Drakunkuloza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drakunkuloza
dracunculosis
Sposób usuwania D. medinensis.
Sposób usuwania D. medinensis.
ICD-10 B72
DiseasesDB 3945
MeSH D004320

Drakunkuloza (łac.dracunculosis, ang. guinea worm disease, dracunculiasis) – choroba pasożytnicza, wywołana przez nitkowca podskórnego Dracunculus medinensis. Dawniej występowała w wielu krajach pasa zwrotnikowego w Afryce i w Azji Środkowej, gdzie nazywano go risztą (z języka tadżyckiego: nić, nitka). Obecnie jest stwierdzana prawie wyłącznie w kilku krajach Afryki: Sudanie Południowym, Mali, Etiopii i Czadzie. Liczba chorych spadła z około 3,5 miliona w roku 1986 do 1058 w roku 2011[1] i 148 w roku 2013[2].

Cykl rozwojowy pasożyta[edytuj | edytuj kod]

Cykl życiowy Dracunculus medinensis.

Do zarażenia człowieka dochodzi podczas spożycia wody, w której znajdują się skorupiaki z rodzaju Cyclops. Larwy przebijają ścianę żołądka lub jelit, łączą się w pary i dojrzewają. Osobniki męskie giną, natomiast samice rosną przez około 1 rok i w końcu lokalizują się w tkance podskórnej, najczęściej kończyn dolnych, gdzie ich długość może dochodzić do 1 metra. W skórze, w miejscu, gdzie znajduje się część przednia pasożyta, powstaje pęcherzyk, który najczęściej w przypadku kontaktu z wodą pęka i powstaje owrzodzenie, w którym widoczna jest przednia część pasożyta, a uwolnione w ten sposób larwy przedostają się do środowiska wodnego i może się rozpocząć kolejny cykl życiowy pasożyta.

Jako pierwszy cykl rozwojowy tego pasożyta zbadał i opisał ok. 1870 r. podczas podróży po Azji Środkowej młody rosyjski podróżnik i przyrodnik Aleksiej Fedczenko.

Objawy kliniczne[edytuj | edytuj kod]

Do czasu zlokalizowania się pasożyta pod skórą zwykle nie występują żadne objawy. W momencie tworzenia się pęcherza w skórze występuje ból i pieczenie w jego miejscu, natomiast po jego pęknięciu przebieg jest już bezbólowy. Wokół rany może dojść do wtórnego nadkażenia i zapalenia tkanki podskórnej, wytworzenia ropnia lub ropowicy. Czasami mogą wystąpić stany gorączkowe lub objawy alergiczne (zwykle przed pęknięciem pęcherzyka z wytworzeniem owrzodzenia).

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Nie istnieją leki działające na dorosłe formy Dracunculus medinensis. Leki takie jak mebendazol, tiabendazol, metronidazol są mało skuteczne. Szeroko rozpowszechnione jest samodzielne usuwanie robaka, poprzez jego nawijanie na patyk po kilka centymetrów dziennie. W przypadku dostępności lekarza, można również dokonać chirurgicznego jego usunięcia.

Przypisy

  1. Donald R. Hopkins. Global Health - Disease Eradication. „N Engl J Med”. 368, s. 54-63, January 3, 2013. DOI: 10.1056/NEJMra1200391. 
  2. Dracunculiasis (guinea-worm disease) (ang.). Światowa Organizacja Zdrowia. [dostęp 2014-07-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Dracunculiasis. CDC Division of Parasitic Diseases. [dostęp 18 października 2007].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.