej z jego podróży. Zakochała się w nim, a on obiecał się z nią ożenić, nie wiedząc co właściwie znaczy to słowo. Kilka lat później, wściekła Chichi pojawia się na Turnieju Sztuk Walki. Jej przeciwnikiem jest Goku, który tak jak większość jego przyjaciół jej nie rozpoznaje. Chichi zgadza się wyjawić swoją tożsamość, pod warunkiem, że Goku uda się pokonać ją w walce. Mimo, że Goku nie był świadom znaczenia swojej obietnicy, postanawia jej dotrzymać – zostają parą i jakiś czas później biorą ślub. Chichi jako żona i matka jest wymagająca i bezkompromisowa – to ona rządzi w domu Son. Z drugiej strony bardzo kocha swoich mężczyzn i troszczy się o nich.
 • Kuririn (w polskiej wersji anime Krilan) – najlepszy przyjaciel Son Gokū z dzieciństwa. Uczeń Genialnego Żółwia, najsilniejszy człowiek na Ziemi (Ponownie nie wliczając Tiena). Zginął aż 5 razy w anime i mandze (najwięcej spośród bohaterów). Nie ma nosa, dzięki czemu na 21 Światowym Turnieju Sztuk Walki pokonał obrzydliwego Bacteriana (w polskiej wersji anime "Zaduch"), z którym inni nie mogli się mierzyć z powodu okropnego zapachu. Jest łysy, jednak w Sadze Majin Buu zapuszcza włosy. W sadze Komórczaka zakochał się w Androidzie 18, a następnie uratował jej życie. Ostatecznie zostali małżeństwem i doczekali się córki Marron.
 • Lunch (jap. ランチ [Ranchi], pl. Lansz) – pierwszy raz widzimy bohaterkę gdy jest aresztowana przez policję, za liczne rabunki. Uratowana przed wymiarem sprawiedliwości przez małych Gokū i Kulilina, zostaje użyta jako "przepustka" do nauki u Żółwiego Pustelnika. Osiedla się w Kame House i pracuje dla naszych bohaterów jako gospodyni domowa. Ważną i najbardziej różniącą ją od innych ludzi umiejętnością jest możliwość zmiany wizerunku i osobowości. Za każdym razem gdy Lunch kichnie jej charakter ulega transformacji o 180°, a włosy zmieniają kolor. Odpowiednio blond Lunch jest zła i narwana, a niebiesko-włosa miła i spokojna. Jako blondynka zakochuje się w Tenshinhanie, niestety bez wzajemności. Gdy opuszcza dom Genialnego Żółwia widzimy ją sporadycznie w kryzysowych sytuacjach np. przy oddawaniu energii przez ziemian w celu stworzenia Genki Damy. Lunch jako blondynka boi się latać samolotem, nie wiadomo czy jako brunetka również.
 • Vegetaksiążę Saiyan, pochodzący z planety, po której nosi imię. Z początku dumny i pyszny wojownik, pragnący podbijać nowe planety i zabijać ich mieszkańców. Na planecie Namek przyłącza się do przyjaciół Goku, pragnąc podstępem zdobyć nameczańskie Smocze Kule i pokonać Freezera. Tuż przed wybuchem planety zostaje razem z innymi przeniesiony na Ziemię przy pomocy Boskiego Smoka. Ostatecznie zamieszkuje z Bulmą, która dostarcza mu przyrządów do ćwiczeń – jego obsesją staje się prześcignięcie Goku. Z jego związku z Bulmą rodzi się 2 dzieci: Trunks i Bra, a pod ich wpływem Vegeta łagodnieje i staje się obrońcą Ziemi.
 • Piccolo (w polskiej wersji anime Szatan Serduszko) – jest zielonoskórym wojownikiem, pochodzącym z planety Namek. Jest synem Piccolo Daimaō i jednocześnie jego nowym wcieleniem. Jego ojciec powstał razem z Ziemskim Bogiem z rozdzielenia się Mega Piccolo. Po powtórnym połączeniu staje się Super Nameczaninem, który jest silniejszy od Super Sayanina poziomu 1. Początkowo był wrogiem Goku, lecz w miarę upływu czasu przechodzi na stronę dobra. Po śmierci Goku zajmuje się treningiem jego syna Son Gohana, w którym dostrzegł ogromny potencjał. Początkowo oschły, pod wpływem dziecka łagodnieje i zaprzyjaźnia się z nim. Na planecie Namek zaabsorbował innego Nameczańskiego wojownika, Naila, który był bliski śmierci po przegranej walce z Freezerem. Zginął trzy razy, w Dragon Ball Z ochraniając Gohana przed atakiem Nappy, w Dragon Ball GT zabił go Son Gohan opętany przez Baby'ego i podczas ewakuacji ludzi na świecie po Sadze Baby'ego, a w czasoprzestrzeni Trunksa zabiły go Androidy. Ma możliwość regeneracji dowolnej części ciała poza mózgiem i sercem, potrafi również wydłużać swoje kończyny i ma nadzwyczajny słuch.
 • Son Gohan (w polskiej wersji anime Songokan) – syn Gokū i Chichi, od dziecka posiada wielkie zasoby mocy, która całkowicie wyzwala się jednak tylko pod wpływem silnych emocji. Jego potencjał zostaje prawie zaprzepaszczony przez matkę, która chce, by jej syn dobrze się uczył i został wielkim naukowcem. Lecz przed tym pomaga on w walce bohaterom: najpierw leci na Namek, a następnie osiąga 1 i 2 poziom Super Saiyanina i pokonuje Cella. Jako nastolatek idzie do szkoły Herkulesa w Satan City, gdzie poznaje jego córkę Videl i zostaje lokalnym superbohaterem o pseudonimie "Międzygalaktyczny Wojownik" (jap. "Great Saiyaman"). Następnie walczy z Dabrą, a po treningu na planecie Kaioshinów mierzy się z Majin Buu. Ostatecznie zostaje naukowcem i mężem Videl, z którą ma córkę Pan.
 • Son Goten – drugi syn Gokū, który urodził się po jego śmierci w walce z Cellem. Jako dziecko jest bardzo podobny do swego ojca – zarówno z wyglądu jak i charakteru, lecz dorastając zmienia fryzurę przez co traci podobieństwo. Już w wieku 7 lat udaje mu się osiągnąć pierwszy poziom Super Sayanina, ale początkowo nie umie latać. Jego najlepszym przyjacielem jest o rok starszy Trunks.
 • Trunks (w polskiej wersji anime Tronk) – jeden z głównych bohaterów Dragon Balla, syn Bulmy i Vegety, starszy brat Bry. Ma niebieskie oczy i fioletowe włosy. Urodził się rok przed pojawieniem się Cella. Od najmłodszych lat był trenowany przez ojca na najlepszego wojownika. W wieku 8 lat opanował umiejętność przemiany w Super Saiyanina. Pod okiem Gokū i Piccolo nauczył się wraz z Gotenem tańca fuzji, dzięki któremu tworzyli postać Gotenksa. Trunks posiada miecz, który dostał od Tapiona w filmie kinowym nr DBZ #13.
  • Trunks z przyszłości – syn Bulmy i Vegety z alternatywnej przyszłości, w której Son Goku umarł na serce, a pozostali wojownicy zostali pokonani przez Androidy 17 i 18. Jego matce udaje się skonstruować wehikuł czasu, dzięki któremu Trunks przenosi się w przeszłość, 2 lata przed swoimi narodzinami. Na miejscu zabija Freezera i jego ojca, a gdy Goku wraca z treningu w kosmosie, Trunks wyjawia mu swoją tożsamość i ostrzega przed wrogiem, który ma pojawić się za 3 lata. Daje mu też lek na chorobę, która zabiła go w alternatywnej przyszłości. Następnie wraca do swoich czasów, by ponownie pojawić się 3 lata później i pomóc w walce z Androidami i Cellem. Zostaje zabity w walce, co wyzwala atak wściekłości Vegety. Pod koniec sagi zostaje wskrzeszony razem z innymi. Trunks posiada miecz, który dostał od Bulmy w odcinku specjalnym nr 2 (OAV 2) (pl."Odporność Do Rozpaczy!! Pozostali super wojownicy, Son Gohan i Trunks!", ang. "The History of Trunks"). Jego mentorem był Gohan, którego późniejsza śmierć doprowadziła do przemiany Trunksa w Super Saiyanina. W jeszcze innej przyszłości, został zabity przez Cella, który następnie ukradł jego wehikuł czasu i przeniósł się w przeszłość.
 • Android 18 – drugi z Androidów, przed którymi ostrzegał Trunks z przyszłości. Ma postać pięknej, jasnowłosej kobiety. Początkowo postać negatywna, która razem ze swoim bratem sieje spustoszenie. Oba Androidy zostają zaabsorbowane przez Cella, jednak później potwór "wymiotuje" Osiemnastkę. Jej życie ratuje zakochany w niej Kuririn. W późniejszym czasie zostaje jego żoną i rodzi mu córkę Marron. W innym wymiarze zginęła razem z bratem z ręki Trunksa.
 • Tien shinhan (w polskiej wersji anime Tenszin) – Ziemianin, posiadający trzecie oko, dzięki któremu mógł łatwo opanować wiele ciekawych technik, takich jak Kikoho, czy Taiyōken. Najlepszy przyjaciel Chiaotzu.
 • Chiaotzu (w polskiej wersji mangi Jiaozi, w anime Kaoz) – najlepszy przyjaciel Tenshinhana. Ma postać małego Arlekina. Trenował u Północnego Kaio wraz z Yamchą, Tenshinhanem i Piccolo. Posiada zdolności telekinetyczne.
 • Yajirobē (w polskiej wersji anime Jaskiniowiec) – leśny człowiek, którego Gokū poznał podczas podróży po Smocze Kule. Należy do Wojowników Z, lecz jest z nich najsłabszy i tchórzliwy. Bardzo lubi jeść. Mieszka na świętej wieży z kocim pustelnikiem Karinem.
 • Videl – żona Gohana, córka Mr Satana, matka Pan. Pojawia się po Sadze Cella. Son Gohan na początku ich znajomości próbuje zataić przed nią prawdziwą tożsamość, lecz ona dzięki swej dociekliwości i kobiecej intuicji rozszyfrowuje, iż to on jest Great Saiyamanem i wymusza na nim aby nauczył ją latać i korzystać z energii Ki. Jej imię to anagram angielskiego słowa "devil".
 • Pan – córka Gohana i Videl. Wnuczka Gokū, oraz Mr Satana. W DBZ pojawia się w ostatnim odcinku, natomiast ważniejszą rolę odgrywa w serii GT.
 • Bra – córka Vegety i Bulmy, jest postacią drugoplanową, lecz płynie w niej krew Saiyan. Jest typową "córeczką tatusia" i bardziej od walki interesują ją zakupy.

Główni przeciwnicy[edytuj | edytuj kod]

 • Pilaf – Jest to Demon o niebieskiej skórze, charakteryzuje się tym że ma duże i wyłupiaste oczy a jego twarz jest pozbawiona nosa. Zawsze ubierał się jak cyrkowy klaun, z ozdobna kryzą pod szyją, na głowie nosił czarna czapka z pomponem. Podczas serii poszukiwał smoczych kul, jego życzenie nie było zbyt oryginalne bo po prostu chciał zawładnąć nad światem, lecz niestety zawsze na drodze do szczęścia stawał mu mały Goku.
 • Shu – Kumoterstwo ninja Imperatora Pilafa, który najwyraźniej jest humanoidalnym psem. On i Mai zwykle pracują razem, aby wykonać dzieło ich pionowo wyzwałego i krótkotrwałego Imperatora. Jest jednym z pierwszych złoczyńców w serii Dragon Ball, ale być może złoczyńca jest zbyt silnym słowem na takie słabeusze. Jest prawie komiczną ulgą. Pierwotnie znany jako Soba w mandze, ale został przemianowany ze względu na nazwę anime podaną po Akira Toriyama zapomniał, że nazwał go wcześniej. Pojawia się wraz z Mai i Pilaf w dwóch odcinkach Dragonball GT.
 • Mài (jap. マイ [Mài]) – kobieta która jest podwładną Pilafa wraz z Shu. Z paczki Pilafa, to ona jest pokazana jako pierwsza, podczas gdy widzi samochód, w którym jedzie Bulma i Son Goku, którzy wiozą Smocze kule. Następnie poprzez walkie-talkie informuje swego cesarza, że ich widzi. Ona, w przeciwieństwie do reszty ma jaśniejszy umysł, gdyż zawsze to ona wpada na dobre pomysły, np. by uśpić więźniów, by zabrać im smoczą kulę. Bardzo często występuje w Serii Dragon Ball, natomiast w Dragon Ball Z jest tylko w urywkach, a w Dragon Ball GT pojawia się tylko na początku, by ponownie zdobyć smocze kule, co im się udaje, lecz wypowiedzieli złe życzenie. Jest również w jednej scenie, gdy Gokū zabiera wszystkich na planetę Tsuful, gdyż Ziemia ma być zniszczona. Pojawia się również w filmie kinowym Dragon Ball Z: Battle of Gods, jako mała dziewczynka (gdyż znowu wypowiedzieli złe życzenie, i zamienili się w dzieci). Pojawia się na 38 urodzinach Bulmy, na których są wszystkie smocze kule (Bulma organizowała konkurs Bingo, na pierwszym miejscu jest komplet smoczych kul, na drugim pierścień z brylantem, a reszta to zamek i inne bogate rzeczy). Paczka Pilafa dostrzega kule w pokoju z nagrodami, gdy nakrywa ich Trunks. Ci mówią, że tylko oglądali. Trunks woła Son Gotena, by pokazać mu "śmieszną małpkę" (czyli Pilafa). Ci szybko uciekają, a gdy Goten pyta kim jest Mài, Trunks odpowiada, że to jego dziewczyna. Mài w sekrecie przechwycona jedną z kul. Pilaf i Shū są dumni, gdy podchodzi Trunks, i mówi, że powiedział jego mamie, że jest jego dziewczyną. Ta niechętnie, zgadza się udawać.  Gdy Bulma pyta ile ma lat, ta przez przypadek mówi, że 42. Pilaf patrzy na Bulmę, i zdaje sobie, że już widział jej twarz, i przypomina sobie wydarzenia z pierwszej serii Dragon Ball. Proponuje swym podwładnym uciekać, jednak Mài, wypada smocza kula z kieszeni. Wtedy przytrzymuje do głowy Trunksa pistolet, jednak wszyscy przyjęli to jako zabawny skecz. Wtedy przychodzi Son Gohan, który prosi o dołączenie do skeczu, mówiąc, że strzały i tak w niego nie trafią. Mài zgadza się i strzela w Gohana, jednak ten tak jak mówił, jednym palcem wszystkie odbił. Jedna strzeliła w Videl, którą uleczył Dende, i wtedy dowiaduje się, że Videl jest w ciąży.
 • Freezer – syn Cold Daio oraz młodszy brat Coolera. Należy do rasy Changeling. Tyranizuje galaktykę i jest sprawcą zagłady planety Vegeta. Przybywa na Namek w poszukiwaniu 7 smoczych kul. Zostaje jednak pokonany przez Gokū i pozostawiony na wybuchającej planecie. Udaje mu się przeżyć, ale natychmiast po przybyciu na Ziemię ginie z ręki Trunksa z przyszłości.
 • Cell (w polskiej wersji anime Komórczak) – stworzony przez Dr. Gero, twórcę androidów, z komórek najpotężniejszych wojowników (w tym Goku). W czasie trwania akcji został zniszczony w laboratorium nim zdołał urosnąć. Jego dojrzała wersja przybyła z przyszłości w której Trunks zdołał zniszczyć androidy. Były mu one potrzebne do osiągnięcia formy doskonałej (jap. "Perfect Cell"), więc podstępnie zabił Trunksa i wykorzystał jego wehikuł do podróży w przeszłość. Aby zyskać więcej siły wchłaniał ludzi, a następnie zaabsorbował androidy #17 oraz #18. Następnie zorganizował on specjalny turniej zwany Cell Game (Igrzyska Komórczaka), w którym uczestniczyli wszyscy główni bohaterowie. Podczas tego turnieju Gokū poświęcił życie, by ratować Ziemię przed autodestrukcją Cella. Jednak potwór przeżył i powrócił na świat w swojej perfekcyjnej formie. Pokonał go dopiero rozwścieczony śmiercią androida #16 Son Gohan. W jeszcze innej przyszłości Trunks, już świadom zagrożenia, nie dał się zaskoczyć i zabił Komórczaka nim ten zdołał cofnąć się w czasie.
 • Majin Buu, Okrutny Buu (w polskiej wersji anime Bubu) – różowy demon stworzony przez Bidibiego i uwolniony przez Babidiego, jego syna. Zabija swojego pana i sieje spustoszenie na Ziemi. Jako zły Buu zostaje pokonany przez Genki Damę stworzoną przez Gokū z energii Ziemian. Jego łagodniejsza i grubsza wersja zostaje przyjacielem Herkulesa i przechodzi na stronę dobra. W serii GT łączy się z Uubem, reinkarnacją złego Buu.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wyemitowano wszystkie trzy serie tylko z francuskim dubbingiem (od 37 odcinka Dragon Ball GT z japońskim) i z polskim lektorem, w latach 1999-2003. Emisją anime zajęła się telewizja RTL 7, a w 2002 roku przemianowana w TVN Siedem. Następnie 11 stycznia 2012 roku stacja AXN Spin HD rozpoczęła transmisję Dragon Ball GT w wersji japońskiej z polskim lektorem (ale z tłumaczeniem z wersji amerykańskiej[3]). Stacja wyświetliła wszystkie 64 odcinki, a 21 marca 2012 epizod specjalny. Po sukcesie serii GT AXN zdecydował się na zakup praw do nadawania Dragon Ball Kai, odświeżonej wersji Dragon Ball Z. Emisję serii pod zmienionym tytułem Dragon Ball Kai Z rozpoczęto 8 listopada 2012 także z tłumaczeniem z wersji amerykańskiej, ale z usuniętymi przekleństwami. 15 października 2018 roku rozpoczęto emisję Dragon Ball Super. Anime jest emitowane na kanale Polsat Games, a od 1 kwietnia 2019 również w stacji TV4 od poniedziałku do piątku o godzinie 7:35. Po wyświetleniu tam wszystkich odcinków nie zdecydowano się na powtórki. Jest to zdubbingowana wersja (z oryginalnymi czołówkami i tyłówkami) pod nadzorem europejskiego oddziału Toei Animation. Obecnie w polskiej telewizji emitowany jest tylko Dragon Ball Super, konkretnie na kanale Polsat Games. Ponadto ukazało się u nas 5 filmów kinowych Dragon Ball Z. Kinówki 1,2,3,12 i 13. Pierwsze trzy z francuskim dubbingiem i lektorem Zbigniewem Raciborskim, a pozostałe były pierwszymi w Polsce zdubbingowanymi animacjami tej serii oraz jedynymi, które były wyświetlane w kinie. Potem ukazały się na DVD, VHS i VCD, a pierwsze trzy wyłącznie na VHS.

RTL7[edytuj | edytuj kod]

AXN Spin[edytuj | edytuj kod]

Polsat Games[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Według zestawienia z lutego 2012 roku manga Dragon Ball sprzedała się w ponad 156 milionach egzemplarzy w Japonii, co plasuje ją na drugim miejscu wśród najlepiej sprzedających się mang magazynu Shūkan Shōnen Jump[4]. W 10. edycji Japan Media Arts, finansowanej przez oddział japońskiego ministerstwa edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii, Dragon Ball został uznany trzecią najlepszą mangą wszech czasów[5].

W dwóch, przeprowadzonych równolegle przez TV Asahi, sondażach, anime Dragon Ball zajęło odpowiednio drugie i trzecie miejsce wśród najchętniej oglądanych[6][7]. W dorocznym cyklu Anime Grand Prix miesięcznika Animage, anime zostało uplasowane na 11 miejscu w 1989 roku[8]. Recenzenci i redakcja polskojęzycznego serwisu tanuki.pl zarówno mandze, jak i anime wystawiła ocenę 7/10[9][10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Masashi Kishimoto: Uzumaki: the Art of Naruto. Viz Media, 2001. ISBN 1-4215-1407-9.
 2. Oda Eiichiro: One Piece Color Walk 1. Shueisha, 2001. ISBN 4-08-859217-4.
 3. Replies from "Plus Licens" -- A dragonball licens broker. • Kanzenshuu, www.kanzenshuu.com [dostęp 2018-04-11] (ang.).
 4. Top 10 Shonen Jump Manga by All-Time Volume Sales (ang.). Anime News Network. [dostęp 2015-01-07].
 5. Top 10 Anime and Manga at Japan Media Arts Festival (ang.). Anime News Network. [dostęp 2015-01-07].
 6. TV Asahi Top 100 Anime (ang.). Anime News Network. [dostęp 2015-01-07].
 7. TV Asahi Top 100 Anime Part 2 (ang.). Anime News Network. [dostęp 2015-01-07].
 8. 第11回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
 9. Recenzja mangi Dragon Ball na stronie tanuki.pl
 10. Recenzja anime Dragon Ball na stronie tanuki.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]