Dragutin Tomašević

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dragutin Tomašević
Ilustracja
Pomnik Dragutina Tomaševicia w centrum Petrovca na Mlavi
Data i miejsce urodzenia 17 stycznia 1891
Bistrica
Data i miejsce śmierci maj 1915
Rašanac

Dragutin Tomašević (ur. 17 stycznia 1891 r. w Bistricy, zw. w maju 1915 w Rašnacu) – serbski lekkoatleta, maratończyk, uczestnik V Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Dragutin Tomašević oraz Dušan Milošević byli pierwszymi sportowcami reprezentującymi Serbię podczas igrzysk olimpijskich.

Kariera sportowa Tomaševicia rozpoczęła się w 1909 roku, gdy w widowiskowy sposób wygrał ok. 40-kilometrowy wyścig z pociągiem na trasie Požarevac - Petrovac. Był dziesięciokrotnym zwycięzcą maratonu Obrenovac - Belgrad.

20. maja 1912 roku w Košutnjaku (dziś część Belgradu) rozegrano olimpijskie eliminacje lekkoatletyczne. Tomašević wygrał bieg maratoński, co w połączeniu z rządowym dofinansowaniem ekipy olimpijskiej, umożliwiło mu start w Sztokholmie. Jego wynik pozostaje nieznany, prawdopodobnie nie ukończył biegu.

Po powrocie do domu, rozpoczął przygotowania do startu na kolejnych igrzyskach w Berlinie. Trening został jednak przerwany przez powszechną mobilizację. Tomašević został śmiertelnie ranny w bitwie w Bubanju. Pochowany został w rodzinnym mieście razem ze swoimi trofeami. Na jego grobie widnieje napis „сахранили његова мајка и његова храброст / pochowali go jego matka i jego odwaga”.

Na pamiątkę pierwszego biegacza Królestwo Serbii, władze Petrovca i Serbski Komitet Olimpijski organizują coroczny "bieg pamięci Dragutina Tomaševicia" na dystansie 10,450 km.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]