Driopitek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Driopitek
Dryopithecus
Lartet, 1856
Ilustracja
Szczęka Dryopithecus fontani
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Nadrodzina człekokształtne
Rodzina Dryopithecidae
Rodzaj Dryopithecus

Driopitek (Dryopithecus) – rodzaj wymarłych małp człekokształtnych z rodziny Dryopithecidae, żyjących w okresie środkowego i późnego miocenu (10–14 mln lat temu). Występowały na terenie Europy, choć skamieniałości jednego gatunku znaleziono także w Chinach. Niektórzy uczeni włączyli do driopiteków rodzaje Proconsul i Sivapithecus. Do rodzaju driopiteków należą następujące gatunki:

Cechy charakterystyczne[edytuj | edytuj kod]

Masa driopiteków wynosiła średnio 20–35 kg, długość natomiast ok. 60 cm. Prowadziły nadrzewny tryb życia, żywiły się owocami, na ziemi poruszały się, podobnie jak obecne szympansy czy goryle, podpierając nadgarstkami. Posiadały cienkie szkliwo i stosunkowo delikatne szczęki.

Ewolucja[edytuj | edytuj kod]

Cechy zarówno prymitywne jak i nowoczesne uniemożliwiają jednoznaczne określenie pozycji systematycznej driopiteków. Cienkie szkliwo świadczy o tym, że były one prymitywniejsze od Kenyapithecus, jednak niektóre inne kości, znacznie bardziej rozwinięte zdają się temu przeczyć. Pewne jest jedynie, iż driopiteki wyewoluowały od człekokształtnych, które opuściły Afrykę, kiedy połączył się z nią Półwysep Arabski. Niewykluczone, że od driopiteka pochodzi Sivapithecus – przodek orangutana.