Drepanozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drepanozaur
Drepanosaurus
Drepanozaur
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady/zauropsydy
Podgromada diapsydy
(bez rangi) ? Avicephala
Rodzina Drepanosauridae
Rodzaj Drepanosaurus
Gatunki
  • D. unguicaudatus

Drepanosaurus (z gr. "kosa" + "jaszczur") jest nazwą rodzajową nadrzewnego diapsyda żyjącego w późnym triasie na terenach obecnej Europy i Ameryki Północnej (jego skamieniałości odkryto w północnych Włoszech oraz w Nowym Meksyku[1]). Był to pierwszy opisany gad swojej rodziny, która w związku z tym nazwana została Drepanosauridae. Megalankozaur żył w tym samym czasie i na tym samym terenie co drepanozaur, ale był od niego dużo mniejszy.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

  • Długość ciała drepanozaura wynosiła około 50 centymetrów.
  • Jedyny odkryty szkielet zwierzęcia pozbawiony był przedniej części ciała wraz z czaszką. Przypuszcza się, że była podobna do czaszki megalankozaura, którego głowa posiadała pewne ptasie cechy.
  • Szkielet jest lekkiej budowy i ma charakter pneumatyczny. Łopatki drepanozaura mają budowę analogiczną do tych występujących u takich nadrzewnych zwierząt, jak ikarozaur, longiskwama, megalankozaur, czy dzisiejsze kameleony.
  • Paliczki i pazury zwierzęcia są względnie długie i mobilne. Palce nie mają charakteru preciwstawnego, jak u megalankozaura. W związku z tym drepanozaur nie mógł chwytać gałęzi, lecz raczej czepiać się powierzchni drzewa pazurami.
  • Nietypowo zbudowane były przednie kończyny zwierzęcia. W okolicy stawu łokciowego znajdowała się duża, przekształcona kość łokciowa, której funkcję przejęła jedna z kości nadgarstka, biegnąca u zwierzęcia wzdłuż kości promieniowej. Prawdopodobnie, istnienie takiej modyfikacji kości łokciowej związane było z posiadaniem przez zwierzę na palcach wskazujących przednich kończyn olbrzymich pazurów i koniecznością istnienia dobrego miejsca przyczepu dla jego mięśni.

Przez pewien czas myślano, że drepanozaur był zwierzęciem ryjącym, używającym do grzebania w ziemi swych pazurów. Jednakże badania anatomii kończyn takich zwierząt, jak krety wykazuje, że mają one inną budowę. Jedyną analogię może stanowić mrówkojad karłowaty, który mocnymi pazurami rozdziera korę w poszukiwaniu owadów. Drepanozaur mógł tak samo wykorzystywać swoje potężne pazury.

Pozycja systematyczna: Patrz Drepanosauridae.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Silvio Renesto, Justin A. Spielmann, Spencer G. Lucas, Giorgio Tarditi Spagnoli. The taxonomy and paleobiology of the Late Triassic (Carnian-Norian: Adamanian-Apachean) drepanosaurs (Diapsida: Archosauromorpha: Drepanosauromorpha). „New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin”. 46, s. 1-81, 2010 (ang.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]