Drikung Kjabgon Czetsang Rinpocze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drikung Kjabgon Czetsang Rinpocze

Drikung Kjabgon Czetsang Rinpocze (ur.1946) – mistrz buddyzmu tybetańskiego, zwierzchnik tradycji Drikung Kagyu jednej z czterech obecnie aktywnych szkół Kagyu buddyzmu tybetańskiego. Jest 37. sukcesorem linii Drikung Kagyu i 7 inkarnacją Czetsanga Rinpocze, o którym mówi się że jest manifestacją Buddy Współczucia (skt. Avalokiteshvara, tyb. Czenrezig).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Drikung Kjabgon Czetsang Rinpocze urodził się w 1946 roku w arystokratycznej rodzinie Tsarong w Lhasie. Kilka lat po tym jak odszedł poprzedni Drikung Kjabgon, Sziwe Lodro (1886-1943), dwie grupy zaczęły szukać jego reinkarnacji w całym Tybecie. Polegając na wizji regenta Drikung Kagyu, Tritsaba Gyabra Rinpocze (1924-1979) i wielu innych znakach w 1950 roku chłopiec z rodziny Tsarong został rozpoznany jako kolejne wcielenie Drikung Kjabgona. Chłopiec kolejno zdał wszystkie testy mające potwierdzić jego tożsamość (np. identyfikacja przedmiotów religijnych należących do poprzedniej inkarnacji), a następnie został potwierdzony przez innych wielkich mistrzów takich jak Taktra Rinpocze, 16 Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże i Taklung Matrul. W roku 1950 został intronizowany w klasztorze Drikung Thil, głównej siedzibie szkoły Drikung. Zaraz potem nastąpiła inwazja chińskich komunistów na Tybet, a Rinpocze wraz z rodziną wyemigrował do Kalimpongu w północnych Indiach. Po kilku miesiącach Rinpocze spotkał delegację z Tybetu z klasztoru Drikung i wraz z nią wrócił do kraju.

Zgodnie z tradycją Rinpocze rozpoczął swoją edukację pod okiem Tritsab Gjabra Rinpocze i Ajang Thubten Rinpocze (1899-1966). Zawierała się w tym nauka pisania, czytania, zapamiętywania, astrologia i gramatyka. Od innych nauczycieli Bhalok Thupten Chodrak Rinpocze, Lho Bongtrul Rinpocze, and Nyidzong Tripa otrzymał nauki Dharmy, podstawowe przekazy mocy, przekazy praktyk, nauki szkoły Kagyu oraz w szczególności nauki linii Drikung Kagyu. W wieku 11 lat, Drikung Kjabgon udzielił pierwszych publicznych nauk i inicjacji, w 1956 roku podczas ceremonii Wielkiej Poła Drikung. Następnie rozpoczął studia filozoficzne w monastycznym gimnazjum Nyima Changra, gdzie mistrz Bopa Tulku Dongag Tenpa (1907-1959) wprowadził go w nauki Madhyamaka.

Wkrótce potem sytuacja w Tybecie pogorszyła się. Podczas tybetańskiego powstania w 1959 roku, wielu Tybetańczyków uciekło z kraju, wśród nich polityczny lider Tybetu Dalajlama, ministrowie i mistrzowie duchowi wielu tradycji. Powzięto wiele prób by wywieźć Czetsanga Rinpocze i Czungtsanga Rinpocze z Tybetu. Jednak na przeszkodzie stała komunistyczna administracja. Zastosowano areszt domowy dla wszystkich mnichów klasztoru.

Dopiero w roku 1975 po szczegółowym zaplanowaniu ucieczki nadarzyła się okazja by wyemigrować do Nepalu. Po kilku latach Rinpocze wyjechał do USA, gdzie w międzyczasie osiedli jego rodzice. Tam nauczył się angielskiego, by zarobić na życie pracował m.in. w McDonalds i w innych restauracjach.

Studia i przekazy[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie do Indii Drikung Kjabgon przejął obowiązki w klasztorze Phyang w Ladakh, gdzie przeprowadził tradycyjne trzyletnie odosobnienie medytacyjne pod okiem mistrza medytacji Kyunga Sodpa Gyatso (1911-1980). Studiował z wieloma wysoko urzeczywistnionymi nauczycielami różnych tradycji i otrzymał od nich wiele przekazów. Za jednego ze swoich największych nauczycieli uważa on Dilgo Khyentse Rinpocze (1910-1991). Otrzymał od niego esencjonalne nauki Ośmiu Linii Praktyk Buddyzmu Tybetańskiego (tyb. Dam Ngag Dzo), najwyższe nauki Dzogczen (tyb. Nyingtig Yashi), a także zgromadzone pisma Dziamgona Kongtrula (tyb. Gyachen Kadzo) oraz skarb ustnych przekazów Kagyu (tyb. Kagyu Ngag Dzo). Dodatkowo otrzymał cenne nauki i inicjacje od 14 Dalajlamy (w szczególności przekazy tantr Chakrasamvara, Kalachakra i Yamantaka), od 16 Karmapy (Sześć Jog Naropy i Milarepy), od Taklung Szabdrung Rinpocze (przekaz nauk Taklung Kagyu) i od Taklung Tsetrul (Północne Skarby). Studiował buddyjską filozofię pod kierownictwem Khenpo Noryang w klasztorze Sangnag Czoling szkoły Drukpa Kagyu w Bhutanie, który przekazał mu nauki Bodhicharyāvatāra, Madhyamakāvatāra i Uttara Tantra, a także ogólne nauki linii Kagyu i szczególne wyjaśnienia Drukpa Kagyu o Mahamudrze. Rinpocze otrzymał również ważne przekazy Drikung Kagyu i nauki Mahamudry od Garczena Rinpocze i Drubwanga Konczog Norbu.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1987 Czetsang Rinpocze zaczął udzielać nauk w wielu krajach na całym świecie. W tym samym czasie skupił swe wysiłki by odbudować osłabioną linię Drikung Kagyu. W Dehra Dun w Indiach założył klasztor i ośrodek edukacyjny "Drikung Kagyu Institute", przyciągając wielu mnichów z Tybetu i buddyjskich praktykujących z wielu krajów. Z początku składał się on z klasztoru Dziangczubling, ośrodka odosobnień medytacyjnych i klasztoru dla mniszek Samtenling. Drikung Kagyu Institute jest centrum edukacyjnym, które kładzie nacisk zarówno na tradycyjne monastyczne wykształcenie, jak i na współczesną edukację i trening medytacyjny by sprostać wymaganiom dzisiejszych czasów. W 2003 roku Czetsang Rinpocze założył blisko klasztoru Bibliotekę Songtsen, ośrodek studiów tybetańskich. Centrum działa jako składnica skarbów kultury i nauki oraz think-tank w celu podtrzymania i pogłębienia duchowej i kulturowej tożsamości ludzi z regionu Himalajów, w szczególności linii Drikung. Posiada bogate zbiory tekstów wszystkich szkół buddyjskich a także wiele cennych kolekcji i manuskryptów. Te cenne starożytne teksty umożliwiają szerokie badania nad najwcześniejszym okresem kultury Tybetu.

W 2005 roku, blisko Biblioteki Songtsen, Drikung Kjabgon wybudował instytut Wyższych Studiów Buddyjskich "Kagyu College".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]