Driakiew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Driakiew
Ilustracja
Morfologia (driakiew gołębia)
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd szczeciowce
Rodzina szczeciowate
Rodzaj driakiew
Nazwa systematyczna
Scabiosa L.
Sp. Pl. 98. 1753
Kraśnik Zygaena minos na driakwi gołębiej

Driakiew (Scabiosa L.) – rodzaj roślin z rodziny szczeciowatych. Należy do niego około 80 gatunków szeroko rozpowszechnionych na obszarach o umiarkowanym klimacie[2]. Gatunkiem typowym jest Scabiosa columbaria L.[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny[2]. Kwiaty o wystających pręcikach, zebrane w główkowate kwiatostany. Kolor kwiatów u różnych gatunków od białego poprzez żółty, czerwony i ciemnopurpurowy do niebieskiego

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Synonimy[3]

Asterocephalus Zinn

Pozycja rodzaju według APweb (aktualizowany system system APG III z 2009)

Należy do rodziny szczeciowatych Dipsacaceae, która wraz z siostrzaną rodziną kozłkowatych Valerianaceae stanowią jedną z linii rozwojowych w obrębie rzędu szczeciowców Dipsacales w grupie euasterids II wchodzącej w skład kladu astrowych (asterids) należącego do dwuliściennych właściwych (eudicots).

Pozycja rodzaju w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa dereniowe (Cornidae Frohne & U. Jensen ex Reveal), nadrząd Dipsacanae Takht., rząd szczeciowce (Dipsacales Dumort.), rodzina szczeciowate (Dipsacaceae Juss.), podrodzina Scabiosoideae Burnett, plemię Scabioseae DC., rodzaj driakiew (Scabiosa L.)[4].

Gatunki flory Polski[5]
Gatunki uprawiane[5][6]

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne. Jednoroczne gatunki rozmnaża się przez wysiew nasion na wiosnę, byliny przez wysiew nasion jesienią przez sadzonki i podział. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, na glebach przepuszczalnych o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  2. a b c Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  3. a b Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-03-05].
  4. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Scabiosa (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-03-05].
  5. a b Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  6. Ludmiła (red.) Karpowiczowa: Słownik nazw roślin obcego pochodzenia łacińsko-polski i polsko-łaciński. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1973.