Dreamfall: The Longest Journey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dreamfall: The Longest Journey
Producent

Funcom

Wydawca

Aspyr Media

Dystrybutor

PL: Cenega Poland

Seria gier

The Longest Journey

Projektant

Ragnar Tørnquist

Kompozytor

Leon Willett

Silnik

Shark 3D

Data wydania

EU: 17 kwietnia 2006
PL: 21 lipca 2006

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Mature
PEGI: 16

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, Xbox

Nośniki

CD (6), DVD (1)

Wymagania

System operacyjny: Windows XP (z Service Pack 2), CPU: Intel Pentium 4 1.6 GHz lub AMD Sempron 2800+, 512 MB RAM, 7 GB wolnej przestrzeni dyskowej, akcelerator 3D kompatybilny z DirectX 9.0 ze 128 MB pamięci, DVD-ROM 2x lub CD-ROM 8x

Kontrolery

mysz, klawiatura lub gamepad

Poprzednik

The Longest Journey: Najdłuższa podróż

Kontynuacja

Dreamfall Chapters: The Longest Journey

Dreamfall: The Longest Journeykomputerowa gra przygodowa z elementami zręcznościowymi, wyprodukowana przez Funcom i wydana przez Micro Appliaction. Jest ona bezpośrednią kontynuacją gry The Longest Journey: Najdłuższa podróż. Premiera światowa miała miejsce 17 kwietnia 2006 roku, w Polsce – 21 lipca 2006 roku.

Fabuła gry[edytuj | edytuj kod]

Główne wątki[edytuj | edytuj kod]

Fabuła rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z gry The Longest Journey: Najdłuższa podróż. Główną bohaterką gry jest Zoë Castillo, dwudziestoletnia mieszkanka Casablanki, która przypadkiem przez sen odkrywa istnienie znanych z poprzedniej części światów równoległych. Nękana przez jedną i tę samą wizję – zimowy krajobraz z czarnym domem i małą dziewczynką, która mówi: „Znajdź April Ryan, ocal ją!” – Zoë wyrusza w swoją najdłuższą podróż, aby rozwikłać całą sprawę. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy znika przyjaciel Zoë. Dziewczyna musi podjąć ogromne ryzyko, by go odzyskać.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

W grze występuje troje pierwszoplanowych bohaterów; oprócz znanej z The Longest Journey: Najdłuższa podróż April Ryan są to: Zoë Castillo – studentka, która rzuciła naukę na Uniwersytecie Kapsztadzkim i Kian Alvane – tajemniczy morderca z potężnego imperium. Gra automatycznie, w wybranych momentach, przełącza sterowanie z jednego bohatera na innego, poruszając w ten sposób nowy wątek opowieści.

Zoë Castillo[edytuj | edytuj kod]

Życie dwudziestoletniej Zoë właśnie stanęło pod znakiem zapytania. Rzuciła studia na kapsztadzkim uniwersytecie, wróciła do rodzinnego domu i zakończyła bardzo poważny związek z Rezą. Dni upływają dziewczynie na wylegiwaniu się w łóżku, oglądaniu telewizji i narzekaniu na aktualną sytuację. Mimo iż Zoë nie podoba się, to co wydarzyło się w ostatnich miesiącach, to nie potrafi sama dźwignąć się z dołu bezczynności, w który wpadła. Wkrótce jednak zostaje uwikłana w ogólnoświatową konspirację, która zmusza ją do wyruszenia w długą i niebezpieczną podróż. Zoë wreszcie będzie musiała opowiedzieć się po jednej ze stron, a będzie to o tyle trudne, że rzeczy, które ujrzy w trakcie swojej przygody całkowicie zburzą porządek jej świata.

April Ryan[edytuj | edytuj kod]

Dziesięć lat temu pewna młoda i pełna wiary dziewczyna wyruszyła w najdłuższą podróż swego życia, by uratować bliźniacze światy. Postawiła wszystko na jedną kartę, by dużo zyskać, lub wszystko stracić. Wiele się jednak od tamtego czasu zmieniło. Po ocaleniu Stark i Arkadii, pozostawiona sama sobie, April nie umiała stawić czoła czekającej na nią rzeczywistości, a w dodatku została uwieziona w obcym świecie. Teraz ta urocza, młoda dama przemieniła się w zgorzkniałą, pozbawioną złudzeń kobietę, której jednak tylko się wydaje, że pozostawiła przeszłość za sobą. Przeznaczenie już wkrótce znów zapuka do jej drzwi.

Kian Alvane[edytuj | edytuj kod]

Apostoł z Sadiru, z ludu Azadi niosący światło bogini heretykom i bezbożnikom przy pomocy ostrza swego miecza. Dotychczas mężczyzna służył Szóstce (Imperatorkom) bez zadawania zbędnych pytań. Wkrótce jednak otrzymuje za zadanie zabić przywódcę rebeliantów w Północnych Krainach. Początkowo misja wydaje się standardowa, ale po przybyciu na miejsce czarno-biały świat Kiana zaczyna nabierać wiele odcieni szarości. Mimo swego fanatyzmu, Kian jest człowiekiem honoru i szybko dostrzega zło, które jego ludzie wyrządzili Markuriańczykom. Teraz jego wiara została poddana próbie, mężczyzna bowiem w swojej podróży przestaje już być bezwładną marionetką w rękach swych zwierzchników i przeznaczenia.

Trzy światy[edytuj | edytuj kod]

Stark[edytuj | edytuj kod]

Fabuła opisuje rok 2209 jako ten, w którym „coś się wydarzyło”. Po dziesięciu latach ludzie niewiele pamiętają z tamtego okresu, lub nie chcą pamiętać, ale zdarzenie to zmieniło świat. Naoczni świadkowie twierdzą, że nie tylko rzeczywistość uległa zniekształceniu. Coś wydarzyło się także na niebie. Utracono kontakt z pozaziemskimi koloniami, a przez krótki, lecz przerażający czas, mieszkańcy Ziemi pozostawali „przykuci” do jej powierzchni. Po około dwóch tygodniach zniszczone cywilizacje zaczęły się odbudowywać, a ludzie przyzwyczajać do nowych warunków życia.

Powszechny chaos doprowadził to utworzenia Syndykatu, który początkowo miał zapobiegać bezprawnym działaniom korporacji, lecz z czasem uruchomił niezwykle rozwiniętą sieć policyjną zwaną „OKO” lub „Oko na niebie”, która jest w stanie namierzyć każdego posiadacza telefonu komórkowego, lub innego urządzenia elektronicznego. Naturalnie w odpowiedzi na tę całkowitą kontrolę liczni hakerzy stworzyli nielegalne oprogramowania-osłony, które zapewniają człowiekowi „niewidzialność” dla OKA. Niestety ostatnio znów zaczyna się coś psuć. W ogólnoświatowej sieci, (kontrolującej wszystko: kamery, konsole, lodówki, samochody, zabawki, ubrania...), pojawiają się zakłócenia. Ponadto popularna firma zabawkarska WATIcorp, produkująca roboty AI, pracuje właśnie nad tajemniczym projektem Alchera i konsolą snów, która ma całkowicie zrewolucjonizować świat rozrywki. Jednak niszczące sieć zakłócenia okazują się mieć bezpośredni związek z firmą.

Arkadia[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po uratowaniu przez April Ryan bliźniaczych światów, Markuria zostaje zaatakowana przez barbarzyńskich Tyrenów. Z pomocą mieszkańcom Ayrede przybywają Azadi na swych podniebnych statkach wybijając wrogą rasę niemal do nogi. Jednak pomoc w uzyskaniu wolności miała swoją cenę. Obcy lud postanowił pozostać w mieście i szerzyć w okolicach słowo bogini, zabraniając tym samym wolności słowa, praktykowanie magii, oraz religii przodków. Wszyscy nie-ludzie, (zwani w Dreamfall „magiczniakami”), zostali zamknięci w getcie, które niegdyś było markuriańską starówką. Zburzono starożytną Świątynię Równowagi, wypędzając jednocześnie z miasta całą radę kapłanów, a w miejscu ich siedziby budując ogromną wieżę, której przeznaczenie nie jest znane.

Dreamfall: The Longest Journey nie skupia się już tak szczegółowo nad światem Arkadii, jak w pierwszej części gry. Przestawiona jest tu głównie Markuria okupowana przez żołnierzy Azadi i walczący z nimi buntownicy. Jednak zapomnieć nie można też o atrakcyjnym ukazaniu takich miejsc jak pływające miasto Ludzi Mroku, a zwłaszcza ich biblioteka, obóz rebelii na bagnach, czy tajemniczego, podziemnego miasta z dziwnymi istotami posługującymi się muzyczną magią.

Zima[edytuj | edytuj kod]

Tajemnicza kraina, stworzona przez „ducha” dziewczynki imieniem Faith, o zimowym krajobrazie. Znajduje się tam złowieszczy domek dla lalek unoszący się w powietrzu. To właśnie wizja owego świata nawiedza Zoë. Dziewczyna poprzez swoje unikalne zdolności jest też w stanie, w trakcie snu, znaleźć się w tym miejscu, lecz kontrolę nad nim sprawuje Faith.

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

1 listopada 2012 roku zapowiedziano kontynuację gry o nazwie Dreamfall Chapters, która powstawała w studiu Red Thread Games[1]. 21 października 2014 roku ukazał się jej pierwszy odcinek[2].

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Fun Factory YANINA
Reżyseria: Artur Kruczek
Kierownik projektu: Mariusz Szlanta
W rolach głównych polskiej wersji gry występują:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sinan Kubba: Dreamfall Chapters completes The Longest Journey to pre-production (ang.). Joystiq, 2012-11-01. [dostęp 2012-11-01].
  2. Dreamfall Chapters (PC). Gry-Online. [dostęp 2018-06-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]